Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Ocakcı’dan İşçi Maaşı Tepkisi!

Ocakcı’dan İşçi Maaşı Tepkisi!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesinde temizlik işçilerinin maaşlarında indirime gidildiğini iddia eden CHP Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, duruma tepki gösterdiğini bildirdi.


Ocakcı, yazılı açıklamasında, verilmiş hakların geri alınamayacağını belirtti. Aynı zamanda Ereğli Belediye Meclis Üyesi olan Ocakcı, durumun takipçisi olacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Hangi akla göre hareket etmektedirler?”
“İşçisine en yüksek zam yaptığı ile övünen Karadeniz Ereğli Belediyesi, çöp ve çevre temizlik konusunda Temmuz ayı içerisinde ödül alan işçilerini ödüllendirmek yerine; Temizlik işçisinin maaşına göz dikmiş durumdadır. Biz bunun böyle olacağını biliyorduk.
Ereğli Belediyesi, Temizlik İşleri işçilerinin 45-50 kişilik kısmının maaşlarında %30 ve %40’luk indirime gitme kararı almaktadır. Ve ne yazık ki; Alınan bu karar yeni yılla birlikte uygulamaya geçirilecektir. İşçinin itiraz şansı yok. İtiraz edenleri, yeni yılda sözleşme uzatmamakla,  işten çıkış vermekle, ekmekle tehdit ediyorlar.
İşçilerin maaşları üzerinden hesap kitap yapanlar hangi gerekçeye, hangi akla göre hareket etmektedirler? Yaptıkları yanlış ekonomik politikaların bedelini işçilerin maaşları üzerinden mi düzeltecekler? Yoksa her sene sözleşmelerini sonlandırıp tekrar başlatarak hak ettikleri tazminatı yok sayarak mı ekonomi yapacaklar?  Bu kararın arkasında olan zihniyet bilmiyor mu ki; verilmiş haklar geri alınamaz. Yoksa göreve geldikleri günden bugüne kadar iş sözü verdiklerine yer mi açıyorlar?
“Uyarıyoruz. İşçinin maaşından, ekmeğinden elinizi çekin”
Yoksa kaybettikleri tazminatların bedellerini işçilerin maaşlarından yaptıkları kesintilerle mi ödeyecekler? Yoksa bazı taşeron işçilerinin işe gelmeden aldıkları maaşlar var da onun eksiğini mi tamamlayacaklar? Yoksa belediye içerisinde müdürlerden daha yüksek maaş alan özel taşeron işçilerine özel bir zamda mı kullanılacak?
Kamuoyu bilmelidir ki, işçinin cebindeki 3 kuruşu hesap edenler Ereğli Belediyesinin ekonomisinin iyiye gitmediğini ispat edercesine hareket ediyorlar. Belediyemiz ekonomik olarak tehlikeli bir düzlemdedir. Uyarıyoruz. İşçinin maaşından, ekmeğinden elinizi çekin.
Bu zihniyet sahipleri bilmelidir ki; fesih tehdidi ile işçileri yıldırmaya çalışanlar, İşçilerin evlerine götürecekleri ekmeğe keyfi müdahaleler yapan bu zihniyet karşısında işçilerimiz sahipsiz değildir. Bu kararı alanlar bilmelidirler ki;  Biz işçilerimizin haklarını size yedirmeyeceğiz. İşçilerimizin hak mücadelesinde de sonuna kadar yanında olacağız.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük7
kızgın2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
Altan Yontan

05 Eylül 2017 - 21:48

İşçiye verilen haklar geri alınamaz.Sendika yasasında da böyledir.

Yorum Yazın

Canlı Radyo