Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ERKEKLERDE BAĞIRDI: “KADINIZ”

ERKEKLERDE BAĞIRDI: “KADINIZ”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 8 Mart 1857’de kadınların ilk kez başkaldırdığını tarihten itibaren geçen 161 yıllık sürede, kadının toplum içerisindeki rolü ve çalışma koşullarında değişen bir şeyin olmadığını söyleyen bir gurup kadın, slogan attılar.


Karadeniz Ereğli Kadın Platformu Sözcüsü Hamide İpek, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" dolayısıyla Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada kadınların, söz, yetki ve karar mekanizmalarından dışlandığını bildirdi.
Ölüyorlar… Tecavüz ediliyorlar…
Türkiye’de cinayet, taciz ve tecavüz vakaların önüne geçilemediğini belirten İpek, "ülkemizde kadın cinayetlerinde yüzde bin 400, cinsel taciz ve tecavüzün yüzde 38, cinsel istismarın yüzde 53 oranında artışına yol açan, kadını yok sayan politikaların sonucudur. 2017 yılında 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı, 387 çocuk istismara uğradı, 20 çocuk öldürüldü. Basına yansıyan vakalar sonucu oluşturulmuş bu sayıların gerçekte çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Bu gerçekliklere rağmen kadınların özel ve toplumsal yaşamda yükselttikleri hemen her itiraz, karşı duruş şiddet ile bastırılmaya çalışılmaktadır” diye konuştu.
Türkiye’de kadın olmak!
Kadınların insanlık dışı yöntemlerle toplumun ve Devlet’in gözü önünde vahşice öldürüldüğünü öne süren İpek, şu sözlerle konuştu:
“Artan kadına yönelik şiddetin faillerinin yargı ile tahrik ve iyi hal adı altında indirimlerle serbest bırakılması kadınları öldürenleri cesaretlendirmekte, kadın sömürüye maruz kalmakta ve bunun kader olarak kabul edilmesi gerektiği vaaz edilmektedir. İktidarın ürettiği tüm politikalar ve buna bağlı olarak çıkarılan yasaların tamamının fikri alt yapısını, ’kadın erkek eşit değildir ve kadının asıl yeri aile içidir, evidir’ anlayışını oluşturmaktadır.
Son olarak çıkarılan müftülerin nikah kıyması ile ilgili Nüfus Hizmetleri Kanunu, teklif edilen ama kadın örgütlerinin karşı çıkması ile geri çekilen çocuk yaşta evliliği getirmek isteyen cinsel istismar yasa tasarısı, eğitimde yeni müfredat programı, kadına bakış açısını ortaya koymaktadır. Kadınları söz, yetki ve karar mekanizmalarından dışlayan, toplumdan soyutlayan uygulamalar sonucunda, kadına toplumda her zaman değersiz ve itaatkar bir rol yüklenmiştir. Kadın, ev işleri yapan, çocukları büyüten kişiden öteye gidememiştir ve bu görevleri içselleştirmiştir.”
Erkekler de ’kadınız’ diye haykırdı
Şiddetten arınmış, sınıfsız, sömürüsüz, barışçıl bir dünya ve Türkiye için hayatı örgütlediklerini ve tüm kadınları direniş mevzilerine dayanışmaya çağırdıklarını anlatan İpek, Unutmayalım ki kadınlara hiçbir hak bahşedilmemiştir. Kadınlar haklarını direnerek kazanmıştır" dedi.
Bir süre slogan atan kalabalık daha sonra dağıldı. Platforma ilçedeki çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verdi.
Öte yandan etkinliğe destek veren az sayıda bazı erkeklerde kadınların attığı sloganlara destek verdiler. Biri ise Nazım Hikmet şiiri okuyarak kadınların övgüsünü kazandı.

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın