Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

KAPAN SORDU, DEMİRTAŞ YANITLADI

KAPAN SORDU, DEMİRTAŞ YANITLADI

CHP Zonguldak 2. Sıra Milletvekili Adayı Ünal Demirtaş, gazeteci Fikri Kapan’ın, 91.7 frekansından yayın yapan radyomuz Ereğli FM’de hazırladığı “Fikri Kapan’la Burada Konuşalım” isimli programda konuştu. 
Farklı pek çok konuda sorulan soruları yanıtlayan Demirtaş, Zonguldak’ı da yakından ilgilendiren genel siyasi olayları değerlendirdi.

“MUHTARLAR BENİ EVLADI GİBİ GÖRÜYOR”
Ünal Demirtaş, köy ve mahalle muhtarları ile yapılan toplantıda yaşananları anlatarak, muhtarların, kendisini evlatları gibi gördüğünü savundu. Muhtarlarla sıcak bir hava yakaladığını da söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu: 
“Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte beni çok sıcak karşıladılar. Köyde yaşıydrum, Muhtarlar Derneği’nde genel sekterlik görevini yürüten Nazım muhtarda benim kendi köylüm. Onlarsa sıcak bir hava yakaladık. 
Dünkü toplantımızda bir kez daha fark ettim, beni kendi evlatları gibi görüyorlar. Toplantıya, emekli maden işçi olan babamda katıldı. Babamla beni, sahnede uzun süre alkışladılar. Aslına bakarsanız, muhtarların siyasetle bir bağlantısı yok. CHP’ye destek verecekler diye bir şey yok. Onlar, kendi evlatları aday olmuş ve bizi onurlandırmak için geldiler. Onlar, muhalefette olsa iktidarda olsa hizmet almak, hizmet etmek istiyorlar. Bende onlara, onların evladı olarak, 8 Haziran’dan sonra hizmet etme sözü verdim. Onarın her dakika, her saniye emirlerindeyim.”

STK’LAR SORULDU, TARAFINI AÇIKLADI!..
Program yapımcısı Fikri Kapan, Ereğli’de bulunan sivil toplum kuruluşlarını hatırlattı, Ticaret ve Sanayi Odası, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile Türk Metal Sendikası gibi içlerinde büyük olanları anımsattı. Milletvekili seçilmesi durumunda ise STK’larla diyalogunun nasıl olacağı sorulan Ünal Demirtaş, şunları kaydetti: 
“STK’lar, demokrasimizin temellerini oluşturan kuruluşlardır. STK’lar, sendikalar ne kadar güçlü olursa demokraside o kadar güçlü olur. Biz, CHP olarak tavrımızı sivil toplumdan, sendikalardan, örgütlü meslek kuruluşlardan yana aldık, almaya devam edeceğiz. Pek çok sivil toplum örgütü kuruluşunun ziyaretini yaptım. Eksik bıraktıklarımı da tamamlayacağım. Bunlardan bir tanesi de Türk Metal Sendikasıdır. Türk sendikacılık tarihinde, çok önemli bir yere sahip. Şuanda, 180 bin üyesiyle Türk-İş’in bünyesinde barındırdığı Türkiye’deki en büyüğü, en güçlüsü ve başarılı olan sendikadır. Sendikanın, Yusuf Ziya Odabaş başkanlığındaki Ereğli Şubesi de, ilçenin en güçlü sivil toplum kuruluşudur.”

AK PARTİ’NİN EN ÇOK ELEŞTİRDİĞİ KONUYU ANLATTI;
EMEKLİLERE VERİLEN VAATLERİ YİNELEDİ...
Gazeteci Fikri Kapan, açıklanan seçim bildirgesinde yer alan emeklilere yapılacak zam ve pirim ile asgari ücretteki artışı hatırlattı, bu vaatlerin seçmene nasıl yansıdığın sordu. Bölgeyi de ilgilendiren genel siyasi konulara değinen Ünal Demirtaş, CHP’nin Seçim Bildirgesi’ne ilişkin şunları söyledi:
“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, 12 yıl süre Sosyal Güvenlik Kurumu’nun genel müdürlüğünü yürüttü. Dolayısıyla Türkiye’de, emeklilerin sorunlarını en iyi bilen üç kişi varsa, o üç kişiden birisidir. Ben, eni iyisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü emeklilerle ilgili vaatlerimiz, emeklilere rahat nefes aldıracak bir proje. Zonguldak, eskiden ’emeğin başkenti’ olarak anılırdı ama AK Parti iktidarından sonra, yeni işçi alımlarının olmadığı ve ekonomi çökertildiği için emekli sayımız çoğaldı. Emeğin başkenti ’emeklinin başkenti’ haline döndü. Bunu, 2011 seçimlerinde ilk defa ben dile getirmiştim, sonra bu slogan haline geldi. Zonguldak’ta, 150 bin emeklimiz var. Bende, emekli madenci Yılmaz Demirtaş’ın oğluyum. Emeklilerimizi çok önemsiyoruz. Emekli, maşını yalnızca kendisi için kullanmıyor, işsiz olan evladına da bakıyor. Hatta evladının evladına bakıyor o maaşıyla. Dolayısıyla emeklilerimizin refah payını arttırmamız lazım. Emekli maaşlarındaki artışla birlikte, esnafımızın da yüzü gülecek. 
Geçenlerde emeklilere 23 lira zam yapıldı. Sadaka verir gibi aylık zam yapıldı. 2015 Türkiye’sine yakışmıyor, utanç verici bir durum. İktidarı bakanları, her fırsatta ’ekonomimiz şöyle güzel, kasamız ağzına kadar para dolu’ diyorlar ama konu emekli olunca 23 lira zam, sadaka gibi. Bu, ’emekliyi önemsemiyorum’, ’siz bizim için önemli değilsiniz’ demektir. Genel başkanımızın, Türkiye’deki emeklilerin sorunlarını en iyi bilmesi nedeniyle böyle vaadimiz var.    

PROGRAMDAN SATIR BAŞLADI:         

*Önceki genel seçimlerde 5. sıra aday olduğunu hatırlatan Demirtaş, sırt sırta verilerek yürütülen çalışmalarda, Ereğli’de 41 bin oy aldıklarını söyledi.

*Demirtaş, Ereğli ve Alaplı’nın soysal yapı, ekonomik durumu ve siyasal yapısını birbirine benzetti, iki ilçenin bir elmanın iki ayrı yarısı olduğunu savundu.

*Ereğli ve Alaplı ilçe örgütleri ile eğilim yoklaması ile kontenjan adaylarının tek isteği olan ’Ereğli’ye 1 ve 2’nci sıra verilsin’ isteğini anımsatan Demirtaş, 2’nci sıranın, ’Ünal Demirtaş’ isminden ziyade Ereğli’ye verildiğini söyledi.

*Ön eğilim yoklaması öncesi bazı kırgınlılıkların olduğunu, sorulan soru üzerine itiraf eden Demirtaş, bu tür gelişmelerin her partide olduğunu ortaya attı. Bugün ise partinin örgütsel kademesinde bulunan tüm unsurlar ile eğilime giren ve kontenjandan aday olan tüm isimlerle kenetlendiğini kaydeden Demirtaş, başlatılan seçim çalışmalarını sırt sırta vererek yürüttüklerini bildirdi.

*İşçi bir ailenin çocuğu olduğunu yineleyen Demirtaş, işçi ve emeklinin her zaman yanında olacağını, milletvekili çalışmalarını ise bu doğrultuda yürüteceğini dile getirdi.

*Sokağa indiğinde, vatandaşlarla yaptığı sohbetlerde, partisi ve kendisine büyük bir ilgi olduğunu belirten Demirtaş, vatandaşların isteklerine cevap vermek için mesai harcayacağını belirtti.

*Sosyal medya üzerinden sorulan bazı sorulara da cevap veren Aday Demirtaş, ’milletvekili olmada neden bu kadar ısrar ediyor?’ şeklinde sorulan soruya, “çok açık. Ereğli, Alaplı ve Zonguldak’a hizmet etmek için. Ülkemize hizmet etmek için ısrar ediyoruz” diyerek yanıtladı.

*CHP’nin 2. Sıra Zonguldak Milletvekili Adayı Ünal Demirtaş, açıklanan Seçim Bildirgesi’nin tamamının yerine getireceğini, emeklini, işçinin, ev hanımlarını ve üniversite öğrencilerinin, bugüne kadar hiç olmadığı kadar mutlu olacağını iddia etti. CHP’nin iktidar olması durumda, sağlık ve sosyal alanlarda da devrim nitelinde yeniliklerin olacağını kaydetti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın