Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“İçtüzükle Meclis susturuluyor” iddiası!

“İçtüzükle Meclis susturuluyor” iddiası!

Erdem: Bu içtüzük değişikliğinden yararlanarak çıkarılacak yasaların ömrü az ve o yasaları çıkartanların tarihi sorumlulukları ağır olur. ​Atatürkçü düşünce derneği olarak, yukarıda açıkladığımız “bu tarihi değişim”in önemini topluma anlatmayı görev biliyoruz. Bunun sorumluluğunu tüm Cumhuriyetçi güçlerle paylaşıyoruz.


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, kısa adı ADD olan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin şube Başkanı Fatih Erdem, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada işleyen ilk ve tek rejimin demokratik Cumhuriyet olduğunu bildirdi.
Erdem, şube binasında düzenlenen toplantıda ADD Genel Merkezi’nce hazırlanan basın bildirisini okuduğu açıklamasında, Hükümet’in gündeme getirdiği içtüzük değişikliği konusunu eleştirdi. Değişiklik ile TBMM’nin susturulmaya çalışıldığını öne süren Erdem, şöyle dedi:
“Hayati önemdedir”
“Demokrasinin en temel göstergelerinden biri iktidarı ve muhalefetiyle özgürce konuşup, tartışan bir Meclis’in varlığıdır. Hükümetin gündeme getirdiği içtüzük değişikliği Meclis’i susturmayı hedeflemektedir. Bu içtüzük kirli bir halkoylamasıyla halka dayatılan ’tek adam ve tek parti rejiminin’ uygulama yasalarının Meclis’te muhalefetle karşılaşmadan, hızlı, kolay çıkartılmasını planlanıyor.
Bu uygulama yasaları, değişen rejimi kalıcı kılacak seçim ve siyasi partiler düzenini kuracak. Tüm Devlet yapısını, kurum ve kuruluşları yeni rejime göre düzenleyecek. Yetki ve sorumluluklarını belirleyecek olması bakımından hayati önemdedir. İçtüzük bu yıkıcı değişimi engelsiz, muhalefetsiz tamamlamayı amaçlıyor.
Siyasi parti grupları ile milletvekillerinin hem konuşma süreleri, hem konuşma sayıları sınırlandırılıyor, Meclis’in hükümet üzerindeki denge ve denetim mekanizmaları yok ediliyor. Meclis’te tek sesliliği, iktidarın sesini dayatıyor, muhalefetin konuşma, tartışma hakları gasp ediliyor. Halkın seçtiği milletvekillerinin söz hakları ellerinden alınıyor. Bu içtüzük değişikliği ile muhalefetsiz bir Meclis, muhalefetsiz bir toplum yaratılmak isteniyor. Bu bir Meclis içi darbe niteliğindedir.  Cumhuriyetin kurucu ilkelerine, Anayasaya aykırıdır.

“Bu tarihi değişimin önemini topluma anlatmayı görev biliyoruz”
Halkımız bu içtüzük değişikliğinin sıradan bir değişiklik olmadığını bilmelidir. Bu içtüzük değişikliği ile gazi Meclis’imiz kalıcı olarak “işlevsizleştirilmiş” olmaktadır. 16 Nisan’da getirilen rejim değişikliği ile hedeflenen; Atatürk Cumhuriyeti’nin sonlandırılmasıdır. İçtüzük değişikliği ile meclis susturularak bir büyük adım daha atılmaktadır. Bu içtüzük değişikliğinden yararlanarak çıkarılacak yasaların ömrü az ve o yasaları çıkartanların tarihi sorumlulukları ağır olur. Atatürkçü düşünce derneği olarak, yukarıda açıkladığımız ’bu tarihi değişimin’ önemini topluma anlatmayı görev biliyoruz. Bunun sorumluluğunu tüm Cumhuriyetçi güçlerle paylaşıyoruz.”
Toplantıya ADD şube yöneticileri katıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo