Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“Yine tarikatların devlet içinde cirit attığı bu dönemde…”

“Yine tarikatların devlet içinde cirit attığı bu dönemde…”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması üzerine TBMM’ye, Kamuda Esnek Çalışma Saatlerine ilişkin soru önergesi verdiğini bildirdi.


Demirtaş, yazılı açıklamasında, çalışma hayatında değişiklikler getireceğini belirtiği düzenlemenin, kamu çalışanlarını tedirgin ettiğini öne sürdü. OHAL devam dönemde yeni ihraçların önünün de açılacağını iddia eden Demirtaş, “kamuda çalışan milyonlarca kişinin çalışma hayatında esaslı değişiklikler getirecek böyle bir düzenlemenin, bir anda yaptım oldu anlayışı ile gündeme getirilmesi kamu çalışanlarını tedirgin etmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır” ifadelerini kullandı.

İktidarı “yandaşlık” yapmakla suçladı
Demirtaş, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:
“AK Parti, iktidarları süresince göreve almalarda, tayin ve terfilerde, liyakat, beceri ve performans hiç dikkate alınmamış, adam kayırmacılığı ve yandaşlık zirve yapmıştır. Durum böyle iken getirilmek istenen bu düzenleme ile adam kayırma ve yandaşlık yasal bir kılıfa büründürülmüş olacak üstelik de devlet içinde tarikatların önünü açacaktır.
AK Parti Hükümeti’nin 2018 yılı programında, kamuda esnek çalışma şekillerinin uygulanacağı ifade edilmiştir. 2014-2016 yılları arasında Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılan devlet memurlarının çalışma yerleri ve çalışma saatlerinin esnekleştirilmesi projesine dayanarak söz konusu sistemin oluşturulduğu, sorumlu kurum olarak da Devlet Personel Başkanlığı’nın belirlendiği ifade edilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması yapılabilmesi, kamuda yükselme ile ilgili mevzuattaki eksiklikler, kamu personelinin kurum ve kuruluşlar arasında dengesiz dağılımı ve personel ile ücret düzeyinin uyumsuzluğu gibi gerekçelerle buna ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir.”

Sorular sordu!!!
Ünal Demirtaş, TBMM Başkanlığına sunduğu önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
2014-2016 yılları arasında Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılan devlet memurlarının çalışma yer ve saatleri ile ilgili proje kim ya da kimlerden oluşan ekip tarafından yürütülmüştür?
Bu süreçte konunun paydaşlarını temsil eden sendika ya da konfederasyonlardan görüş ve önerileri alınmış mıdır?
Bu çalışmayı ne zaman kamuoyuna açıklamayı düşünüyorsunuz?
Memurların çalışma saatlerinde nasıl bir değişiklik planlanmaktadır?
Kamu personeline yönelik performansa dayalı sistem ne zaman hayata geçecektir?
Memurların performans kriterleri kim ya da kimler tarafından belirlenecektir?
Memurların performansını belirleyen, not veya puan veren kişi ya da grupların denetimi nasıl sağlanacaktır?
Adam kayırma, mobinge zemin hazırlanması, çalışan üzerinde baskı kurulması gibi risklere karşı hangi önlemler alınacaktır?
Göreve almalarda, tayin ve terfilerde, liyakat, beceri ve performansın hiç dikkate alınmadığı, adam kayırmacılığın ve yandaşlığın zirve yaptığı bu dönemde böyle bir düzenleme doğru mudur?
Yine tarikatların devlet içinde cirit attığı bu dönemde böyle bir düzenleme doğru mudur?
Esnek çalışma ile Memurun iş güvencesini ortadan kaldırıp, memuru tamamen köle yapmayı mı amaçlamaktasınız?

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın