Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

AVUKATLAR, “TÜRKİYE İÇİN” BİR ARAYA GELDİ

AVUKATLAR, “TÜRKİYE İÇİN” BİR ARAYA GELDİ

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meslek birliklerinin ismindeki ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ ibaresinin çıkarılması ve aynı meslekte birden fazla örgütün kurulması yönündeki açıklamalarına karşı Türkiye Barolar Birliği tarafından “Türkiye Barolar Birliği, Barolar Türkiye’dir” adı ile düzenlenen toplantıya katıldığını bildirdi.


Demirtaş, yazılı açıklamasında, Ankara’da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda düzenlenen toplantıya Türkiye’nin dört bir tarafından binlerce avukatın geldiğini, CHP’den de üst düzey bir katılım sağlandığını belirtti. Toplantıda, meslek örgütlerinin bölünmesinden ve parçalanmasından sadece terör örgütleri ve onları maşa olarak kullanan karanlık güç odakları istifade edeceği vurgusu yapıldığını ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

“ADALET ÇÖKERSE DE DEVLET ÇÖKER”
“İktidar uzunca bir süredir adaleti, hukuku kendi istediği şekilde dizayn etmek için her şeyi yapıyor. Savcı ve hakimlere, müdahale, sindirme ve korkutma girişimlerinden sonra son olarak da adaletin üç asli unsurundan biri olan avukatları ve avukatların bağımsızlıklarını sağlayan meslek örgütü olan Türkiye Barolar Birliği’ni kontrolü altına almaya, korkutmaya, sindirmeye çalışmaktadır. 24 Şubat’taki buluşma, savunmanın susturulamayacağının en somut göstergesidir. Anayasa ile güvence altına alınmış meslek örgütlerine karşı bu tavrı kabul etmek mümkün değildir. Gerçek adalet, ancak bağımsız yargı, bağımsız savcı ve bağımsız avukatlarla tesis edilebilir. Bu proje, baroları bölecek, avukatları fişleyecek, avukatları ve avukatların savunduğu halkı savunmasız bırakacak,  avukatlık mesleğinin önemini ve anlamını kaybettirecek, avukatları adalet bakanlığının memuru haline getirecek, ülkemizde vahim sonuçları olacak, tam da terör örgütlerinin istediği bir projedir. Adalet ve onun asli unsuru olan savunma bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirirse adalet çöker, adalet çökerse de devlet çöker. Bu sebeple hükumet bir an evvel aklını başına almalı ve bu tehlikeli projeden derhal vazgeçtiğini kamuoyuna açıklamalıdır.”

Açıklamada, toplantıya Zonguldak Barosu Başkanı Avukat Özel Eroğlu ve Zonguldak Barosu avukatlarının da katıldığına dikkat çekildi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın