Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’Kıdem Tazminatında Kazanılmış Haklar Korunmalıdır’

’Kıdem Tazminatında Kazanılmış Haklar Korunmalıdır’

- ’Kıdem Tazminatında Kazanılmış Haklar Korunmalıdır’


CHP Zonguldak Miletvekili Ünal Demirtaş, Kıdem Tazminatının, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çalışma yaşamının ayrılmaz bir parçası olduğunu bildirdi.


Demirtaş, CHP Emek Büroları tarafından Ankara’da gerçekleştirilen, “Kıdem Tazminatı Çalıştayı”nı değerlendirme yazılı açıklamasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konfederasyon, sendika başkanları, çok sayıda akademisyen ile gazetecinin katıldığı çalıştayda önemli sunum ve kon8uşmalar yapıldığını belirtti.


Hükümetin, kıdem tazminatı ile ilgili çalışmayı ’kapalı kapılar ardından yaptığını’ ileri süren Demirtaş, şunları kaydetti:
“Hükümetin kıdem tazminatını, kapalı kapılar arkasında, sosyal paydaşlardan kaçırarak konuşmakta ısrar ettiği bu dönemde, biz CHP Emek Büroları olarak konuyu paydaşları ile birlikte kamuoyu önünde tüm yönleriyle tartışmanın en doğrusu olduğunu düşünüyoruz. ’Taslak hazır, görüşüldü görüşülecek, açıklandı açıklanacak’ denilerek işçiler sürekli tedirgin ediliyor. Hükümetin kendine göre yaptığı takvimde sosyal paydaşların olmadığı ortada. Biz hükümetten önce sosyal paydaşları bir araya getirerek tüm yönleri ile konuşulmasını sağladık.

GÜÇLÜ İRADE SERGİLENDİ
Bu çalıştayda, işçilerin kıdem tazminatında kazanılmış hakların korunması yönünde güçlü bir irade sergilendi. Kıdem tazminatı, bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çalışma yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Yapılması gereken; kazanılmış haklara dokunmadan,  işçilerin tamamına yakınının kıdem tazminatından yararlanmasını ve iş güvencesinin güçlendirilmesi sağlamaktır.
Hükümet kıdem tazminatını fona devretmek için her türlü çalışmayı yaparken CHP Emek Büroları’nın düzenlediği çalıştaydan çıkan önemli sonuçlardan biri de, kıdem tazminatının fona devredilemeyeceğidir. Fon yönetimi konusunda son derece olumsuz bir sicile sahip olan hükümet,şimdi de kıdem tazminatını fona devrederek ,işçilerin yıllarını verip hak ettiği kıdem tazminatını, iç ve dış borçlarını kapatacak bir kaynağa dönüştürmeye çalışmaktadır. Hem CHP, hem de işçiler buna asla izin vermeyecektir.”

GMİS’E TEŞEKKÜR ETTİ
CHPZonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, açıklamasında, 55 sendika temsilcisinin yer aldığı çalıştayda, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Ahmet Demirci’nin de yönetimi ve şube başkanlarıyla birlikte yer aldıklarını hatırlatarak, şöyle dedi:
“Bu önemli çalışmaya katılımları ile destek verdiler. Başta GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci olmak üzere tüm şube başkanlarına çalışma hayatının vazgeçilmezi olan kıdem tazminatı konusunda gösterdikleri hassasiyet ve önemli katkılar için çok teşekkür ediyorum.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın