Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KAPAN SORU, ÇAKIR YANITLADI

KAPAN SORU, ÇAKIR YANITLADI

AK Parti İlçe Başkanı Çakır:

“İnsanlar bir birini sevmeyebilir. Bir birini sevmemek demek onunla hiç diyalog kurmamak demek değil ki”

“Bu şehirde Belediye Başkanı ile ilçe başkanı ortak hareket etse bu şehri uçururuz. Bunu net söylüyorum”

“Bu sadece bir ticari iş. SYDV ve hükümetimizle bir alakası yok. Kömür orada. Böyle bir düşüncemiz olsa şimdiye kadar dağılmış olurdu”

 EREĞLİ

Ereğli’de, AK parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, “Bu şehirde Belediye Başkanı ile ilçe başkanı ortak hareket etse bu şehri uçururuz. Bunu net söylüyorum” dedi.

Çakır, Ereğli ve çevresinde 91.7 frekansından yayın yapan radyomuz Ereğli FM’de, “Fikri Kapan’la Burada Konuşalım” programının bu haftaki konuğu oldu.
Aynı zamanda; ereglihakimiyet.com, ereflifm.com.tr ve haberhayat.net internet sitelerinden de dinlenebilen, program’da Kapan’ın sorularını yanıtlayan Çakır, Zonguldak’ın önemli sorunları bulunduğunu kabul ederken, yaşanan aksama ve gecikmeleri ise şöyle anlattı:

EREĞLİ-ZONGULDAK YOLU HİKAYESİ!
“AK Parti 12 yılda çok işler yaptı ama bizim en büyük sorunuzu işsizlik ve yollar. Türkiye’de bitmeyen yol kalmadı ama hükümetimizden önceki koalisyon iktidarı döneminde verilen Ereğli-Zonguldak yolu ile ilgili vatandaşımız ’bizim yolumuz neden bitmiyor’ diye bir düşünceye kapılıyor. O dönemde ihaleyi alan firmaya 2017’ye kadar  izin verilmiş. Hukukta bağlayıcılık, Devlet’te devamlılık esası var. Bunlar da en büyük sorunlardır. Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun (TTK) zararının bir şekilde tolere edilemiyor olması da etken. AK Parti’nin 13 yılda Zonguldak’a yaptığı yatırım 6 katrilyon 800 trilyon lira, TTK’ya yapılan sübvanse ise 7 katrilyon liradır. Hastane, yol ve diğer bütün yatırımlar TTK’ya yapılan sübvanseye yetişmiyor.

EKİP RUHU OLMAZSA..!
Ereğli Devrek yolu, öğrenci sayısının 2-3 binlerde olması 110 bin nüfuslu bir ilçeye yakışmayan bir durum. Organize Sanayi Bölgesi 25 yılda ciddi manada bir yere getirilememiş. Tersanelerin global kriz sonrası ortaya çıkan işsizlik… Bunların hepsi ekip ruhuyla oluyor. Zonguldak’ın yapısında biraz da ekip ruhu yok.

BU SÖZLER CANDAN’A!..
Eğer Ereğli’de daha erken ortak yürüyebilseydik, çok daha başarılı olurduk. İnsanlar bir birini sevmeyebilir. Bir birini sevmemek demek onunla hiç diyalog kurmamak demek değil ki. Bir birlerine seçim meydanlarında neler söyleyen partilerin genel başkanları, bugün bir araya geliyor. Buz bunları söylemememize rağmen bir ekip ruhunu oluşturamıyoruz. Alınganlıklar, küskünlükler, yok saymalar. Böyle de olmuyor.

VADİ VE DİĞER TARAF!
Biz bunları Ereğli’de, Zonguldak’ta daha önceden çözmüş olsak. Zonguldak Lobisi’nin ayrı, Vadi’nin (Çaycuma-Gökçebey-Devrek) ayrı bir yapısı var. Ereğli ve Alaplı bölgesi olarak daha farklı bir konumumuz var. Bunların hepsini birlikte değerlendirmek lazım. Seçim sonuçlarında ilçe yönetiminde her hangi bir değişiklik söz konusu değil. Çünkü Zonguldak genelinde en başarılı ilçe, en aktif  rolü oynayan ilçe Ereğli. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Ereğli’ye getirme ihtiyacı isteyen bir AK Parti.”

“GEMİ İLE ALAKAMIZ YOK”
Program yapımcısı Fikri Kapan’ın, Hakimiyet’te de haberleştirdiği ve Ereğli Limanı açıklarında bir ayı aşkın süredir yaklaşık 160 ton kömür yükü ile bekleyen gemi ile ilgili soruyu da yanıtlayan AK parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, şöyle dedi:
“Gemideki kömürün Erdemir Limanı’nda paketleme yapmak istediğini biliyorum. Firma limanında paketleme uygun olmaması nedeniyle gemiyi açıkta bekletiyor. Nakliyeci ile alan firma arasında bir problem var. Yada alacağını erken tahsil etmek için açıkta bekliyor. Bu olayı çok zamandır dillendirdiler. Bu sadece bir ticari iş. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve hükümetimizle bir alakası yok. Kömür orada. Böyle bir düşüncemiz olsa şimdiye kadar dağılmış olurdu. Firma ile nakliyeci arasındaki bu sorunun bir haftaya kadar da çözüleceği bize söylendi.”

“BAŞKANIN KURDUĞU EKİBE KARIŞMAYIZ”
Çakır, Ereğli Belediyesi ve başkan Uysal ile diyaloglara ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:
“Bundan sonra İnşallah Belediye ile diyaloglarımız daha iyi olacak. Ama buradan açık yüreklilikle söylüyorum; belediyenin personel alımına teşkilat olarak kesinlikle müdahil değiliz. Belediyede iki başlılık doğmaması adına ilçe başkanı olarak süreci daha geriden takip ediyoruz. Bunları istişare ile yürütmeye çalışıyoruz. Her göreve seçilen belediye başkanının kendi kadrosunu kurması kadar doğal bir olay yoktur. Sayın Belediye Başkanımız da ekibini böyle kurmuştur. Bunların siyasete yansımaları olumsuz olduğu zaman ise beraber oturup istişare yaparız. Olumlu olduğunda da kendisine takdir ve teşekkür ederiz.

“EREĞLİ KAVGADAN YORULDU”
İnşallah o dönem geride kalmıştır diyorum. Artık Ereğli kavgadan yoruldu. Bakın, bir uyum yakalandı, üniversite olayı çözüldü, büyük bir projeyi bitirdik. Eğer bunda Belediye Başkanımız, ilçe teşkilatımız, milletvekilleri ayrı ses verse bu işler olmazdı. Gecikmelerin altında yatan nedenler de bunlardır. Belediyenin yapacakları bellidir, Biz de, Milletvekillerimizle birlikte Bakanlıklar nezdinde Belediyeye destek olacağız. Çünkü belediyeler seçimleri artı yada eksi yönde etkiler. Örneğin Elmatepe ile Kepez mahalleleri mevkisindeki yol çalışmalarında kapanan yan yolları seçim öncesi açabilseydik, oylarımızın artacağına inanıyorum. Ama bu güzergahta geçmişte ruhsat verilen ancak çekme mesafesini yeterince çekmemiş binalar var. Böyle olmasaydı belediye yan yollarını yapar, buralardaki dükkanlarımız da ticaretlerini sağlıklı yaparlardı. Bu da az yada çok oyumuzu etkilerdi. Ancak gittikçe üzerine koyan bir belediye var. İnsanlar anasında Belediye Başkanı olarak doğmuyor, yaşadıkça pişiyorsunuz. Piştikçe, tecrübeniz arttıkça daha iye yerlere taşıyorsunuz. Bir buçuk yıl oldu. Belediye Başkanımız artık bu işe daha iyi uyum sağladı. İnşallah daha da iyi olur. Bizler de elimizden gelen desteği vereceğiz. Gerekirse Ankara’da kapı kapı gezeriz.

“ORTAK HAREKETLE ŞEHRİ UÇURURUZ!”
Bu şehirde Belediye Başkanı ile ilçe başkanı ortak hareket etse bu şehri uçururuz. Bunu net söylüyorum.  Bizim Devlet’ten alamayacağımız hiçbir hizmet yok. İçeride enerji kaybedenler bu şehre ihanet etmiş olurlar.Biz, Sayın Uysal ile bir sorun yaşamayacağımızı umut ediyoruz. Çünkü genel merkeze seçimin hesabını ilçe başkanı olarak veren kişi olduğumdan, oyumuzu artırıyorsa takdir ederim, her türlü etkenler düşürüyorsa, bunları da ifade ederim. Çünkü sonuçta hesabı biz vereceğiz.

“NEŞTERİ VURACAĞI YERDE VURACAKTIR”
Bize de gelen bu yönde duyumlar var. Orada bir direnç söz konusu oluyorsa da karar verecek olan Belediye Başkanımızdır. Kendisi doktordur, neşteri vuracağı yerde vuracağına da eminiz. Kararlı, dirayetli olmak lazım. Çünkü duygusallık, acıma duygusu, herkesi memnun etme duygusu.. Belediye Başkanımız yüzde 100 mutluluğu arıyor. Siyasette böyle bir şey yok. Eski Belediye Başkanı Halil Bey (Posbıyık) zamanında yapılan neler vardı ki. Ama biz seçimlerde algıyı yüksek tuttuk. Bu algıyla da vatandaşımız bütün dertlerin biteceği beklentisine girdi. Ama sihirli değnek kimsenin elinde değil. Şimdi bir yandan Pazaryeri, bir yandan Kent Meydanı projeleri yürüyor. Üniversite olursa Spor bakanlığından da olimpik yüzme havuzları, gençlik merkezi projeleri de yürüyor, Zaten hastane ve okul inşaatlarını bitirmişiz, Adliye binasını yapmışız. Şehir meydanında Hükümet Konağı da yapacağız. Aslında çok büyük sorunlarımız yok. Şimdi Ereğli’de işsizlik azalsa, çok başarılı bir belediye başkanı var denilecek.

Tabi halkın içinde daha fazla olabilmek lazım, Düğünde, cenazede halkla bir arada olabilmek lazım. Halkımız milletvekillerinden de bunu istiyor.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo