Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Kılıçdaroğlu’nun tek adaylı kurultay formülü Ereğli’de hayat bulacak mı?

Kılıçdaroğlu’nun tek adaylı kurultay formülü Ereğli’de hayat bulacak mı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Karadeniz Ereğli CHP İlçe Örgütü’nü de yakından ilgilendiren kongre süreçlerine ilişkin “parti birliğini zedelememek için” kongrelere üzerinde uzlaşılan tek adayla gidilmesi formülü üzerinde durduğu iddia edildi.


Kılıçdaroğlu’nun düşüncesini, hem örgütsel bütünlük hem de örgütle belediyeler arasında olası sıkıntılara meydan vermemek için savunduğu ileri sürüldü.

Tek aday üzerinde uzlaşma fikri Karadeniz Ereğli CHP örgütünü de yakından ilgilendiriyor. 31 Mart seçimleri öncesinde Ereğli ilçe örgütünde kurultay öncesi belediye başkan aday adayı olan Sertan Ocakçı’dan boşalan başkanlığa Sevdekar Aras atanmış ancak yönetim içinde yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle farklı bir isim başkan olarak seçilmiş ancak bu seçim il yönetimi tarafından iptal edilmişti. Son olarak Genel Merkez kararıyla ilçe örgütünü kurultaya hazırlamak amacıyla Sevdekar arasın yerine kayyum olarak İsmail Fota yeni bir yönetimle görevlendirilmişti.
Bir aylık süre zarfında yapılacak hazırlıklar sonrasında gidilecek ilçe kurultayında, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun savunduğu iddia edilen tek aday formülünün Ereğli’de ne derece hayat bulacağı ise merak konusu. Ereğli ilçe örgütü için halen 2’si eski ilçe başkanı üç ismin adı geçerken Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın da örgüt üzerinde kontrol kuracak bir başkan ve yönetim arzusu içinde olduğu biliniyor.
Ereğli’deki bu tartışmalı duruma da son verecek tek adaylı kurultay formülüne ilişkin Oda TV’nin Milliyet Gazetesi’ne dayandırdığı haber şu şekilde:

“CHP, Şubat 2020'de yapılması planlanan olağan kurultaya hazırlanıyor. Kılıçdaroğlu, kurultay öncesi yapılacak ilçe ve il kongrelerinde bir aday üzerinde uzlaşmaya gidilmesini istedi.
Türkiye genelinde 11’i büyükşehir, 10'u il olmak üzere toplam 251 belediye kazanan CHP, Afyonkarahisar'da düzenlenen Belediye Başkanları Çalıştayı'nda yeni yol haritasını belirledi. Bu kapsamda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ''teşekkür'' ziyaretlerine başlıyor. Daha önce Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerini ziyaret edip Mansur Yavaş ve Ekrem imamoğlu'na tebriklerini ileten Kılıçdaroğlu'nun bazı il ve ilçelere yapacağı ziyaret programı netleşiyor.
Kılıçdaroğlu ilk ziyaretlerini AKP'den alınan Artvin ve Ardahan'a yapmaya hazırlanıyor. CHP lideri 2-3 Ağustos'ta Artvin'de Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ardahan'da Faruk Demir ile bir araya gelecek başkanları tebrik edip, vatandaşlarla buluşacak. Kılıçdaroğlu'nun, Ardahan Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu yıl 18'incisi düzenlenen Ulusal Kültür ve Bal Festivaline de katılması bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun ağustos ayı ziyaret planlamasının sürdüğü belirtiliyor.

‘İLÇE VE İL BAŞKANLIĞI KONGRELERİNDE TARAF OLMAYIN’
Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre; Kılıçdaroğlu'nun basına kapalı konuşmasında, yerel yönetimler ve parti örgütü arasında bir "rekabet" yaşanmaması gerektiğini söyleyerek, "Belediye örgütü, örgüt belediyeyi yönetmesin" mesajını verdiği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun, belediye başkanlarına da "ilçe ve il başkanlığı kongrelerinde taraf olmayın" uyarısında bulunduğu bildirildi. Kılıçdaroğlu, partisinin il ve ilçe başkanlığı kongrelerinde de bir ‘uzlaşma’ aranması gerektiğini ifade etti. Kritik genel seçimlere giden süreçte parti içinde ‘kavgalı’ kongreler yaşanmasını ve yeni ‘küskünler’ oluşmasını istemeyen Kılıçdaroğlu'nun, ‘Önümüzdeki dönemde bir uzlaşmayı kucaklaşmayı sağlamak için kongrelere tek adayla gidelim’ dediği bildirildi.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran1
kızgın1
şaşkın0
üzgün0
Murat erbaşı

05 Ağustos 2019 - 21:31

Verilen sözler hikaye oluyor ne AKP ne CHP halkımızın kandırılıyor.Neymis yıllara sair secim zamanı kimse böyle demiyor yazık ki Gine kandırılıyoruz.

Yorum Yazın