Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ÖZBAKIR, ÇALIŞTAYA KATILDI

ÖZBAKIR, ÇALIŞTAYA KATILDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay Başkanlığı iş birliğiyle aile, çocuk ve kadın konularında mevcut yasal düzenlemelerin tartışılacağı çalıştay Ankara Sheraton Hotel’de başladı.

Sosyal hayatta ortaya çıkan ihtiyaçlar ile Türk hukuk sistemindeki aile, çocuk ve kadın konularındaki mevcut yasal düzenlemeler ve uygulamaların tartışılacağı, sorunların tespit edilip çözüm önerilerinin geliştirileceği ’Türk Hukuk Sisteminde Aile, Çocuk Kadın Çalıştayı’, 13-15 Nisan tarihlerinde Ankara Sheraton Hotel’de başladı.
Çalıştaya katılanlar arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu  ,Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ,AK Parti Zonguldak  Milletvekilli Hüseyin Özbakır , AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Ayşe Sula Köseoğlu , Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit  , Adalet Bakanlığı Müşteşarı Kenan İpek , Prof.Dr. Şükran Şıpka , Prof.Dr. Feridun Yenisey , Akademisyenler, hukukçular, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve uzmanların katılımıyla  başlayan  çalıştayda, ’Aile Hukuku’, ’Çocuk Adalet Sistemi’, ’Çocuk Koruma Sistemi’, ’Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ olmak üzere eş zamanlı dört temel oturum yapılacak.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilecek ’Aile Hukuku’ konulu birinci oturumda, ’Türkiye Aile Yapısı Araştırmaları’, ’Türkiye Boşanma Nedenleri Araştırması’ verileri ile Genel Müdürlük tarafından ülke genelinde sunulan ’Boşanma Süreci Danışmanlığı’ hizmeti sonucunda elde edinilen tecrübe ve deneyimler ele alınacak.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilecek ’Çocuk Koruma Sistemi’ ve ’Adalet Sisteminde Çocuk’ konulu ikinci ve üçüncü oturumda ise ’Çocuk Koruma Kanunu’, ’Çocuk Adalet Sistemi’ uygulanması ve diğer mevzuatta çocuklara yönelik fiiller nedeniyle uygulamada karşılaşılan sorunlar ve kamuoyunda yankı bulan çocuğa karşı işlenen istismar suçları, internet ortamında işlenen suçlar, velayet hakkının kötüye kullanılması, onarıcı adalet uygulamaları ile yargılama ve infaz süreçleri, suç mağduru ve suça sürüklenen çocuklar açısından ayrı ayrı ele alınacak. Tartışmalar sonucunda sorunların tespiti ve çözüm önerileri ortaya konulacak.

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve Uygulama Yönetmeliği’, ’İstanbul Sözleşmesi ve Türk Ceza Kanunu’nun yaptırım sistemi, cezaların miktarı, iyi hal sebebiyle indirim uygulamaları’ başlıklı konularda sorunlar ve çözüm önerileri tartışılacak.

Çalıştay kapsamında gündeme gelecek konular, değerlendirmeler ve çözüm önerileri kapsamlı biçimde raporlanacak, süren çalışmalar açısından önemli bir kaynakça oluşturulacak.

Bu kapsamda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görev alanına giren tüm konulara ilişkin yasal mevzuatın etkin biçimde uygulanmasının sağlanması, uygulamada karşılaşılan sorunların tespit edilerek, mevzuatın ilgili tüm tarafların katkı ve katılımları ile revize edilmesi önemli olacak.
WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın