Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

4’üncü toplantı oldu, komisyon kurma kararı yeni çıktı!

4’üncü toplantı oldu, komisyon kurma kararı yeni çıktı!

Karadeniz Ereğli’nin İl olması noktasında ilçe genelinde başlatılan ilçedeki kanaat önderlerinin bir araya gelerek dördüncü kez gerçekleştirdiği toplantıdan, komisyon kurulması kararı çıktı.


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinin ’İl olması’ için başlatılan toplantıların Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) ev sahipliğinde Oda’nın konferans salonunda gerçekleştirildi.
AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, toplantıda yaptığı konuşmada, ’İl’ olma konusunu önemsediğini söyledi. Bartın, Karabük, Bayburt ve Gümüşhane’yi örnek gösteren Çakır, şöyle dedi:

“Ankara’ya gideriz”
Türkiye’de 30 tane büyükşehrimiz var geriye kalan 51 il için bir çalışma söz konusu. Şu önemli; Ereğli ve Alaplı ölçeğinde Ereğli il olsun mu diye anket yapsak, yüzde 100’e yakın çıkacağına hep birlikte inanıyoruz. Biz de halkın temsilcisiyiz, halk neyi talep ediyorsa siyasi koltuklarımız görevlerimiz ne olursa olsun biz bu halkın hizmetkarıyız.
Biz il olması noktasında alınacak her türlü kararın yanındayız. Şunu söylemek istiyorum Türkiye’de 3-4 tane ilçe il olacaksa bunlardan biri Kdz. Ereğli olacaktır. Gerekiyorsa ondan randevu talebinde bulunur Ankara’ya gideriz."

Ocakçı: Hep aynı şeyler
CHP Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı’da, dördüncüsünü yapılan toplantıda hep aynı şeylerin söylendiğini belirterek şunları kaydetti:
“Şu ana kadar bir arpa boyu kadar yol gidemedik. Sıkıntımız var hiç kimse Zonguldak’ın büyükşehir, bütünşehir olmasını istemiyor. Herkes Ereğli’nin il olmasını istiyor. Büyükşehir, bütünşehir olmak veya Ereğli’nin il olması bizlerin isteği ama mevcut iktidarın isteği değil. Çünkü Zonguldak’tan büyükşehir olunca köyleri de mahalle yaparak, genel, yerel seçimde daha büyük bir oy çıkartmak demek.
Alaplı’nın, Gümeli Belediye Başkanı, Kandilli Belediye Başkanı burada, olamayanlar da bugün olamadılar. 4 toplantıdır Ereğli’nin Belediye Başkanını bekliyoruz. Ereğli Belediye Başkanı çıksın desin ki ben Ereğli’nin il olması kavramına karşıyım ya da yanınızdayım.”

Demirtürk: Ereğli mağdur olacak
MHP Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk de şu sözlerle konuştu:
"Ben MHP’nin ilçe başkanıyım evet iktidar partisinin ortağı falan değilim. Ben belediyeden imara yerimi açmıyorum, benim ticaretimi güzelleştirmiyorlar, Ereğli’nin yollarını daraltan ben değilim. Onların yaptığı eksiklikleri kabul etmiyorum. Bu toplantılara katılmamalarını da şiddetle kınıyorum, kimseye de saygı duymuyorum. Ereğli’nin menfaatinden kaçan insana benim saygım olmaz. Birlikte bir araya geldik. Ben beraber alınan karara saygı duyarım. Bütünşehir de büyükşehir de Ereğli mağdur olacak.”

Kumaş: Bir kısım engel oluyor
Saadet Partisi (SP) Musa Kumaş’ın sözleri ise şöyle oldu:
"İlk toplantıda Ereğli’nin önünü kesen bir takım siyasi büyüklerin olduğunu ifade etmiştim. Yerelde ne kadar bağırırsak bağıralım bir kısım engel oluyor. Bütünşehir olacaksa merkez Ereğli olmalı. Burada atılmak istenilen adımlar engellenmeye çalışıldığını gördük, üzüldük, inşallah bunu aşarız. Ereğli’nin il olması bölgenin ayağa kalkması demektir.”

Komisyon vurgusu!
BBP Turabi Çelik:
“Bir komisyon kurup bir adım atamadık. Komisyonun kurulması lazım. İktidar partisi ister olsun olmasın ne karar verilirse o verilsin. En azından bir adım atmış oluruz. Halen daha bir toplantılarda bir adım atamadık.”

Timur: Oyalıyorlar
DSP Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Timur: "Allah göstermesin hazır elimizdeki ilçeyi kaybeder belde oluruz. Komisyon kurulacaksa kurulsun bu işi de uzatmayalım. Büyükşehir, bütünşehir bir aldatmacadır. Bizi oyalıyorlar gibi geliyor."

Civelek: Akıllı şeyler konuşalım
Kdz.Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cevdet Civelek:
"Kimse ile kavga etmeyeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceğiz. Eskiler şöyleymiş böyleymiş bunları konuşmayalım. Daha olumlu daha becerikli, akıllı şeyler konuşalım."

Tezel: Katkı istedik
Ereğli Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel:
"Belediye başkanımıza gittiğimizde Ereğli, Alaplı esnaf odaları, sivil toplum örgütlerinin birlikte olduğunu Kandilli, Ormanlı, Gülüç’ün Belediye Başkanlarının da katıldığını böyle bir birlikte ağabeylik yapmak, toplumun en büyük seçilen temsilcisi olduğunu söyledik, kendisinden katkı istedik. En azından temsilci göndermesinde fayda vardı.”

Uysal: Muhtarlar sıkıntıda
Alaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uysal:
“Büyükşehir meselesinde köy muhtarlarının ciddi sıkıntı var. Köyün tüzel kişiliğine ait olan bütün mallar, araziler, fındık bahçeleri, gelirleri hepsi otomatikmen büyükşehir belediyesine devir oldukları için muhtarlar sıkıntıda.

Kılıç: Bazı şeyleri hazmedemiyorum
Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç: “Rozeti çıkarıp, dosyamızı hazırlayıp CHP, MHP, AK Parti ile birlik olarak Ankara’ya gidip dosyayı koyup, masaya vurup biz bunu istiyoruz diyoruz. 3 toplantıda da havanda su dövüyoruz. Toplanalım, dosya hazırlanalım, Ankara’ya gidelim gene geldik aynı yere. Bazı şeyleri hazmedemiyorum, Ereğli’de böl parçala yönet taktiği var. Bu olduğu müddetçe de biz hiçbir yere varamayız.”

Karaoğlu: Bütünşehir tehlikeli sözlerdir
Kent Konseyi Başkan Vekili Yusuf Karaoğlu:
"Bizim de kendimize göre çalışmalarımız var sonra paylaşacağız. Ben şahsen 1989 yılında Ereğli’nin il olmasını isteyenlerin safındaydım. O saf kayboldu il olmayı kaybettik. Düşüncemiz değişmedi o gündür bugün Ereğli il olmalıdır. Büyükşehir, bütünşehir tehlikeli sözlerdir, Ereğli’yi avutma sözleri, kandırma sözleridir. Bütünşehir diye birşey olmaz, bütün ekmek olur, bölersin çeyrek olur onun arkasından da çeyrek şehirler gelir. Buna karşı çıkmamız lazım.”

KOMİSYON KURULACAK
Yol haritası belirlenmesi noktasında ortaya atılan fikirlerin ardından Kdz. Ereğli TSO Başkan Vekili Sertan Yalçın, içerisinde Ereğli ve Alaplı’nın esnaf odaları, şoförler odası, muhtarlar dernekleri, Kent Konseyleri’nin oluşturacağı bir komisyon kurulması, kurulacak bu komisyona da başta siyasiler olmak üzere yöneticilerin tam destek vermesi kararı alındı.

-Katılım-
Toplantıya Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, Kandilli Belediye Başkan Vekili Mustafa Erdem, AK Parti, CHP, MHP, DSP, BBP, Saadet Partisi İlçe Başkanları, Ereğli TSO yöneticileri, Ereğli ve Alaplı Şoförler Odası, Ereğli ve Alaplı Esnaf Kefalet Kooperatifi, Ereğli Ziraat Odası, Muhtarlar Dernekleri, Pazarcılar, Tekelciler Odası temsilcileri katıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
kızgın1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın