Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

CHP’den sert sözler

CHP’den sert sözler

Ereğli Belediyesi’nce yapılan çalışma sonucu tabanı ve üzeri yenilenerek modernize edilen pazaryerinde, bazı köylü üreticisi kadınların yerlerinden memnun olmadıkları gerekçesi ile çıkan tartışmalara ilişkin açıklamada bulunan CHP Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, emekçi köylü kadınların mağdur edildiğini öne sürdü.


Ocakcı, dün (8 Mart) yaşanan olaya ilişkin değerlendirme yaptığı yazılı açıklamasında, sert sözler kullandı. Açıklama şöyle:

“En kötüsü de bugün 8 Mart”
“Haftalardır köylü ve üreten kadınlarımız üretici pazarının açılmasını ve kendilerine verilen sözün yerine getirilmesini bekliyordu. Ne yazık ki, ilçemizin yerel yönetiminin, emekçi Kadınlar gününde bile emekçi köylü ve üreten kadınların mağdur olmaması için çok basit bir çözümlemeyi bile ellerine yüzlerine bulaştırdıklarına şahit oluyoruz.
Her seferinde ifade ettiğimiz gibi, belediye tarafından yapılan hiçbir şeyin planlı ve programlı yapılmadığı bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bundan büyük üzüntü ve gelecek için de kaygı duyuyoruz.
Köylü kadınlarımız iki haftaya yakın bir süredir, üç kuruş bile kazanamadan evlerine dönmek zorunda kaldıkları Karadeniz Ereğli’de, sadece birilerinin keyfini beklemeye mecbur bırakılmışlardır. Sorularına, endişelerine cevap alamadan, bu da yetmiyormuş gibi, ’yerinizden olursunuz" cümlesini işiterek sadece bekletiliyorlar. En kötüsü de bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Emekçi, üreten köylü kadınımızın pazaryerindei durumu ortada.
Köylü ve emekçi, üreten kadınımıza pazaryerindeki muameleyi reva görenler; soğuk havada üreten, cefakar emekçi kadınımızın ekmek derdinde olduklarının bilincinde bile değiller. Belediyeyi yönetenlerin köylü, emekçi kadınlarımızın maydanoz satarak, lahana satarak evine üç kuruş götürebilme derdinde olduklarından zaten haberdar değiller.
Emekçi Kadınlar Günü’nde emekçi köylü kadınlarımıza satış yapabileceği yer gösteremeyenler, kadınların çağrısına kulak tıkayanlar, dışarıda karanfil dağıtacaklarına bir zahmet pazaryerine giderek sorunları görsün isterdik. Biz onlara yardımcı olalım. Bizden duysunlar bari. Bugün köylü kadınlarımızı, üç-beş kuruş para kazanmaktan, evine ekmek götürmekten başka bir şey düşünmeyen bu insanları birbirlerine düşürdünüz. Memnun musunuz ey belediyeyi yönetenler?
İçlerine ’Aç kalacağım’ korkusunu yerleştirdiniz. Emekçi, üreten yaşlı-başlı köylü kadınlarımızı ağlattınız, duydunuz mu? "Ben buradan kazandığımla evlat okutuyorum, kalp ameliyatlı kocamı evde bıraktım, çocuklarım aç kalıyor’ diyorlar. Haberiniz var mı? ’İki haftadır açız, satış yapamazsam çok zor durumda kalırım’ diyen köylü kadınlarımızı bu duruma düşürdünüz ya mutlu musunuz? Kısacası bugün emekçimiz, üreticimiz, köylümüz ekmek derdindeyken neredesiniz? Bir kere, bir işi de, elinize yüzünüze bulaştırmadan yapın. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, bu ülkenin gerçek emektarlarından olan köylü kadınımızı bu hale düşürmeye, mağdur etmeye sizin hakkınız yok ve olmayacaktır.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
üzgün1
hayran0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın