Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

DEMİRTAŞ, SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

DEMİRTAŞ, SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Kayyım atanan Deka Madencilik’te mağdur işçilerinin 3 aylık alacaklarının, “Ücret Garanti Fonu”ndan ödenebileceğini bildirdi.
Demirtaş, yazılı açıklamasında, şirkette çalışan 250 maden işçisinin yaptıkları çeşitli eylemlere karşı 3 aylık maaşları ile tazminatlarını alamadıklarını hatırlattı.
Süreci yakından takip ettiğini, işçilerin sözcüleriyle de görüşerek detaylı bilgiler aldığını belirten Demirtaş, şunları kaydetti:

FONDA PARA VAR
“Şirket acze, ödeme güçlüğüne düşmüştür. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Geçici 1. Maddesine göre; işverenin ödeme güçlüğüne düştüğü hallerde geçerli olmak üzere, işçilerin iş ilişkisinden kaynaklanan üç aylık ödenmeyen ücret alacaklarını karşılamak amacı ile işsizlik sigortası fonu kapsamından ayrı oluşturulan ücret garanti fonu vardır. Ücret garanti fonu işsizlik sigortası fonunun bir parçasıdır. Fonda 93 milyar kaynak birikmiştir. Bu fon işsiz için ve ücret alacağı kalan işçi için bir güvencedir.

KAYYIM’A VE İŞKUR’A SORUMLULUK DÜŞÜYOR
Bu durumda yetkililerin yapması gereken, yasal prosedürü hızla tamamlayarak, işçi arkadaşlarımızı ücret garanti fonundan yararlandırmalı ve son üç aylık ücretlerinin ödenmesini sağlamalıdır. Burada şirkete atanan kayyım heyetine, Zonguldak İşkur görevlilerine bir sorumluluk düşmektedir. 250 işçi arkadaşımızın mağduriyeti en azından son üç aylık ücret alacağı yönünden  giderilecektir. İşçi arkadaşlarımız diğer mağduriyetleri ile ilgili de yasal haklarını her zaman arayabilirler.”

AKP UYGULAMALARI YÜZÜNDEN…
Demirtaş, açıklamasında, yaşanan mağduriyetin AK Parti’nin uygulamalarından kaynaklandığını ileri sürerek, “maalesef AKP iktidarının yanlış, hukuk dışı uygulamaları sonucu, birçok mağdur vatandaşımız var. Bu işçi arkadaşlarımız da AKP iktidarının yanlış uygulamalarının mağduru olmuşlardır” dedi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın