Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

SÖZLER İĞNELEYİCİYDİ

SÖZLER İĞNELEYİCİYDİ

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, “Genel Başkanımız (Kemal Kılıçdaroğlu), birlik ve bütünlük içinde sorunları çözmek istiyor, siyasi hesap yapmak istemiyor” dedi.

 

Aynı zamanda 1 Kasım seçimlerinde yeniden CHP Zonguldak Milletvekili Adayı gösterilen Demirtaş, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, Ereğli FM’de Fikri Kapan’ın hazırlayıp sunduğu “Fikri Kapan’la Burada Konuşalım” programına konuk oldu.

Canlı yayınlanan program’da Kapan’ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, Türkiye’nin Ortadoğu’ya bakışı, ve dış politikasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2009’da Başbakanlığı döneminde eşi Emine Erdoğan ile birlikte Beşer Esad ile Bodrum’da tatil yaptığını hatırlatan Demirtaş, şunları kaydetti:

“Birbirlerine ’kardeşim’ dediler. Suriye’liler ülkemize geldi, biz de oraya gittik. İki ülke arasındaki ticaret hacmi çok yükseldi. Peki, ne oldu şimdi? 4 buçuk yıl önce ülkede (Suriye’de) kargaşa bir çıktı. Başbakanımız, (Ahmet Davutoğlu) o zaman Dışişleri Bakanımızdı; hemen yangından mal kaçırır gibi yanlış bir strateji çizdi. ’Biz 15 günde, Şam’da Cuma namazı kılacağız’ dediler. Bir başka ülkenin egemenliği altında olduğu bir yerde, siz nasıl giriyorsunuz? Mustafa Kemal Atatürk, ’yurtta sulh, cihanda sulh’ diyor. Siz o ülkeyi çiğniyorsunuz ve Cuma namazı kılacağız diyorsunuz.

 

“YANGINA BENZİN DÖKTÜNÜZ”

Komşuda yangın varken, orada muhalifleri desteklediniz o yangına benzin döktünüz. Türk insanının doğansında, insanları barıştırmak yatar. Komşusunda yangın çıktığında oraya su döker. Yolda iki kişi kafa ederken gördüğünde onları ayırmaya çalışır. Türk insanını doğasında bu var. Bunların bir adım ötesini göremedikleri için; ’biz muhalifleri destekleriz, gerekirse silah veririz ve Esat’ı deviririz’ diye hareket ettiler. Esat’ı devirsen ne olur devirmesen ne olur. Elbette ki orada zulme uğrayan insanlara yardım etmemiz, insanlık borcumuzdur. Orada akrabalarımız var, onlara yardım etmeliyiz. Onların can güvenliğini sağlayacak başka tedbirler almalıyız. Ama AKP orada ’rejimi devireceğiz’ derken, Suriye sınırı kevgire döndü. PKK uzantısı PYD çıktı, IŞİD çıktı, Hizbullah çıktı. İsteyen, istediği şekilde Suriye’den girdi ve çıktı. Suriye politikasıyla dış politika iflas etti.”

 

“NEDEN 4 YILLIK DEĞİL DE 2 AYLIK?!”

Demirtaş, 7 Haziran sonrası kurulamayan koalisyon hükümetinin kurulamayışına yönelik süreci de hatırlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye sorunlarını en iyi bilen Sayın Genel Başkanım, yalnızca AKP’ye değil MHP ve HDP ile de görüşmek istedi. Genel Başkanımız, birlik ve bütünlük içinde bu sorunları çözmek istiyor. Siyasi hesap yapmak istemiyor. Türkiye, 7 Haziran’dan sonra kan gölüne döndü. Her gün şehit düşüyor, her gün yeni bir olay patlak veriyor. Cumartesi günü (Ankara’daki) olan olay, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin kara günüdür. Bu, bizim ne kadar hatalı bir yönetim tarafından yönetildiğimizi ortaya koyuyor. Sayın Davutoğlu’na şunu sormak lazım; Siz, niye 2 aylık seçim hükümeti istediniz? 4 yıllık olsaydı. Türkiye’nin, emeklinin, işçinin, çiftçinin, esnafın, işadamının sorunları duruyor. Siz, Türkiye’yi neden yeniden seçim atmosferine soktunuz? Neden koalisyona yanaşmadınız da masadan kaçtınız? Sayın Cumhurbaşkanı; 45 günlük anayasal süre dolmamış ve Davutoğlu görevi iade etmemişken neden Kılıçdaroğlu’na görev vermediniz? Çünkü korkuyor. ’Ola ki bir hükümet kurulurda bakanlıkları ele geçirirler, yolsuzluklarımızı ve hatalı işlerimizi ortaya çıkartırlar’ diye korkuyor.”

 

’MHP’LİLERDEN BİR OY…

Programı yürüten Kapan’ın, koalisyon süresinde tavır takınan MHP’nin seçmene olan etkisi ve 1 Kasım’da MHP tabanını ne yapabileceğine ilişkin sorduğu soruyu da yanıtlayan CHP Zonguldak Milletvekili Demitaş, bir başka partinin iç meselesi ile ilgili görüş bildirmesinin yanlış olacağını belirterek, “Sadece şunu söylüyorum; bütün vatandaşlarımız, 7 Haziran’dan kime oy vermişlerse hiç önemli değil. Vatandaşlarımızın bir oyuna talibiz. MHP’lilerden de bir oy istiyorum” diye konuştu.

 

“KILIÇDAROĞLU HALK ADAMIDIR”

Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Zonguldak’a gelişini de değerlendirerek, şunları kaydetti:

“Genel başkanımız, halkın içinde olan gerçek bir halk adamıdır. Hiçbir genel başkanın gelmediği Alaplı’ya ikinci kez geldi. Gülüç’e, hiç biri gelmemiş buraya da geldi. Ereğli’de 6’ncı gelişi. Unutulmaya yüz tutmuş madenci kentimiz Kandilli’ye geldi, madencilerle buluştu. Zonguldak’ta işadamları ve esnafımızla buluştu. Zonguldak’ın sorunlarını ve çözüm yollarını en iyi bilen bizim genel başkanımızdır. Çünkü defalarca geldi, defalarca buranın sorunları ile ilgili bizden bilgiler aldı. Tersanelerdeki sorunu ve Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndaki (TTK) işçi açığı çok iyi biliyor. AKP’nin, 13 yılda Ereğli-Devrek yolunu bitiremediğini söyledik. ’Ben bir yılda bitireceğim. Söz veriyorum’ dedi. Bu sözü tutacağız. Bunlar büyük vaatler değil, yapılabilir şeyler. Biz ’Zonguldak’a 2’nci boğaz köprüsünü getireceğiz’ demiyoruz ki. Tersaneleri canlandırmak zor bir şey mi? Veya, iktidar, TTK’ya 5 bin işçi alamaz mı?”

 

PARTİ İÇİ KIRGINLIKLAR

Kapan’ın, CHP içindeki kırgınlıklara yönelik sorusunu da yanıtlayan Demirtaş, bu tür kırgınlıkların her partide oluşabildiğine dikkat çekerken, partilerinde ise bir araya gelerek bunu aşmayı başardıklarını, kurulan ekiplerle ağırlıklı olarak köy ziyaretlerine gidildiğini sözlerine ekledi.

Kapan, hasta olmasına rağmen programa katılması dolayısıyla Demirtaş’a teşekkür etti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın