Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CHP’Lİ VEKİL “İTALYA’YI” SORDU!

CHP’Lİ VEKİL “İTALYA’YI” SORDU!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Rekabet Kurulu Başkanlığı’na müracaatta bulunarak Türkiye’den İtalya’ya giden fındıkları alan şirketin, incelenmesi gerektiğini bildirdi.


CHP’nin avukat kimlikli milletvekili Demirtaş, yazılı açıklamasında, Oltan Gıda’nın İtalyan çikolata firmasına devredildiğini söyledi. Türkiye’deki fındık alım piyasasının yabancı şirketin eline geçtiğini öne süren Demirtaş şunları kaydetti:

“Üreticilerimizi tekelleşmiş şirketlerin  insafına bırakmayacağız”
“Verdiğim dilekçe ile Rekabet Kurumu’nun fındık piyasasının tekelleşmesi sonucunu doğuran işlemini iptal etmesini ve söz konusu şirket hakkında soruşturma yapmasını ve mağduriyet yaratan bu durum karşısında alınacak önlemler alınmasını talep ediyorum.
2010-2014 yılları arasında, Türkiye, dünya üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştirmiştir. Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 15-20’si iç piyasa da tüketilmekte, yaklaşık yüzde 80-85’i ise ihraç edilmekte ve bu ihraçtan da yılda ortalama 3 milyar dolar gelir elde edilmektedir. Türkiye 2014’de 2,3 milyar dolar, 2015 yılında ise 3,5 milyar dolar ihracat geliri elde etmiştir. Türkiye’nin fındıktaki bu avantajlı durumuna rağmen fındık üreticileri çok büyük bir mağduriyet içindedir.
Zonguldak’ta, özellikle Karadeniz Ereğli ve Alaplı ilçelerinde, Karadeniz’de her gittiğim il ve ilçede, fındık üreticisi vatandaşlarımızdan fındık fiyatlarının piyasada tekelleşen yabancı firma tarafından yapılan manipülasyonla düşürüldüğü şikayetleri her geçen yıl artmaktadır.

Fındık, tarımda milli ürünlerimizin başında gelmektedir. Her fırsatta yerli ve millilikten dem vuran AK Parti iktidarının yerli ve milli ürünümüz olan fındığı ve onu yetiştiren üreticilerimizi tekelleşmiş şirketlerin insafına bırakmayacağız. Genel Başkanımı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği 6 maddelik çözüm önerilerimiz gerçekleşinceye kadar da mücadeleye devam edeceğiz.”

Hileli yönlendirme yapılıyor söylemi!
Demirtaş, fındık fiyatlarının belirlenmesinde hileli yönlendirme yapıldığını da iddia ederek, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:
“Bugün 20 liraya çıkması gereken fındık fiyatı 7-8 liraya düşüyorsa, hem Türkiye’deki en büyük ihracatçı, hem de dünyadaki en büyük alıcının olan yabancı şirketin olduğu bir piyasada manipülasyon yapıldığı çok açık bir şekilde ortadadır. Fındık fiyatının bu şekilde manipüle edilerek Karadenizli üreticileri mağdur edilmesine izin verilmesi, deyim yerinde ise yerli üreticiye ve milli ürüne ihanettir.
Bugün fındık üreticisi, adalet talep etmektedir. Üreticinin taleplerine kulak vermek, mağduriyetlerini gidermek için tekelci piyasa anlayışından bir an önce geri dönülmeli, fındık piyasasının yapısal sorunları çözülmeli ve fındıkta fiyat istikrarı sağlanmalıdır.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran1
üzgün1
şaşkın0
kızgın0
Özer Akyildiz

30 Eylül 2017 - 09:26

Tşk vekilim bu AKP YE OY VERENLERİN ELLERİ KIRIRSIN

Sabri Öztürk

29 Eylül 2017 - 17:31

Sen milli semayeyi öldür bitir dışardan ital et sonrda ekomomi süper dye yuttr yemyn bizi bunu 5 yaşnda ki çocuklar yemyo yalncı lar sizi

Yorum Yazın