Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

YAMAN’IN KONUŞMASI AYAKTA ALKIŞLANDI

YAMAN’IN KONUŞMASI AYAKTA ALKIŞLANDI

CHP’nin Zonguldak Milletvekili Aday Adayı olan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) önceki Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Yaman, “yapmadılar, yapamadılar. Zonguldak bunu hak etmiyor” dedi.


Yaman, partinin Ereğli İlçe Örgütünde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada; Cumhuriyet değerleri, eğitim, üretim ve sanayi başta olmak üzere ülkede yaşandığını öne sürdüğü olumsuzlukları anlattı.
Zonguldak’ta pek çok sorun olduğunu, iktidar unsularının söz vermesine karşın Ereğli-Devrek köy bağlantı yolu ile üniversite yapılmadığını, kömür üretiminin bitirildiğini ve tersanelerin yok edildiğini iddia eden Yaman, şu sözlerle konuştu:

BİTMEYEN AŞK!..

"16 yıldır yol yapmakla övünen bu hükümet 45 kilometrelik Ereğli-Zonguldak karayolunu tamamlayamadı. 45 Kilometrelik yol için ödenek tahsis edemedi. Vah benim Zonguldak'ın haline. 16 Yıl içerisinde Ereğli-Devrek yolunu yapamadılar. Her seçimde vaatlerden başka bir şey vermediler. Yapmadılar, yapamadılar.

“BU KADAR ADALETSİZLİĞİ HAK ETMİYOR”

Ereğli'nin 200 bine yakın nüfusu var ve Türkiye'nin pek çok ilinden de büyük. Üniversite konusu dile getiriliyor. İlçemize bir üniversite kazandırmadılar. Hiç değilse üniversite yapamadınız eski devlet hastanesinin yerine çok üst düzeyde bir fakülte tesis edin dedik, yapmadılar, yapamadılar. Bırakın yapamamayı hastanemizi yıktılar, üniversiteye verdiler dediler şimdi Türk Silahlı Kuvvetleri çıplak bıraktıkları araziye sahip oluyor. Nefes bırakacak yer kalmadı. Zonguldak bu kadar adaletsizliği hak etmiyor.

TERSANELER KONUSU:
EREĞLİ'Yİ İHMAL EDİYORLAR

Tersanelerde 7 bin evladımız ekmek yiyordu. Şimdi 300 tane işçimiz çalışamıyor. Kendi yandaşları vasıtasıyla oluşturdukları tersanelere her türlü desteği ve yatırımı, imkanı sağlıyorlar bizim Ereğli'yi ihmal ediyorlar. Her önüne gelen söz veriyor, yapmadı, yapamadılar. Zonguldaklı bunu hak etmiyor. Enteresandır, 14 senedir bu kadar güçlü bir iktidarda görev yapan arkadaşlara söylüyorum, vicdanınız rahatsa o zaman rahat uyuyun. 

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DÜŞMANLARI”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Zonguldak'ımızı ilk Türkiye'nin şehri yaptı. Zonguldak için, 'Zonguldak'ın derin toprakları altındaki serveti madeni değerli ise Zonguldak'ta benim için o kadar da değerli vilayetimizdir’ dedi. Ben şimdi soruyorum, acaba Mustafa Kemal Atatürk düşmanları, böyle dedi diye mi Zonguldak'ı cezalandırıyor. Sıcağı görmüş kar taneleri gibi Zonguldak eriyor. Gereğini yapsalardı şuanda kurumda 14 bin 500 kişi çalışması lazımdı. Bu tüm köylerimizden gençlerimizin işe girmesini engellediler, engelliyorlar.

TTK: 14 BİN 500 İŞÇİ ÇALIŞMASI GEREKİR

Ben diyorum ki ülkemizin 6 milyon ton kömüre ihtiyacı var, her yıl 6 milyar dolar verip dışarıdan kömür ithal ediyoruz. Gelin bu kömürü Zonguldak'tan çıkartalım, ülke sanayisinin hizmetine sunalım. Taşkömürü üretmekle yetkili kurum TTK’dır. Kurulu kapasitesi 5 milyon tondur. Zonguldak bugün emekliler şehri, artık emekli insanlar hayatının son günlerini yaşadıkları şehir haline dönüştü. 5 Milyon kömür çıkarmak için 14 bin 500 işçi çalışması gerekir. Köylerimizdeki gençlerimizin yanı sıra Türkiye'den de insanlar bu bölgeye gelerek bir kültür mozaiği oluşturacaktır.”

BİRLİKTE GELDİĞİ EŞİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Baretlerini giyerek destek vermeye gelen madencilerin yanında konuşan Rahmi Yaman, Zonguldak halkının en iyisini hak ettiğini belirterek, “Zonguldak insanı ve Zonguldak halkı bunları hak etmiyor. İşte içinde bulunduğumuz sorunlara çözüm getirebilmek bu çözümlerin üstesinden gelebilmek, vaat değil hedefleri gerçekleştirebilmek için aday adayı oldum" dedi.
Yaman, aday adaylığı sürecinde iznini aldığını söyledi ve toplantıya birlikte geldiği eşi Kübra Yaman’a da teşekkür etti. Yaman’ı ilk tebrik eden ise CHP İlçe Başkanı Sertan Ocakcı oldu.
Öte yandan, Yaman’ın konuşması madenciler tarafından zaman zaman tezahüratlar ile kesildi. Konuşmanın bir bölümü, ayakta alkışlandı.  

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran7
gülücük3
üzgün1
kızgın1
şaşkın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın