Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Çakır’a göre 2017…

Çakır’a göre 2017…

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, hem ilçenin 2017 yılını, hem de kendisinin görevde olduğu 5’inci yılını değerlendirdiği basın toplantısı gerçekleştirdi.


Çakır, Atatürk Bulvarı’ndaki bir kafede yaptığı toplantıda yaptığı konuşmada, aldığı notları aktardı, gelen soruları yanıtladı. Çakır’ın ’taşeron’ talebi ve Ereğli’nin il olmasına dönüm öngörüsü en dikkat çeken ayrıntılar oldu.
Çakır’ın konuşmasından “satırbaşları” ile şöyle:
Hastane
“Hastanemizin sağlık çalışmalarını tamamlamıştık şimdi ise sağlıkta özel sektörün yaptığı yatırımları memnuniyetle takip ediyoruz. Bir özel hastanemizin yoğun bakım ve anjiyo servisinin hizmete girecek olması Ereğlimiz adına büyük bir kazançtır.
Bitmeyen Aşk!..
İhalesini tamamladık, çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. 2018 yılı sonu itibariyle artık Ereğli-Devrek karayolu, olağanüstü bir durum olmadığı sürece Allah’ın izni ile hizmete sunmuş olacağız. ’Bitirilemez’, ’bitmiyor’, ’her yol bitti, bizimkisi tamamlanamadı’ gibi bazı eleştiriler vardı. Haklı eleştirilerdi. Türkiye’nin çoğu yerinde yapabildiklerimizi, Ereğli’de bazen müteahhitler bazen de çeşitli nedenlerden dolayı gecikmesine vesile olmuştu ama tamamladık.
Hastanenin Köprülü Kavşağa bağlanan yol
Şuan bu yolla ilgili yaklaşık 18 kilometre planlanmıştır. 9 ya da 10 kilometresinin etüt çalışması tamamlandı, diğerleri devam ediyor. Önümüzdeki yıl ihaleye çıkmayı planlıyoruz.  
’Erdemir ve TTK bize yeter’
Ereğli’mizin şartları iyi olduğu zamanlarda alternatif sektörlere hiç bakılmamış. Üniversite, turizm ne de farklı bir sektör düşünülmediği için ’Erdemir ve TTK bize yeter’ anlayışı olduğu için üniversiteye gereken önem gösterilmemişti.  
Üniversite
Ödenek olarak en az 2018 ve 2019’u görecek 30 ya da 40 milyon liranın üzerinde bir ödenek çıkartmamız lazım. Bununla ilgili, önümüzdeki günlerde Kalkınma Bakanlığı’na ziyaretimiz olacak. Ereğli’deki STK’lar ve milletvekillerimiz ile birlikte bu konun takipçisi olacağız.
Okullar yaptırdık
Geldiğimiz 5 yıldır 30’a yakın okul yapmamıza rağmen tekli öğretime geçemeyen okullarımız hala var. Köylerimizde prefabrik okullar yapmaya başladık. Merkezimizde ne varsa kırsaldaki çocuklarımızın da aynı eğitimi almasını istiyoruz.
Erdemir’e ’kadroya geçir’ talebi!
13 yıldır mülakata girmiş ve kadroya girmeyi bekleyen tüm işçi kardeşlerimizin Erdemir tarafından bir an önce kadroya geçirilmelerini talep ediyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız. Zonguldak’ın 5 milletvekilini bu konuya destek vermeye davet ediyorum.  
TTK’de ne oluyor!
Zonguldak çözüm üreten bir anlayışa gelmek zorundadır. TTK’ya en son 2009’da işçi aldık. 8 yıl geçmesine rağmen sürdürülen politika sonuç vermiyorsa, insanlar politikasını gözden geçirmek zorundadır. Eğer TTK’nın zararı ve yapılan sübvanse sürekli önümüze gelip TTK’ya işçi aldıramıyorsak, çalışan TTK işçilerimizin emekli oluncaya kadar her türlü hakları korunmak suretiyle özel sektör anlamında yatırım yapılmasına da Zonguldak adına olanak sağlanması kanaatindeyim.
Zonguldak’ta 600 bin insan yaşıyor. 1 milyar liraya yakın TTK’ya olan sübvanse sürekli yatırımda önümüze çıkıyor. Bundan dolayı ilave yatırımları yapamıyoruz.
Türkiye ekonomisi
Türkiye ekonomisi büyüyor. Büyüyen ekonomiden en düşük gelir gurubunda olan asgari ücretlilerinde hak ettiği payı almasını istiyoruz. Taşeronluğun kadroya geçiş süresinde devam etmesini, herkesin ekonomik kazancını daha yükseğe çekilmesinden yanayım.
Zonguldak’a teşvik!!!
Zonguldak olarak teşvik konusunu gündemden düşürmeyerek takip etmemiz gerekiyor. Erdemir’in Ereğli’de olduğu bir yerde biz bundan istifade edemedik. Organize Sanayi Bölgemizin geldiği nokta bellidir. Yeniden 2017 yılı teşvik değerlendirmeleri bakanlık tarafından yapılıyor. 2018 yılında açıklanacak yeni teşvik değerlendirmesinde, bu dezavantajlı durumumuzu inşallah avantaja çeviririz.
“Ereğli’nin” Ankara ziyareti!
Yıllardır yapamadığımız tüm siyasi partiler, STK’lar ve oda başkanlarımız ile birlikte Ankara’ya ziyaret gerçekleştirdi. Bundan sonra belki bir belki iki ayda bir mutlaka bir araya geleceğiz.
İlçe merkezine yapılan PTT
Ereğli merkezinde PTT binası yapıyoruz. Hem kırsaldan gelen vatandaşlarımızın hem de merkezdeki insanlarımızın daha iyi hizmet almasını, çarşıdaki yoğunluğu arttırıp buradaki esnafa katkı sunma adına eski binanın olduğu yerde, en geç Ağustos ayı gibi yeni binayı hizmete açacağız.
Büyükşehir… Bütünşehir… Öngörüsünü açıkladı!!!
Büyükşehir, bütünşehir ya da beldelerin ilçe olması, ilçelerin il olması durumu ile ilgili kamuoyu değerlendirmeleri oldu. Ankara’da çalışmalarda hiçbir ilçenin il olması ile ilgili bir çalışma olmadığı, büyükşehir-bütünşehir  çalışmalarının da Mart’a kadar Meclis gündemine gelerek yasalaşması öngörülüyor. Benim öngörümü soracak olursanız, Zonguldak’ımızın büyükşehir olacağını görüyorum. Yalnız bu büyük şehirde, köy statülerinin korunması ve ilçe belediyelerinin aldığı ekonomiklerin daha yükseğe taşınması var. Yani bundan öncekiler gibi ilçe belediyelerinin daha mağdur edildiği bir dönemden, belediyelerin ekonomik olarak daha güçlendiği, seçmen olarak belediyelerimize ve büyükşehre oy kullanabileceği ama köy olarak statülerin korunacağı bir çalışma yapılıyor.”

                  -HABERİN İÇİNDEN-     
Toplantı sırasında, yönetim kurulu üyeleri ile bir gazetecinin aldıkları pastalar getirildi, doğum günü olan ve 40 yaşına giren Çakır’a sürpriz yapıldı. Mumları kurmayları ile birlikte üfleyen Çakır, teşekkür etti. (Toplantıya devam edildi)         

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
Siyami Aydin

22 Aralık 2017 - 11:41

Boşişler.

Yorum Yazın