Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Bir belde, tarihine sahip çıkmak için harekete geçti!

Bir belde, tarihine sahip çıkmak için harekete geçti!

Bir zamanlar “Türkiye’nin Paris’i” olarak adlandırılan Kandilli’de, halk adeta eski günlere dönmek için kalkınma hareketi başlattı. Harekatın başındaki kişi Mustafa Aydın, “Türkiye’nin bir sanayi tarihi varsa, taş kömürü tarihinin ise başlangıç yeri Kandillidir, tarihi yapılarımız da bunlardır. İşte 17 Payton, Türkiye’nin ilk termik santrali olan eski aspiratör binasına sahip ve her taşı bir emek, alın teri kan ve gözyaşına bir bölgedir Kandilli” dedi.


Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesi Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Varagel bölgesinde düzenlediği kahvaltılı toplantıda gazetecilere açıklamasında, beldenin eski popüler günlere geri dönmesi için, yerel halkla birlikte turizm hamlesi başlattıklarını söyledi.
Tesisleşme, restorasyon ve modernleşme konularında belediye olanaklarının yetersiz olduğunu, bunu ise gerçekleşmesinde Devlet elinin gerektiğini anlatan Aydın, “Kandilli kömürün bulunduğu yerdir. Kömürün ekonomiye kazandırılması için döneminde yollar olmadığı için mavna ve gemilerle kömürün nakli sağlanmıştır. Böylelikle deniz kenarlarında taştan örme silolar oluşturulmuştur. Bunlar, ’işçi alayları’ denilen askerler tarafından yapılmıştır. Burası, işçi ve malzeme naklinin zor olduğu bölge olduğu için zamanında İtalyan mühendisler tarafından planlanmış olan Varagel veya Payton adını verdiğimiz sistem kurulmuştur” diye konuştu.
“Devlet’in elini atıp yapması gereken bir iştir”
Yerel turizmden bölgenin yeterince pay alabilmesi için gerçek yapılara ihtiyacı olduğunu ifade eden Aydın, şu sözlerle konuştu:
“Türkiye’nin bir sanayi tarihi varsa, taş kömürü tarihinin ise başlangıç yeri Kandillidir, tarihi yapılarımız da bunlardır. İşte 17 Payton, Türkiye’nin ilk termik santrali olan eski aspiratör binasına sahip ve her taşı bir emek, alın teri kan ve gözyaşına sahip bir bölgedir Kandilli.
Geçmişimizi unutturmamamız lazım. Bölgenin ve sanayimizin tarihi simgeleyen bu yapıları diri tutmamız lazım. İşte bunun için bu bölgede Varagel, aspiratör ve idari binalar koruma altına alındılar. Bunun üzerine bir proje geliştirildi ve projemizin aşaması Valilikte devam ediyor. Projemiz kapsamında buralar restore edilip halkın ziyaretine açılabilecek şekilde tesislendirilmesi ve tarihin saklanmasıdır.
Yerel turizmden bölgemizin yeterince pay alabilmesi için gerçek yapılara ihtiyacımız var. Çünkü tarih var, geçmiş var ve her şeyi ile anlatılabilecek bir hikayesi var. Bu, belediyemizin bütçesini açan bir iştir. Bu, Devlet’in elini atıp yapması gereken bir iştir. Amacımız bu süreci hızlandırmaktır. Belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. Yeni valimizi ziyaret ettiğimizde bölgemizle ilgili brifing verdik. İnşallah bölgemizi ziyarete bekliyoruz. Geldiğinde, alan üzerinde daha geniş bilgilendirme vererek desteğini sağlamaya çalışacağız.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo