Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

DEMİRTAŞ, BAKAN’A SORDU!..

DEMİRTAŞ, BAKAN’A SORDU!..

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji Bakan’ı Berat Albayrak’a Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) işçe alınması yönünde sorular sorduğunu bildirdi.


Demirtaş, yazılı açıklamasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2017 Bütçesinin konuşulduğu TBMM Plan Bütçe Komisyonun da söz alarak Türkiye’nin taş kömürü politikalarını ve iktidarın TTK ve Zonguldak’a bakışını eleştirdiğini belirtti.

BAKAN’A SORDU
Demirtaş, Bakan Albayrak’a daha önce sorduğunu, komisyonda ise ’bir kez daha hatırlattığım’ dediği soruları şöyle sıraladı:
“Türkiye Taş Kömürü Kurumunun işçi açıklarını giderip giderecek misiniz? 6 bin üretim işçisi alacak mısınız? Eğer bu üretim işçilerini almayacaksınız Türkiye Taş Kömürü Kurumunu kapatacak mısınız? Eğer işçi almayacaksanız ve TTK’yı kapatmayacaksanız, TTK’yı linyit modelinde olduğu gibi müessese müessese özelleştirip termik santral lisansı mı vereceksiniz? 
Alacaağzı kömür ocağı var Zonguldak’ın ve burada bine yakın işçi çalışıyordu, rödovansçı şirket ayrıldı gitti ve şu anda iki yıldır ocak boş, terk edilmiş vaziyette ve yerin altında yerli kömürümüz, yerli madenimiz duruyor. Bunu iki defa ihaleye çıkardınız alan çıkmadı. Burada niye Türkiye Taş Kömürü Kurumu üretime devam etmiyor?”

CHP’Lİ VEKİL, KOMİSYONDA KONUŞTU
Genel değerlendirmede de bulunan Demirtaş, komisyon toplantısında özetle şu konuşmayı yaptı:
“ ’Başta yerli kömür olmak üzere işçi güvenliği de göz önünde tutularak madenlerimizi azami ölçüde kullanmak istiyoruz’ dediniz. ’2019 yılına kadar yerli kömür kaynaklı elektrik üretimi 60 milyar kilovata çıkarılmasını amaçlıyoruz’ dediniz. Yerli kömürden elektrik üretecek bir model oluşturduğunuzu ifade ettiniz. Bunlar güzel öneriler. Bu şekilde ’7 milyar tona yakın linyit rezervini değerlendireceğiz’, ’Enerjide çeşitliliği artıracağız ve dışa bağımlılığı azaltacağız” diyorsunuz. Bu hedefler gerçekten güzel hedefler ve güzel söylemler, hepimiz heyecanlanıyoruz. Ancak Sayın Bakan, hedefleriniz ile söylemleriniz ile yaptıklarınız bize göre uyumlu değil.

“SORULARIN NET OLARAK CEVABINI RİCA EDİYORUM”
İktidara geldiğinizde yerli taşkömürü üretimi yaklaşık 3 milyon ton iken şu anda 1 milyon tonun altına düşmüş durumda. Zonguldak’ın altında ise 1,3 milyon ton rezerv var ve yaklaşık yüz elli yıllık bir döneme tekabül ediyor ama şu an bakıyoruz ki kurumun 6 bin üretim işçisi açığı var. Genel müdür ve Zonguldak halkı sizden altı yıldır işçi talep ettiği halde siz işçi almıyorsunuz.
Şimdi ben sizden Zonguldak adına bu soruların net olarak cevabını rica ediyorum uygun görürseniz eğer. Türkiye Taş Kömürü Kurumunun işçi açıklarını giderecek misiniz? Sayın Bakan yani 6 bin üretim işçisi alacak mısınız? Eğer bu üretim işçilerini almayacaksınız Türkiye Taş Kömürü Kurumunu kapatacak mısınız? Eğer işçi almayacaksanız ve TTK’yı kapatmayacaksanız TTK’yı linyit modelinde olduğu gibi az önce ifade ettiniz kendiniz müessese müessese özelleştirip termik santral lisansı mı vereceksiniz? Sayın Bakan, eğer böyle bir planınız varsa bunu yapmamanızı rica ediyoruz çünkü yeterince termik santral var ve hiçbiri yerli 1 ton Zonguldak kömürü kullanmıyor, ithal ediyor. Yine, termik santral yapımı var mı?”

ALBAYRAK: “ZONGULDAKLILARIN HEPSİ MUTSUZ”
Açıklamasına göre Milletvekili Demirtaş, Bakan Albayrak’ın, sorulara net yanıt veremediğini öne sürdü. Demirtaş, Albayrak’ın şunları söylediğini belirtti:  
“Yerli kaynaklar dediğimizde Zonguldak Türkiye’de çok önemli bir yer, Türkiye’nin en kalorifik değeri noktasında önemli şehirlerinden bir tanesi, ciddi bir rezervimiz var orada. Ama dün, ama bugün, ama yarın mevcut resmin ortaya koyduğu tablo maalesef herkesin kaybettiği bir tablo. Vatandaş mutsuz, çalışan mutsuz, sendikalar mutsuz, STK’lar mutsuz, Zonguldaklıların hepsi mutsuz. Niye? TTK’nın içerisinde bulunduğu, uzun yıllardır bugüne gelen resimden dolayı hakikaten yeni bir model oluşturmak zorundayız çünkü bugünkü maliyet, rekabet, serbest piyasa koşullarında o kadar ciddi destek ve teşvik vermek zorunda kalıyor ki kamu olarak kurumsal açıdan, bu beraberinde Zonguldak şehrinin diğer alanlarda belki alabileceği destek ve teşvikler noktasında da şehri sıkıntıya sokabilme potansiyelini doğuruyor. Bunun için samimiyetle söylüyorum çok sessiz yürüttüğümüz bir süreç var. Burada, bağımsız kurumlar üzerinden, araştırma şirketleri üzerinden, şehrin, toplumun, STK’ların, kurumların nabzını tutmaya dayalı çok ciddi bir araştırma başlattık.

ALBAYRAK: ZARAR EDİYOR
Herkes bir şey diyor, ’yok, özelleştirme yapacaklar, onu satacaklar, bunu alacaklar’. Şu an itibarıyla çok net şunu söylüyorum; bütün paydaşların fikirlerini son kertede dinledikten sonra, tüm bu çerçeveye uyan en doğru neticede buluşup kaynaşarak bir netice ortaya koymak lazım çünkü sonuçta kazanan da, kaybeden de Zonguldak, bu çerçevede bakılması lazım. Ama burada şöyle bir konu var, Zonguldak önemli bir şehrimiz, Zonguldak önemli rezervlere sahip ama bugünkü model iyi, böyle devam etsin. Bugünkü modelle TTK’nın zararını biliyorsunuz değil mi? Takip ediyorsunuzdur. Mesela, bu yıl ne kadar zararı var, biliyorsunuz değil mi?

DEMİRTAŞ: “AKP TTK’YI VE ZONGULDAK’I GÖZDEN ÇIKARMIŞ”
CHP’li Demirtaş, Albayrak’ın cevabına ilişkin değerlendirmesinde de, gelişmeleri dikkatle takip etmeyi sürdüreceklerini belirterek şunları kaydetti:
“Zonguldak özelleştirilmelerden ve termik santrallerden hep kaybetmiştir. Bizim her iki durumu da kabul etmemiz mümkün değildir. AKP, Zonguldak’ı ve TTK’yı gözden çıkarmıştır. TTK, AKP’nin 14 yıllık hataları sonucu can çekişiyor. Oysa, TTK ıslah edilmelidir. Yılbaşına kadar 6 bin üretim işçisi derhal alınmalıdır.
Zonguldaklı’nın mutsuzluğunun sebebinin 14 Yıllık AKP iktidarı olduğunu anlayamamıştır. CHP İktidara gelmeden Zonguldak’ta hiçbir şey düzelmez. Biz CHP iktidarında işçi açıklarını kapatacağız. Zararı ortadan kaldıracağız. Üretimi artıracağız. TTK’yı ve Zonguldak’ı ayağa kaldıracağız.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın