Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

TTK Hakkında Sorular!..

 TTK Hakkında Sorular!..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a yönelttiği sorulara verilen yanıtı değerlendiren CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, hükümetin TTK’yı bu yıl içinde özelleştireceğini öne sürdü.

Ünal Demirtaş, Elektrik piyasası kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun tasarısı ile ilgili TBMM Genel Kurulunda görüşmeler devam ederken, söz alarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a, TTK ile ilgili şu soruları sorduğunu bildirdi:

DEMİRTAŞ’IN SORULARI:

“Bakanlığınıza bağlı Türkiye Taşkömürü Kurumunun 14.500 norm kadrosu olmasına rağmen kurumda bugün itibarıyla 8.500 işçi kalmıştır. Yani, Türkiye Taşkömürü Kurumunda 5.500 üretim işçisi açığı vardır. TTK Genel Müdürlüğü, 2012’den itibaren Bakanlığınızdan üretim işçisi açığının giderilmesi için kadro talep etmektedir. Sayın Bakan, Zonguldak için son derece önemli olan bu işçi alımını ihtiyaç olduğu hâlde neden yerine getirmiyorsunuz? TTK’ya 5.500 işçiyi alacak mısınız? Size yazılı olarak da bunu defalarca sorduk, bu sorumuza neden cevap vermiyorsunuz? Son günlerde TTK’nın özelleştirileceği Zonguldak kamuoyunda konuşulmaktadır. TTK’yı özelleştirecek misiniz Sayın Bakan? TTK’nın redevans usulü vermiş olduğu bir ocakta 245 işçi işten çıkarıldığı ve yasal haklarını alamadıkları için açlık grevi yaparak ölüme yattılar, eylem bitti ancak işçilerin sorunları henüz çözülmedi. 245 işçiyi alacak mısınız?”

 ALBAYRAK  “YENİ BİR SÜREÇ,”

’TTK 14.500 kapasitesinin 5.500’ünü kullanmıyor,’ yönünde bir bilgi geldi. Tabii, Bakanlığımız, dünden bugüne, bugünden yarına, madencilik sektörüyle ilgili çok önemli adımlar attı. Yeni dönemde, özellikle TTK noktasında çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Nedir bu çalışma? TTK’ya bağlı madenlerimiz ve kurumlarımızda, sadece ve sadece istihdama yönelik değil o madenler ve kurumlar özelinde de makul faaliyet giderlerini de karşılayabilir, devlete ve kamuya yük olmayacak bir çerçevede bir yapılanma çalışması yapıyoruz. Bu çerçevede, hem kurumlarımızın zarar etmemesi, kâr etmesi hem de istihdamın artması yönünde bir süreç olacak ve bununla alakalı olarak da bu yıl içerisinde, inşallah, yeni bir sürece gideceğiz, bu sayı daha da artacak. Şimdi, gelelim bu bahsedilen 245 maden işçisi konusuna. Bu konu, özel sektörün işlettiği ve işleten firmanın yaşadığı mali sıkıntılar vesilesiyle atanan kayyum ve mahkemelik olması sebebiyle maaşlarını ödeyemediği çalışanlarının oluşturduğu bir protesto eylemiydi. Biz buna destek vererek de bu çalışanların, bu firma özelinde, özel sektör firması özelinde haklarını alması için gerekli çalışmaları yaptık ve bu madendeki çalışan arkadaşlar hem alamadıkları maaşlarını aldılar ve bunun yanında da bu arkadaşları, biz, madencilik sektöründe, kamu veya özel, mağdur olmamaları için önümüzdeki dönemde, inşallah, yeni bir iş ve istihdam oluşturma noktasında da çalışmalarımızı yürütüyoruz.

DEMİRTAŞ: “ZONGULDAK HALKI HEP KAYBETTİ”

Milletvekili Demirtaş Bakan Albayrak’ın  açıklamasını şöyle değerlendirdi: “Yaklaşık üç ay önce Enerji Bakanlığın’da bir çalışma yapılarak, TTK’nın müessese müessese özelleştirileceğini kamuoyuna açıklamıştım.  Bakanın cevabı, TTK’nın bu yıl içinde özelleştireceği iddiamızı doğruluyor. TTK’nın özelleştirilmesi demek, AKP’nin Zonguldak’ı tamamen gözden çıkardığını göstermektedir. Bu güne kadar yapılan özelleştirmelerde Zonguldak halkı hep kaybetmiştir. İşte Erdemir, işte Çates, işte Seka özelleştirmeleri. Bunlardan hangisi Zonguldak’a ne kazandırmıştır? Hiç bir şey kazandırmamıştır. Tam tersine Zonguldak ekonomisi çökmüştür. Çıkan kanunun bir başka sonucu, Zonguldak ta Termik santrallerin yapımı hızlanacak ve sayıları çoğalacaktır. Biz Zonguldak’ın tamamen bitirecek olan, Zonguldak’ı termik cehennemine döndürecek olan bu uygulamalara karşıyız. CHP olarak TTK’nın özelleştirilmesine ve Zonguldak’ın Termik santral cehennemine dönüştürülmesine müsaade etmeyeceğiz." 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın