Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CHP’Lİ VEKİLDEN THY’YE MEKTUP!

CHP’Lİ VEKİLDEN THY’YE MEKTUP!

ANKARA
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Çaycuma Havaalanı’nın iç hat seferlerine açılması talebi ile Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi ile Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’ya birer mektup gönderdiğini bildirdi.
Demirtaş, yazılı açıklamasında, gönderdiği mektupta, basında çıkan Türk Hava Yolları’na ait 30 uçağın hangara çekildiği yönündeki haberleri hatırlattığını belirtti.
Zonguldak’ın coğrafi konumu, turizm potansiyeli, havayoluna olan ilgisi ve gurbetçilerin yaşadığı sorunları detayları ile aktardığını ifade eden Demirtaş, şöyle dedi:

ZONGULDAKLILARI DERİNDEN ÜZMEKTEDİR
“Çaycuma Havaalanı’nın aktif kullanımı, Anadolu’yu birbirine bağlamak, Anadolu’nun havayolu ulaşım ihtiyacını daha ekonomik bir yolla karşılamak ve geniş halk kitlelerini havayolu ile buluşturmak üzere kurulan Anadolujet şirketinin kurulma amacına da uygun düşecektir.  Bütün bu durumlar karşısında; Çaycuma Havalimanı, hem yurtdışı, hem de yurtiçi uçuşlarda aktif ve verimli bir şekilde kullanılabilecek konum ve durumdadır. İç hatlarda, ilk etapta Anadolu Jet ile İstanbul-Zonguldak-Trabzon/ Trabzon-Zonguldak-İstanbul ve THY ile Almanya-İstanbul-Zonguldak/Zonguldak-İstanbul-Almanya gibi aktarma uçuşları ile başlatılacak seferlerle havayolu hareketliliğinin sağlanması çok rahat bir şekilde mümkün olacaktır.
Bir Alman şirketi olan Germania Havayollarının, Çaycuma Havaalanı’na gösterdiği ilgiyi ve önemi,  dünyanın en önemli havayolu markalarından ve bir kamu kurumu olan Türk Hava Yollarının göstermemesi, Zonguldaklıları derinden üzmektedir.”
VERİLEN SÖZLER TUTULMALI!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi de verdiğini kaydeden CHP’li vekil, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:
“Türk Hava Yolları’nın yetkililerine birer mektup gönderdim. Aynı zamanda, Çaycuma Havaalanı ile ilgili olarak, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın yanıtlaması istemi ile hazırladığım soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundum. Zonguldaklılara verilen sözlerin takipçisiyiz. Batı Karadeniz’deki tek havalimanı olan Çaycuma Havaalanı’nın iç ve dış hat seferlerine açılması için herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir.
1939-1945 yılları arasında küçük uçaklara yönelik “slot” bir havaalanı olarak inşa edilen Zonguldak Çaycuma Havaalanı, ilk uçuşlarını 1957 yılında gerçekleştirmiştir. 1960 yılı sonrasında 1999 yılına kadar kapalı kalan Çaycuma Havaalanı, 1999 yılında yeni binası, çevre düzenlemesi ve ek yatırımlar ile toplu yolcu taşımacılığı faaliyetleri için uygun hale getirilmiştir. 2006 yılında 25 yıllığına işletme hakkı özel sektöre devredilen havaalanının, yıllar içinde fiziksel eksiklikleri büyük ölçüde giderilmiş, son olarak da; havaalanının etrafındaki 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar tepesinin 155 metrelik kısmı, büyük yolcu uçaklarının inişi için sorun teşkil etmemesi amacıyla tıraşlanmış, pist ve taksi yolu çizgileri, pist kenarı, durma uzantısı ve yaklaşma ışıkları da uluslararası standartlara uygun olarak yenilenmiştir. 2009’a kadar yapılan yatırımlar ile havaalanının uluslararası güvenlik standartlarına uyumu sağlanmıştır. Çaycuma Havaalanı, ICAOÇ uçuş güvenliği standartlarına uygundur. Havaalanı 500 bin yolcu/yıl kapasitesine sahiptir. Batı Karadeniz’deki tek havaalanıdır.” 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın