Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ÇAKIR, ‘MESAJLARINI’ STK ZİYARETLERİNDE VERDİ

ÇAKIR, ‘MESAJLARINI’ STK ZİYARETLERİNDE VERDİ

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, “6 ayın altına düştük, artık aday adaylıkları adayların belirlenmesi Ereğli’mize en güzel hizmet edecek adayı belirleme çalışmalarımız sürecek” dedi.

 

Çakır ve ekibi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. İlk olarak Kooperatife giderek Başkan Hikmet Tezel ile görüşen Çakır, Milletvekili aday adaylığı sürecinde ilçe başkanlığı görevine bir süre ara verdiğini ve seçimlerin ardından tekrar görevinin başına döndüğünü hatırlattı. Çakır, şunları söyledi:
“Biz artık ustalık yapmaya geldik. Görevimiz itibariyle 3. dönem olunca çıraklık, kalfalık döneminden sonra bugün yeni oluşturduğumuz ekibimizle birlikte Ereğli’de proje üretenden ziyade, projeyi hayata geçiren teşkilat olma yolunda mücadele ediyoruz. Yerel yönetim seçimleri yaklaşıyor, bu hem partimiz hem de Ereğli açısından çok önemli. Tabi bu anlamda bizim şehre vermek istediklerimiz var, geçtiğimiz dönemden başlayıp yetişmeyen projelerimiz var. Ama en başında yollarla alakalı, Ereğli, Devrek ve Ereğli, Zonguldak yoluyla alakalı bakanlıktan talepte bulunduk, oralara ilave ödenek çıkartmak suretiyle bu yollardan artık sıyrılmamız lazım, Tabi ki ülkemizde ekonomik daralmalar yaşansa da elimizdeki imkânlarla biz buraları aşabileceğimiz kanaatindeyiz.”

ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ KONUSU
İlçede yılan hikayesine dönen üniversite kampüs alanı ile ilgili de konuşan Çakır, şu ifadeleri kullandı:
“Sizin de destek verdiği üniversite kampüs alanıyla ilgili yaşadığımız süreci biliyorsunuz, bizler basın yoluyla da söyledik, yine söylüyoruz. Noktadan farklı yolda değiliz aynı yoldayız. Bugün oranın güvenlik bölge ilan edilmeye çalışılıyor olmasının amacı oraya yapılabilecek bir kampüsün engellenmesi değil, sadece 3-5 metre geriye çektirilebilir ya da duvar kanalı değiştirilebilir. Kendine göre askeriyenin Türkiye’nin geneliyle ilgili çıkarttığı bir durum var. Askeri kurumların daha güvenli hale gelebilmesi için etrafının artılarını eksilerini değerlendirebilmek için yoksa askeriye çok kez bu yeri talep etti. Ama bizler şehrin önüne vizyon projesi koyduğumuzu hem çarşı esnafının hareketlenmesi anlamında hem o eğitim vadisi dediğimiz bölgeyi hareketlendirmesi anlamında o civardaki hareketliliği canlandırmak anlamında yine dediğimiz yerdeyiz. Bu yıl orası için Kalkınma Bakanlığından ayrılmış ödenek için gecikme olabilir ama seneye 2019 yılında kaldığımız yerden devam edeceğiz.”

-EĞİTİM-
Çakır, eğitim konusu ile ilgili ise “bugün inşaatı devam eden 5 tane okulumuz var, ikili öğretim yapan 5 tane okulumuz kaldı. Yani bu okullar bittiği zaman sadece Gülüç Vesile Dikmen’de kalacak planlamaya göre ikili öğretim onu da en kısa sürede yıkıp yerine yapmak kaydıyla o sorunu da çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

-SAĞLIK-
Sağlık konusunda da aktarımda bulunan Çakır, “diğer yerlere baktığımda yatırımı geciken sağlık konusunda yerler var, Ereğli’de şükürler olsun, Yeni gelen ilave doktorlarımızın gelmesiyle, Ereğli Devlet Hastanesine yeni atanan Başhekimimizle, her şey yolunda gidiyor” dedi.

2019 SONRASINI İŞARET ETTİ
Bölgenin sorunlarını ilgililere taşımaya gayret gösterdiklerini aktaran Çakır, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Önümüzdeki haftalarda belki Ankara’da İlçe Başkanları toplantısı olacak. Belki Sayın Cumhurbaşkanımızı da görme imkanımız olacak, biz bu konuları ileteceğiz. Doların bir nebze düşme ihtimali var, bizim öngörümüze göre Dolar biraz daha geriye gelecek, Bakalım doları bahane edip zam yapan fırsatçıları onlarda bu fiyatları geri alıp vatandaşı rahatlatma anlamında maliyetleri düşünce geriye çekme yolunda bakalım nasıl davranacaklar. Onları da bakanlığımız aracılığıyla denetliyoruz ve denetlemeye devam edeceğiz. Tabi 2-3 yıldır esnafın gelirinde biraz daralma olunca böyle bir sıkışmanın sonunda da piyasalar ciddi anlamda olumsuz etkilendi. İnşallah Türkiye 2019 yılından sonra çok daha rahat olacak.”

EN İYİ ADAYI VURGUSU
Önümüzdeki yerel seçimlere de değinen Çakır, “ekibimizle birlikte yerel seçimlere bugünden itibaren start verilmiştir. 6 ayın altına düştük, artık aday adaylıkları adayların belirlenmesi Ereğli’mize en güzel hizmet edecek adayı belirleme çalışmalarımız sürecek. Bunu da İl Başkanlarımız, Milletvekillerimizle ve Genel Merkezimizle istişare edip, Ereğli’nin önüne İlçelerimizde ve Beldelerimizde en iyi adayı koymak istiyoruz. Bakalım milletimizin kararı ne olacak, milletimizin kararına saygı duymuşuzdur, duymaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

TEZEL: “KATKI VERMEYE HAZIRIZ”
Kooperatif Başkanı Hikmet Tezel de ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Ereğli’den AK Parti Zonguldak Milletvekili aday adayı oldunuz, AK Parti’yi onurlandırdınız. Başarılı çalışmalarınızdan dolayı tekrar ilçe başkanlığı görevine layık görüldünüz. Sizleri ve ekip arkadaşlarınızı tebrik ediyor, Başarılar diliyorum. Ereğli’nin sorunlarında bizlerin bir katkısı olacaksa her zaman sizlerin yanında olmaya hazırız. Ereğli’de yapılmak istenen çok proje var ama hayata geçmedi, beklenti var. İnşallah o beklenti en kısa zamanda karşılanır. Üniversite Kampüsü, Kent Meydanı, Tersaneler, birçok konuda yapılması gereken projeler var, inşallah bunlar da neticelenir” ifadelerini kullandı.

TSO ZİYARETİ
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, beraberindekiler ile birlikte daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş ve yönetimini de ziyaret etti.
Burada da konuşan Çakır, Ereğli’nin asli sorunlarının belli olduğunu, bu sorunlarla ilgili çalışmalara devam ettiklerini anlatarak şunları kaydetti:
“Tersaneler sorunu da Sayın Cumhurbaşkanımızı yakından takip ettiği konular arasında. Ereğli’ye gelmesi de bizim için ayrıca bir şerefti. Önümüzdeki hafta biz de tersanalere bir ziyaret gerçekleştirip yapabileceklerimizi anlatacağız ve katkı koymamız gereken yerde elimizden geleni onlarla beraber çözüm odaklı olacağımızı söyleyeceğiz. Onun dışında Alacaağzı’ndaki maden ocağını önemsiyoruz. Orası bir iki ay içerisinde bakanlıkta düzenlenecek bir imza töreniyle birlikte hem Zonguldak’taki hem Alacaağzı’ndaki madenin teslimi yapılacak. Tabi bir hazırlık dönemi olur, kısa vadede hemen bir anda yüksek bir istihdam olmasa bile bir yerden artık başlamak lazım. Hazırlık dönemidir, orta vadede biz bin kişi, uzun vadede de binin üzerinde bir sayı bekliyoruz istihdamda. Erdemir’in harcadığı kömür oranı belli. Bunun yüzde üçünü, beşini dahi biz burada yerelde üretebilirsek ve yerelden satın alabilirsek çok ciddi bir istihdam olanağı sağlayacak…
Ereğli’de icraat yapmamız lazım. Bu anlamda Ereğli’ye yeni gelen bir kaymakamımız var çok memnunuz kendisinden ona da başarılar diliyoruz. Diğer bürokratlarla da birlikte bu şehre en güzel hizmeti sunmak zorundayız. Bu anlamda biz Odayı aynı resim, aynı gözle baktığımız bir Oda anlamında görüyoruz. Eksikliklerimiz olacak, yanlışlarımız olacak hep birlikte bunları düzeltip sonuca gideceğiz.”

TURİZM VURGUSU!
Ereğli ekonomisinin sadece sanayi ve madene bağlı kalmamasına; Turizm konusunda da gerekli çalışmaların bir an önce başlaması gerektiğine dikkat çeken Çakır, “Bu konuda TSO başkanlığında turizm ile ilgili bir komisyon kurmakla başlayalım. Her siyasi parti ve kamu kurumları bir kişi önersin ama artık turizmi konuşalım. Yani geciken her gün bizim kaybımız var. Hepimiz dünyada ve ülkemizde çeşitli bölgelere gidiyoruz. Ereğli’nin onda bir olmayacak yerler turizmden daha fazla payını alıyor” dedi.

KELEŞ: “ÇÖZÜM ÜRETEBİLİRİZ”
Oda Başkanı Arslan Keleş ise siyasilerin ve sivil toplum kuruluşlarının hep bir araya gelerek yeni projeler ve çözümler üretebileceğini, Oda olarak Ereğli için her konuda ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.
Keleş, üniversite kampüs yeri konusunda eski devlet hastanelerinin olduğu yerde ısrarcı olunması gerektiğini savundu ve yeni bir öneri de sunarak Fen Lisesi’nin yanında hangarların bulunduğu alanda da fakülte binası yapılması için bir çalışma yürütülebileceğini belirtti.
Ayrıca Keleş, tersanelerdeki sorunla ilgili de en acil çözümün tersaneleri tamir ve bakıma açmak olduğunu ileri sürerek, “bununla ilgili olarak gümrükten gerekli müsaadeler alındı ve şuanda yapılabiliyor. Fakat bunun sayısını arttırmak gerekiyor. Ereğli’nin haritada tamir bakım yapılabilecek bölge olarak işaretlenmesi gerekiyor” dedi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük7
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın