Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ŞİMDİ DETOKS ZAMANI

Uzm.Dyt.Deniz ÖZSAN

Tüm Yazıları

Tatil planını son dakikaya bırakanlar için bir de merak edenler için detoks programlarından bahsedelim istedim.Kelime anlamına baktığımızda detoks zehirli maddelerin vücuttan atılmasını ifade eder. Detoks hızlı kilo verme amaçlı, aç kaldığınız sıvı programı değildir. Maalesef günümüzde çoğu kişi bu amaçla kendini uzun saatler aç bırakarak kalıcı olmayan kilo veriminin peşinde… Detoks yapacağım derken; alınan enerjinin ciddi oranda kısıtlanması ile vücuttan kas ve su kaybı olur. Sonuç olarak bu durum vücutta hormonal ve metabolik olarak stres yaratır.

Bireylerin çoğunluğu maalesef detoksu zayıflamak amaçlı alınan kalorinin kısıtlanmasıyla yapıyor. Detoks programları sürekli yapılacak programlar değildir.  3-5 günlük gibi kısıtlı süre ile vücutta biriken toksinlerden arınmak amacıyla yapılmalıdır. Bayram dönüşü, tatil dönüşü gibi dönemlerde yapılabilir. Ramazan Bayramı’nı geride bıraktığımız şu günlerde; bayramda aldığımız gereksiz kalorilerin atılması ve vücudumuzun az da olsa toparlanması için mini detoks programlarından destek alabiliriz.

Öncelikle kafein zararlı kimyasalların başında gelir. Bu nedenle detoks yaparken ilk olarak; kahve, çay, çikolatalı yiyecekler ve yoğun kafein içeren enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır. Bunun yanında arınma programınızda eğer kullanıyorsanız alkol ve sigaradan da uzak durmakta fayda var. Detoksun temel taşı ve ağırlıklı olarak diyetinizde bulunması gereken taze sebze ve meyvelerdir. Meyveler temizleme ve arınma ağırlıklı görev yaparken sebzeler ise; iyileştirici ve tamir edicidir. Sebze ve meyveler alkali yapıcıdır; sindirimleri için fazla enzim ve enerji gerektirmeden çok az atık üretirler.

Kimler detoks yapamaz?

Gebe ve emzikliler, tansiyon hastaları, böbrek veya organ yetmezliği olanlar, şeker hastaları ve yaşlıların detoks yapmaları sakıncalıdır. Özellikle maden ve ağır sanayide çalışanlar, sigara içenler, fazla alkol tüketenler, aşırı yağlı ve şekerli besin tüketenler, sürekli şişlik ve ödem problemi yaşayanlar, sürekli yorgunluk hisseden bireyler, aşırı strese maruz kalan bireyler detoks yapabilir.

Peki detoks nasıl olmalı?

Öncelikle yaşam boyu toksinlere daha az maruz kalmaya çalışarak; vücudumuzda detoksifikasyonu sağlayacak besinlerin tüketimini arttırarak detoks uygulanabilir. Hep söylediğimiz gibi; diyet nasıl kişiye özelse; farklı amaçlar için farklı detoks programları olduğundan; detoks da kişiye özel olarak beslenme uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Örneğin oruç da bir detoks etkisi yaratır. Ancak sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde yapıldığında…

Günlük beslenme programınıza bol su tüketimini ekleyerek, bitki çaylarından da dozunda destek alarak ve detoksifikasyona yardımcı; kabak, enginar, soğan, sarımsak, limon, biberiye, tere, yaban mersini, zerdeçal, zencefil, ananas, kivi gibi meyveleri katarak detoks etkisi yaratabilirsiniz…Sağlıklı ve formda bir yaz geçirmeniz dileğiyle…

                                                                                              Uzm.Dyt.Deniz ÖZSAN


Canlı Radyo