Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CHP’Lİ ARAS, İDDİALARI ANLATTI

CHP’Lİ ARAS, İDDİALARI ANLATTI

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-Özel Haber/Şafak Negüzel

Karadeniz Ereğli’de CHP İlçe Başkan Vekili Sevdekar Aras, “çok fazla dedikodu üretiliyor, kendileri ile birebir-özel bir şey konuşmuş değilim. Onlarda bana, Ereğli Belediye Başkanlığı için asla özel bir şey söylemiş değiller” dedi.
Aras, Ereğli FM’e yaptığı açıklamada, siyaset arenası kazanının adeta kaynadığı Ereğli’de, ortaya atılan iddialar üzerine konuştu. Aras, kendisine sorulan CHP neden hala adayının ismini açıklamıyor? Dışarıdan müdahale mi var? Kulislerde neler dönüyor? Milletvekilleri işin neresinde? İlçe Başkanlığı seçiminde kavganın sebebi ne? sorularını yanıtladı. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın partisinden (AKP) istifa etmesinin etkilerinin ne olacağı değerlendiren Aras, şunları söyledi:

İLÇE BAŞKANLIĞINDAKİ KAVGANIN SEBEBİ…
“İki ay önceki toplantımızda, her arkadaşımızın gönlünde bir aslan yatabileceğini, bunun çok doğal olduğunu, 31 mahalle için bir çalışma yapmamız gerektiğini özellikle siyaset için değil de belediyecilik adına hizmetleri yapıp-yapamadıkları üzerinden çalışma yapalım dediğimde, arkadaşlarımız açıkçası adaylara kilitlenmiş durumdaydılar. Partimizi büyütelim, kimin gönlünde kim varsa ona da katkı sağlarız dememe rağmen başaramadık.
Uzun yıllardır yaşadığımız ortakulak problemim var. O gün (seçim günü) nüksedince hastaneye gittim ve aldığım raporu arkadaşlarıma da ilettim. Sonra duydum ki bazı arkadaşlarım, ilçe başkanlığı seçimini belediye başkanı seçimlerinden sonra yapalım diye görüş belirtmişler. O arkadaşlarda bu sebepten ötürü o gün partiye gelmemişler. Fakat diğer arkadaşlar, burada, o günkü salt çoğunluğunun sağlanamamasını başka bir boyuta çekmeye çalışmışlar. Büyütüp aile içinde kalması gereken meseleleri dışarı yansıttılar.
İLÇE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNE, DIŞARIDAN MÜDAHALE VAR MI?
Hayır, kesinlikle böyle bir şey yok. Bende bu söylemleri dün ilk kez duydum. Dışarıdan bir adayın ya da milletvekilinin müdahalesi gibi bir konu, benim açımdan asla olmadı. Çok net.
ÖRGÜT SEÇİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?
O konuda Genel Merkez genelge bildirecek. Her an yapabilir, bir hafta ya da 10 gün sonra da yapabilir. Bu Genel Merkezi’nin takdiridir ve tarih şuan belli değil.
CHP, NEDEN ADAY BELİRLEYEMİYOR?  ANKARA’DA, DIŞARIDAN MÜDAHELE Mİ VAR?
5 tane aday adayı ile yola çıktık. Açıkça söylemek gerekirse; süreçte Ankara’dan bin heyet geldi. Bu heyete ilçe başkanı vekili olarak görüşlerimi belirttim. Ben, kriterler üzerinden gittim. 5 adayımızı bu yönde anlatmaya çalıştım. Hepsinin güçlü olduğunu, 5’ninde belediye başkanı adayı olmak istediğini anlattım çünkü ‘çekilen olur mu?’ diye sormuşlardı. ‘Kimse çekilmez. 5’i de çok güçlü aday adayları’ dedim. ‘Başka ne yapabilir?’ dediklerinde ise ben ‘kimi gösterirsek gösterelim bir sancı oluşabilir. Ama bunu ne kadar erken açıklarsanız bana tedavi zamanı bırakırsınız’ dedim. Notu aldılar, hatta bu söylemimi beğendiler.
Fakat gelişen süreçte; Gelen Merkez birçok kriteri arıyor. Ereğli’de anketler yapılmış. Emin olabilirsiniz, Ereğli’de birçok insan Ankara’ya bilgiler götürmüştür. Adaylar konusuna gelince; bu ne kadar anlaşılabilir ama bu işin kuraladır oraya gidip (Ankara) kulis yapmak. Gayret göstermek, çaba sarf etmek çok doğadır. Kulis olayı siyasetin bir kolu haline gelmiştir, doğaldır. Bu işi çok normal karşılıyorum. Problem belki bunun gizliden yapılmasından kaynaklanıyor. Başka ülkelerde kulis faaliyetleri çok daha fazla yapılıyor ama her kez tavrını açıkça ortaya koyuyor. Kazanan kazanıyor, kaybedense kaybediyor.
Benzer çalışmalar Ereğli’de de oluyor. Burada bizden önce Zonguldak var. İl yönetiminde çok eski partililerimiz var. Bunların öneri ve fikirleri var. Ereğli’de çok değerli partililerimiz var. Muhakkak ki Genel Merkezimiz eski milletvekillerimizin de dahi önerilerini alarak olabilecek en özel çalışmanın yapıldığına inanıyorum. Artı olarak bu sürecin uzaması Ereğli’ye özgü bir durum da değildir.
‘ÇİVİCİ’ BİLMECESİ? ‘TAMAM’ DENİYORDU, NEDEN İSMİ AÇIKLANMADI?
Ereğli kamuoyunda yüzde 99 diye öne sürülen Erol Çivici’nin Parti Meclis Toplantısı’nda neden açıklamadığı ile ilgili net bir bilgim yok. Ama Genel Merkeze yakın basın organları var. Onlardan okuduğum kadarı ile İzmir üzerinde çıkan anlaşmazlıklar üzerine o dakikadan sonra Genel Başkanımız ‘erteleyelim’ demiş. Ama Genel Merkez kanadından kimseyi arayıp bilgi almadım.

SOSYAL MEDYADA, ÖZELLİKLE ÜÇ İSİM DOLAŞIYOR. SEMİH ÖZKÖK YA DA SERTAN OCAKÇI, BAŞKANLIK İÇİN İYİ BİRER SEÇENEK DEĞİL Mİ?
Yapamaz olurlar mı? Ben ilk günde söyledim; 5 aday adayımızda belediye başkanlığı yapacak kapasite ve yetenekteler. Kendilerini güvendikleri izin bu yola çıktılar. Diğer adaylarının isimlerinin daha çok zikredilmesi az önce bahsettiğimiz kulis çalışmalarının etkisi olabilir. Yöntemler çok önemli. Bu biraz algı ile de ilgili bir durumdur. Çok net bir şey söyleyemiyorum. Belki Ereğli kamuoyu böyle görüyor, Genel Merkez nezdinde durum belki böyle değildir.
MİLLETVEKİLLERİ, ADAY BELİRLENMESİNDE ETKİN ROL OYNUYOR MU?
Ben, açıkçası, her an milletvekilleri ile görüşen birisi değilim. Ben sadece hiyerarşi içinde hareket etmeye çalışıyorum. Israrla yöneticilik vasıflarımı yerine getirmeye çalışıyorum. Burada seçilmiş bir milletvekili var, saygı duyuyorum. İl başkanım var, saygı duyuyorum. Ama süreçte, açıkçası etkileri nedir çok iyi bilmiyorum. Hangi nokta da duruyorlar çok iyi bilmiyorum. Çok fazla görüş almıyorum. Çok fazla dedikodu üretiliyor, kendileri ile birebir-özel bir şey konuşmuş değilim. Onlarda bana, Ereğli Belediye Başkanlığı için asla özel bir şey söylemiş değiller.
HÜSEYİN UYSAL’IN İSTİFASI KONUSU!!! CHP’DEN ADAY OLUR MU?
Hüseyin Uysal’ın CHP’nin adayı olması söz konusu bile olamaz.  Bizim çok değerli aday adaylarımız var. Hüseyin Uysal’ı en çok eleştirenlerden birisi benim. Belediyeciliği çok daha iyi bilen Cumhuriyet Halk Partililer varken dışarıdan bir aday mümkün değildir. İstifası konusuna gelince, ne kadar eleştirsek te partisi için güçlü bir adaydı.
“MART’IN SONU BAHARDIR”
Şunu ısrarla söylüyorum, ilerleyen günlerde de söyleyeceğim. Bizim aile içinde meselelerimiz olabilir. Ama biz bir aileyiz. Çok çabuk bir şekilde içimizdeki yaraları onarabiliriz. Sık çeçim yaşamış, altyapısı sağlam bir parti olarak da kısa sürede bir araya gelip toparlanabiliriz. Adayımız, Ankara’dan kim gelirse gelsin onu namusumuz olarak kabul edip 31 Mart’ın sonunda 1 Nisan’a bahar olarak gireceğiz. Her şeye rağmen, Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli’de belediyeyi kazanacaktır.”

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran2
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın