Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CHP’Lİ VEKİLDEN “DEVLET” VURGUSU

CHP’Lİ VEKİLDEN “DEVLET” VURGUSU

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, iş kazalarında hayatlarını kaybeden işçilerin yakınlarına devletin sahip çıkması gerektiğini bildirdi.


Demirtaş, yazılı açıklamasında, TBMM Başkanlığına, iş kazalarında hayatını kaybeden işçilerin yakınlarının kamuda istihdam edilmesi için kanun teklifi verdiğini belirtti. Türkiye’de çalışma hayatında, son 16 yılda mevcut sorunların çözülemediği gibi, birçok ağır sorun daha eklendiğini anlatan Demirtaş, şunları kaydetti:
Yanlış siyasi bir anlayışın ortaya koyduğu uygulamalar
“Bu sorunların en önemlilerinden biri de, ölümlü ve yaralanmalı iş kazalarıdır. Ülkemizde iş kazaları sosyal bir yara halini almıştır. Anayasa, ulusal ve uluslararası düzenlemelerle işçilerin yaşam hakkını korumayı taahhüt eden AK Parti hükümetleri, bu taahhütlerini bu güne kadar yerine getirmemiştir. Bu taahhütlerin yerine getirilmemesinin bedelini ise işçiler, canları ile ödemektedir. İş kazası sonucu yaşamının yitiren işçilerin geride kalan aileleri ise sosyal bir travma ile karşı karşıya kalmaktadırlar.
rtaya çıkan bu acı sonuç, yanlış siyasi bir anlayışın ortaya koyduğu uygulamalardan kaynaklanmaktadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği politikalarında yapılan yanlışlar işçileri ölüme mahkum etmekte, bu ağır sonuç sonrasında geride kalan aile bireyleri de kaderleri ile baş başa bırakılmaktadır.
Adalet vurgusu… Aynı hakların verilmesi…
Son yıllarda meydana gelen en fazla ölümlü ve en feci iş kazası olan Soma’daki 301 madencinin yaşamını yitirdiği kaza sonrası çıkarılan kanun gereği AK Parti hükümeti ve devlet bu sorumluluğunu kabul ederek, bu kazada yaşamını yitiren maden işçilerinin eşlerine veya çocuklarından birisine, eş veya çocuğu yok ise kardeşlerinden birisine kamuda istihdam olanağı tanınmıştır. Yine hükümet tarafından,10 Haziran 2003 ile 13 Mayıs 2014 tarihleri arasında madenlerde yaşamını yitiren işçilerin aileleri aynı haktan yararlanacaklardır.
Ancak bu düzenlemeler çok doğru olmakla birlikte eksiktir. Yukarıda belirttiğimiz gibi son 15 yılda 20 binin üzerinde iş cinayeti meydana gelmiş ve bu durum sosyal bir travma halini almıştır. Bu sebeplerle iş kazalarında yaşamını yitiren tüm işçilerin aileleri bu haktan süre sınırlandırması olmaksızın yararlandırılmalıdır. Bu durum Anayasanın 10. maddesinde belirtilen eşitlik ilkesine de uygun olacaktır.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın