Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Uysal aday olacak mı? Fatih Çakır ile arası kötü mü?

Uysal aday olacak mı? Fatih Çakır ile arası kötü mü?

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın konuk olarak katıldığı programda, ilçenin gündem konularına açıklık getirdi.


Ereğli ve bölgede 91.7 frekansından yayın yapan Ereğli FM’de “Fikri Kapan’la Burada Konuşalım” programına katılan Uysal, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır ile ilişkilerini, Meclis kadrosundaki durumu, çok konuşulan ’anket’ meselesini anlattı.
Yerel seçimlerde yeniden aday olup olmayacağını açıklayan Uysal’a Belediye işçi alımlarında akrabalarını önde tutup tutmadığı da soruldu. Daha pek çok ’önemli’ konulara da açıklık getiren Uysal, özetle şunları söyledi:

Şehit Ömer Halisdemir Bulvarındaki 2’nci el oto satan işyerlerinin durumları:
Hastane kavşağının olduğu yerde yeni terminalin oraya yerleşim alanlarını yapmaya başladılar. İlk 6 ayda bu problem çözülecek. 3üncü aydan başlayarak 6’ncı aya kadar taşınmaları tamamlanacaktır. Bizde ona göre arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz. 2’nci el otocuların tamamı ve kargocuların tamamı şehrin içinde olmayacaklar.
 

Atatürk Kültür Merkezi yıkılacak mı?
O çalışmamıza başladık. Tabi ki Kent Meydanı projemiz bittikten sonra diğer projelerimiz tamamlanma aşamasında olacak. Ocak ayı içinde bunların ihalesine çıkmayı planladık. Atatürk Kültür Merkezi ve oradaki nikah ve meclis salonunu başka bir yere taşımayı düşünüyoruz. Çünkü, kültür merkezi o bölgedeki trafiği de zorlaştıran bir konumdadır.
Mimar ve mühendis arkadaşlarımız ile sohbet etmiştik. Onların önerilerini de aldık. Bizle aynı şeyi düşündüklerinden dolayı mutlu olduk. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalara başlayacağız.
 

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ile problem var mı?
Aslında bir sorun yok. Dışarıdan böyle bir sorun algılanıyor ama… Görevim, belediye hizmetlerini halka yansıtmaktır. Benim görev tanımlamamla Sayın Çakır’ın görev tanımlaması farklı. O, teşkilat yapılanmasındaki görevlerinden sorumludur, bende belediye hizmetlerinin halkla buluşturulmasından sorumluyum. Ben, kendi işime bakıyorum. Belediyenin bir an önce gecikmiş olan hizmetleri tamamlamaya çalıyorum. Burada belki insanlar şöyle diyebilir: Şu projenin önce yapılması veya şunun öncelikli olması lazım. Maalesef şunu gördüm, yaşadıklarınızdan ders çıkartmanız lazım.

Belediye işçi alımlarında akrabalarını önde tutuyor mu?
Karadeniz Ereğli’de yaşayan insanları işe aldık.  116 bin nüfus benim akrabamdır. Bu bölgede akrabalarım var. Önemli olan doğru yere doğru insanları alabildik mi? Asıl bunların konuşulması lazım. Herkesin baktığı pencere farklıdır. Burada, yapılan birçok hizmeti anlatıyoruz. İnanın anlatırken çok kolay anlatıyoruz. Ama o işler yapılırken yaşadıklarımız o kadar uzun ki!

 

Anket konusu! Kim yaptırdı?
Gerçekten bu konuda net bir bilgim yok. Anketleri kim ne zaman yaptırırsa yaptırsın, ben anket yaptırmıyorum. Önemli olan, en büyük anket sandıktır. Son güne kadar hizmetlere devam edeceğim. Halkımız buna karar verecek. Hiçbir bilgim yok, hiçbir yere sormakta benim için gerekmiyor. Çünkü o anketlerin tamamından başarılı çıktığımızı biliyorum. Açık dereye kurt düşmez.

Belediye meclis üyeleri ile arasında gerginlik var mı?
Benim açımdan hiçbir problem yok. Beni tanıyan herkes bilir. 17 arkadaşım var ve hepsine aynı mesafedeyim. Önyargılı olmam. Ben koşmaya devam edeceğim ama arkadaşlarda gelip destek olurlarsa reddedecek halim yok.

Belediye başkanlarının istifa furyası! Uysal görevden alınacak mı?
Bana gelen bir ileti yok. Sokakta, benim dışımda birilerinin konuşması normal çünkü sonuçta bu bir siyaset. Konuşacaklar, konuşmaları da lazım. 7 gün 24 saat çalışacağız dedik. Benim şuna mazeret uydurmaya hakkım yok. Dedikodu çıktı eve ama dedikodu peşinde sürüklenip de işleri askıya almak gibi böyle bir hakkım yok.

Bütün şehir… Büyük şehir…
Mart ayının sonuna kadar beklemek lazım. Gelen merkezimin yerel yönetimler başkanlığı çalışıyor zaten. Çalışmalar Cumhurbaşkanımıza sunulacak. Bu konuda alacakları kararlara saygılı olmak zorundayız. Çünkü ülkenin geleceği ve menfaatleri için karar alacaklarından yana hiç şüphem yok. Ülkenin kaynaklarını doğru kullanmamız lazım.
Tahmin ediyorum Mart ayında ortaya daha da şekil çıkar. O zaman bu konuyu artısı ve eksisi ile konuşabiliriz ancak şunu görüyorum: ’Olmaz.’, ’Batarız.’ Bu söylemleri tasvip etmiyorum. Tam tersine, Zonguldak’ın böyle bir refleksi vardır. Bu yöre insanının birden olmaz, yandık, battık gibi felaket senaryoları hazırlamak gibi bir refleks gösteriyorlar. Bu bence yanlıştır. Önce bilgilenmemiz lazımdır. Böyle bir hayata geçiş olacak mı yani yerel seçimlerden önce böyle bir karar çıkacak mı? BU karar çıkarsa neler olacak? Bunun bilgi paylaşımı gerek.
 

Sivil toplum kuruluşlarının, bu konudaki söylemleri soruldu!
’Büyük şehre katılmayıp il olmak isteniyor’ deniyor. Zamanında birliktelikler sağlanıp çeşitli şeyler (Ereğli’de tekli öğretime geçiş) talep edilebilirdi. Şunu karıştırmayalım: İl olmakla istediklerimizi alabilecek miyiz? ’Biz il olmak istiyoruz.’ Niçin, ’taleplerimiz var, bunları verin.’ İl olmayı bir tarafa bırakalım, ilden taleplerimiz olan şeylerin için birlik olalım. Diyelim ki tekli eğitim olsun, yol olsun, asfalt olsun, şu olsun bu olsun.

Yerel seçimlerde yeniden aday olacak mı?
Daha önce bir daha doktorluk yapmayacağımı söyledim. Aday olduğumda müracaatlarımı yaparım. Şuan ki düşüncem; hayata geçmesi gereken projelerim var. Siyasi geleceğim ya da aday olup olmayacağımdan ziyade benim Ereğli halkına bir sorumluluğum var. Ben öncelikle bu sorumlulukları yerine getirmenin peşindeyim. Aday olmak bundan sonraki iştir. Tabi ki aday olacağım.

MHP’li Rahman Demirtürk’ün “Halil’i gönderdik, bu dönemde Hüseyin’i göndereceğiz” sözleri hatırlatıldı!...
’Halil gidecek, inşallah Hüseyin’de gidecek’… Ben bunu hoş bulmuyorum. Benin kimseyle problemim yoktur. Bir yerde hitabet ederken ’Hüseyin’ gibi cümleler cevap verilmesini… Bu tip söylemler toplumu geriyor. ’Halil’i gönderdik, Hüseyin’i de göndeririz.’ Ben onun çocukluk arkadaşı değilim. Askerlik arkadaşı değilim. Okuduğum okullara gitmemiş, herhangi bir okul arkadaşlığımda yok. Sadece, bana dediler ki ’Fırıncılar Derneği Başkanı Rahman Bey ziyaretinize geldiler’ dediler bende buyurun dedim. Bu tip şeyler, maalesef Karadeniz Ereğli’de küçültücü tarifleri hoş karşılamıyorum. Herhangi birisi gibi bahsedilmesi hiç hoş değil. Sormak lazım, o mu gönderiyor?

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
şaşkın1
hayran0
üzgün0
kızgın0
Ahmet Bingül

02 Ocak 2018 - 17:34

Zonguldak'tan bütün şehir olmaz. Bütün şehir olabilmesi için ilçe sınırlarının birbirine girmiş olması gerekir. Meselâ Ereğli ve Gülüç(ilçe değil) gibi sınırların birbirinden ayrılamaması gerekir. Ama Zonguldak dağınık yerleşime sahip Ereğli nerde Kozlu, Zonguldak merkez nerede Çaycuma nerede. Bütün şehrin amacı sınırlar birbirine girdiğinde hangi belediye nereye bakacak sorununun önüne geçmektir, şuan ki durumda buna gerek yoktur. Büyük şehir meselesine gelince bu iyi de olabilir kötü de olabilir. İl özel idaresi kalktığında köylere ne kadar hizmet gidecek bunu görmek lazım, büyükşehir belediyesi Ereğli'ye ne kadar sahip çıkacak bunu görmek lazım. Sürekli büyükşehir, bütünsehir, Ereğli il olacak mı dedikoduları var. Halk bunu anlamaz, insanlara tüm bu durumların artı ve eksi yönleri tarafsizca anlatılmalı ki insanlar ona göre değerlendirsin.

Yorum Yazın