Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

İMEAK DTO BAŞKANI, EREĞLİ’DE KONUŞTU!!!

İMEAK DTO BAŞKANI, EREĞLİ’DE KONUŞTU!!!

Erdem, Erdemir ile acenteler arasındaki sorunu aktardı; Kalkavan ise “şahsi düşüncem ne rekabet kurulundan bir şey çıkar ne de idareden bir şey çıkar. Çünkü yapılan hadisede bir hukuksuzluk yok, usulsüzlük de yok” dedi.


Zonguldak’ın Ereğli ilçesine gelen İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz (İMEAK) Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan,  Nisan 2018’de yapılacak oda seçimlerine yönelik saha toplantısında konuştu.
Toplantının organizesini yapan Batı Karadeniz DTO Şube Başkanı İrfan Erdem, Gülüç beldede bulunun Büyük Anadolu Ereğli Otel’de açılış konuşmasında,  Kalkavan ve ekibi ile 15 yıldır başarı ile görev yaptıklarını söyledi.

Acenteler… Erdemir Limanı…
Ereğli’de iş yapan deniz acente firmalarının sıkıntıda olduğunu, kısa adı Erdemir olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalar’nın, liman işletmesini kendi bünyesinde tutarak belirlediği iki acente ile çalıştığını, bu nedenle ilçedeki sayıları 9’u bulan acentelerin işsiz kaldığını öne süren Erdem, “acenteler mustarip. İzmit’ten yeni acente getirmelerinin nedenini çözmedik” dedi. Erdem, DTO yönetiminden destek istedi. Yönetim Kurulu Başkan Metin Kalkavan ise doğruları söylemek için ilçeye geldiğini belirterek şu sözlerle konuştu:

“Bir hukuksuzluk yok, usulsüzlük de yok”
“Şahsi düşüncem ne rekabet kurulundan bir şey çıkar ne de idareden bir şey çıkar. Çünkü yapılan hadisede bir hukuksuzluk yok, usulsüzlük de yok. Burada sadece 9 tane Acentemiz vardı. Benim tavsiyem; her ne kadar Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, kendilerinden çıktığını söylese de OYAK ile de konuşuruz. Dönüşümlü olarak herkese pay verdirebilecek bir sistemin kurulmasını öneririz. Burada, buna bir sosyal sorumluluk projesi olarak bakılması lazım. Karlar minimize oldu. Dünyada genelde bu oluyor. Erdemir baktığımız zaman kendinden daha küçük fabrikaların olduğu yerlerde çok daha önce başlamış olan bir akıma çok daha sonra girdi.

“Rekabet engelleyici bir olay gözükmüyor”
Bana göre bunu bir tek çözümü var OYAK’ın bunu dönüşümlü olarak yapması. Tabi burada rekabeti hizmette önde tutabilir. Kaliteli hizmet alamadığı acentelerden daha sonra hizmet almayabilir. Ama ücretleri belli bir şeyde zaten sabitliyorlar. Genelde ana Acente artık OYAK’ın kendi kurumudur. Alt hizmet veren acenteler vardır. Bu sisteme geçilmiştir. Bu sistemde de ücreti kendisi belirleyip, kendisi hizmeti satın alabilir. Bu benim şahsi fikrimdir. Biz yazımızı gönderdik ama bir şey çıkar mı bana göre çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü rekabet engelleyici bir olay gözükmüyor."
Öte yandan Kalkavan, Ereğli’deki acentelerin bir araya gelerek birkaç kurum altında birleşmeleri önerisini sözlerine ekledi.
Toplantının interaktif bölümü ise basına kapalı şekilde devam etti.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın1
gülücük0
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın