Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

MECLİS’E SORU ÖNERGESİ

MECLİS’E SORU ÖNERGESİ

ANKARA

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdiğini belirten CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, emekli yurttaşın enflasyona ezdirildiğini öne sürdü.
Deyirtaş, yazılı açıklamasında, Haziran ayı enflasyon rakamları ile milyonlarca emeklinin de alacağı zam oranının açıklandığını hazırlattı. İlk 6 ay için emekli maaşlarına yüzde 5.89 zam yapıldığını, en düşük işçi emeklisinin maaşı 1.348,5 liradan 1.427,5 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin maaşı 950,5 liradan 1.005,5 liraya, en düşük esnaf emeklisinin maaşı 1.207,6 liradan 1.288,6 liraya, en düşük memur emeklisin maaşı 1.682,7 liradan 1.781,0 liraya yükseldiğini ifade etti.
Bu artışla emeklinin umutlarının söndüğünü ve Ak Parti Hükümeti’nin emekliyi gerçek enflasyona ezdirdiğini iddia eden Demirtaş, şunları kaydetti:
“MUTAFAKTA YANGIN VAR”
TÜİK’in açıkladığı Haziran ayı enflasyon oranlarında, ilk 6 aylık verilere göre yıllık enflasyonun (TÜFE) %10.9 olduğu görülmüştür. İlk altı aylık enflasyon ise yüzde 5.89 olarak gerçekleşmiştir. Ancak dar gelirli olan emeklinin, işçi ve memurların 2017 yılı ilk altı ayında; temel ihtiyaç maddesi olan gıda ve içeceklerde artış yüzde 8.9, işlenmemiş gıda fiyatlarında artış yüzde 12.6, sebze ve meyvede artış yüzde 17.5, ekmek ve tahılda artış yüzde 5.4, dana etinde artış yüzde 11.3, koyun etinde artış yüzde 25.4, tavuk etinde ise artış yüzde 20.9 olmuştur. Dünyada son 4,5 yılda gıda fiyatları yaklaşık yüzde 20 oranında düşerken, ülkemizde ise yaklaşık yüzde 60 artmıştır. Yani halkın mutfağında yangın vardır.
ENFLASYON ARTACAK İDDİASI
Haziran 2017 sonu itibariyle sağlık alanında ilk 6 aylık dönemde enflasyon yüzde 9.87, ulaştırmada ise yüzde 5.96 olarak gerçekleşmiştir. Dört yıl öncesine göre dövizde yaklaşık yüzde 100 artış gerçekleşmiş, ancak emekli maaşları bu artışın yaklaşık üçte biri oranında kalmıştır. Dövizdeki artış ile birlikte iğneden ipliğe her şeye büyük oranda zam gelmiş ve enflasyon artışı durdurulamamıştır. Önümüzdeki dönemde dövizdeki artışın durmayacağı ve buna bağlı olarak enflasyonunda artacağı açıktır.
EMEKLİ MAAŞLARI ERİYOR!
Öte yandan emekli maaşlarına aylık yerine, 6 aylık enflasyon gerçekleştikten sonra zam yapıldığı için en düşük işçi emeklisinin enflasyon kaybından dolayı ilk 5 ayda uğradığı zarar, 49 liradır. TÜİK’in parasal değerleri güncelleme aracı ile yapılan hesaplama emekli maaşlarındaki erimeyi açıkça ortaya koymaktadır.
4 Kişilik bir ailenin açlık sınırı ise yılın ilk 6 aylık dönemine göre yüzde 10 artmış ve 1.693 TL’ye çıkmıştır. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise yılık ilk 6 aylık döneminde yüzde yüzde 6.3 artarak 6 bin 712 liraya yükselmiştir.
BAŞBAKANA SONRU: BU PARAYLA GEÇİNEBİLİR MİSİN?
CHP’li Demirtaş, Başbakan’ın yanıtlamasını istediği soru önergesinde “bu emekli maaşı ile geçinebilir misiniz?” diye sordu. CHP’li vekil, önergesinde ayrıca şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1) Dünyada son 4,5 yılda gıda fiyatları yaklaşık yüzde 20 oranında düşerken, ülkemizde yaklaşık yüzde 60 artmasının sebepleri nelerdir? Bu artışın önüne geçmek için bir çalışmanız olacak mıdır?

2) Emekli maaşlarına aylık yerine, 6 aylık enflasyon gerçekleştikten sonra zam yapıldığı için en düşük işçi emeklisi enflasyon kaybından dolayı ilk 5 ayda uğradığı zarar 49 lira olmasına rağmen, emeklinin bu zararı neden giderilmemektedir? Bundan sonra emeklilerin bu şekilde yapılan hesaplamadan doğan zararlarının giderilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?

3) Emekli maaşlarına yapılan zam, neden halkın gerçek enflasyonunun altında kalmıştır? Milli gelirin 10 bin dolar civarında olduğunun, ilk 6 aylık büyümenin yüzde 5 olduğunun iddia edildiği bir dönemde,  neden emekliler enflasyona ezdirilmektedir?

4) Bütün emeklilere 4 kişilik  bir ailenin açlık sınırı olan 1.693,00-tl.nin üzerinde maaş verilmesi düşünülmekte midir?

5) Çiftçi, işçi, esnaf memur emeklileri arasındaki maaş farkından doğan adaletsizliği giderecek misiniz? En düşük çiftçi, esnaf, işçi emeklisi maaşını, en düşük memur emekli maaşına yükseltecek misiniz?

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo