Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“EREĞLİ”, BAKAP’tan çıkamadı!

“EREĞLİ”, BAKAP’tan çıkamadı!

“Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin”, kısa adı BAKAP olan Batı Karadeniz Kalkınma Birliği’nden ayrılmasına ilişkin Başkan Uysal tarafından verilen Meclis Önergesi reddedildi…


Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantı İkinci Oturumu, Uysal başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Gündem maddeleri öncesi, belediye icraatlarının anlatıldığı kısa film, Meclis üyelerine izletildi. Gündem maddelerine geçildiği sırada ise maddeler içindeki “Ereğli Belediyesi’nin BAKAB’dan ayrılmasına ilişkin yetki talebi” AK Parti ve CHP’li iki gurup arasında bölünme yarattı. CHP Gurup Sözcüsü Sertan Ocakçı, destek vereceklerini ancak izahat istediklerini bildirdi.
Ocakcı, “bu zamana kadar buraya hiç proje verdik mi? Verdiğimiz paranın üç katına kadar hibe alabiliyoruz. Bu bölgedeki sadece belediyelere hitap etmiyor. Bu bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının projelerine de yer veriliyor. Biz buraya sanırım bir proje vermedik, bunun karşılığında hibe almadık. Proje verdiysek, kabul edilmediyse niye kabul edilmediği ile ilgili bilgi rica ediyoruz” diye konuştu.
ÖNEMLİ OLAN LAFTA KALMAMASI
Meclis Başkanı Uysal ise istenilen bilginin yazılı olarak CHP gurubuna verileceğini söyleyerek şu sözlerle konuştu:
“Buradan birçok ayrılan belediye var. Zonguldak Belediyesi çıkmış, Alaplı çıkmış, Çaycuma çıkmış. Diğer belediyeler çıkıyor. Biz enerjimizi, birikimimizi şehrimiz için kullanalım diyoruz. BAKAB cümle olarak çok güzel ama önemli olan lafta kalmaması. Belediyenin parasının belediyede kalıp, BAKKA gibi kuruluşlarla daha kolay netice alabileceğimizi düşünüyoruz.”
Bunun üzerine ise tartışmalar yaşandı. AK Partili guruptan da, maddinin incelenmek üzere komisyona havale edilmesi istense de madde oylamaya geçildi.
Ad okunarak yapılan oylamada CHP gurubunun tamamı ve AK Partili Yusuf Kalay red oyu kullanırken AK Partili üye Sabri Dinç, çekimser kalmayı tercih etti. Buna göre, 15 ret oyuna karşılık, 13 kabul, 1 çekimser oyla teklif reddedildi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın1
gülücük0
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın