Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

’DERS ALINMALI!..’

’DERS ALINMALI!..’

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı’nın geneli üzerine söz aldığı, konuşmasında ise 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili görüşlerini de ifade ettiğini bildirdi.

Demirtaş, Türkiye’nin tarihi günlerden geçtiğini belirti, 15 Temmuz da demokrasi tarihimizin kara günlerinden birisinin yaşandığını söyledi. Demirtaş, şunları kaydetti:

“15 Temmuzda darbe girişiminde bulunan hainler öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisini yok etmeyi yani demokrasiyi yok etmeyi hedeflemişlerdir. Bu darbe girişimini iktidarı, tüm muhalefeti, basını, sivil toplum örgütleri ve sokaktaki vatandaşlarımız ile tüm milletimiz birlikte önlemiştir. Ülkemiz uçurumun kenarından dönmüştür. Darbeciler başarısız olmuş, kazanan demokrasi olmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız milletin olmuştur.

“SAP İLE SAMAN KARIŞTIRILMAMALI”
Darbe girişimiyle ilgili soruşturmalar yapılırken evrensel hukuk ilkeleri ve hukukun temel ilkeleri çiğnenmemelidir, adil ve tarafsız bir yargılama yapılmalıdır. Sap ile saman karıştırılmamalı, kurunun yanında yaş da yanmamalıdır, hukuk içinde kalınmalıdır. Unutmayalım, adil ve tarafsız bir yargı ve evrensel hukukun uygulanması demokrasinin olmazsa olmazıdır. Hukuk bir gün hepimize gerekebilir. Darbe girişimi esnasında, vatani görevini yaparken üstlerinin emrini yapmak zorunda kalan er ve erbaşlara karşı işlenen suçlar da hukuk içinde soruşturulmalıdır. Bu erlere karşı suç işleyenler de cezasız bırakılmamalıdır. Darbe girişiminde bulunanlar nasıl cezalandırılacaksa bu kişiler de cezalandırılmalıdır.

DERS ALINMALI!!!
Yaşananlardan dersler çıkartılması gerektiğini ifade eden Demirtaş, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Yine, umuyorum ki yaşanan bu gelişmelerden ders alınarak tüm Türkiye’nin menfaatleri için, toplumdaki kutuplaşmanın, ayrımcılığın bir kenara bırakılarak toplumsal uzlaşma için barışın ve huzurun sağlandığı bir döneme gireriz. Bu noktada da en önemli görev iktidar partisine düşmektedir. Artık iktidar partisi ’ben yaptım oldu, benim dediğim en doğrusudur’ dememelidir.
Artık, toplumun değişik kesimlerinin de sesini dinlemeli ve uyarılarını dikkate almalıdır. Kararları alırken uzlaşmayla almalı, kanunları çıkarırken uzlaşmayla çıkarmalıdır. Dilerim ki demokrasimiz bir kez daha benzer kara günler yaşamaz, demokrasi tam anlamıyla sonsuza kadar ülkemize yerleşir.”

“1 MİLYON NİTELİKLİ İŞSİZİMİZ VARKEN”
Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı’na ilişkin ise Türkiye’de işsiz sayısının yaklaşık 3 milyon olduğunu, 3 milyon kişininde kayıtsız işsiz olduğunu öne sürdü.
Toplam işsiz sayısının ise yaklaşık 6 milyon olduğunun altını çizen Demirtaş, şöyle dedi:
“Bu işsizlerden yaklaşık 700 bini üniversite mezunu vatandaşlarımızdır. Yine, 350 bin civarında da atanamayan öğretmenimiz vardır. Atanamayan öğretmenlerimizin de sözleşmeli çalıştıkları düşünüldüğünde kalıcı bir işleri yoktur. Yani 1 milyon civarında üniversiteli işsizimiz, nitelikli işsizimiz vardır. Şimdi, bu insanlarımız işsiz dururken, bu insanlarımız ülke ekonomisine katkı sunmak istedikleri halde katkı sunamazken biz dışarıdan ithal olarak mühendis, mimar, doktor, öğretmen getirelim diyoruz. Bu olmaz arkadaşlar. Bizim mühendisimiz, bizim mimarımız, bizim öğretmenimiz, bizim insanımız işsizken dışarıdan yabancı mühendis, mimar, öğretmen ithal etmek yanlıştır. 
Bizim ülkemizde bu kadar çok işsiz varken bu kanunla Türkiye’de çalışmak için müracaat eden yabancılara verilecek olan turkuaz kartla bu yabancıların Türkiye’de çalışması kolaylaşacaktır, Türkiye’ye yerleşmesi kolaylaşacaktır ve hızlanacaktır. Bu şekilde de bu kanun tasarısının yasalaşmasıyla dışarıdan ülkemize yapılan göçün teşvik edilmesi gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın