Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

SELÜLİT SAVAR BESİNLER

Uzm.Dyt.Deniz ÖZSAN

Tüm Yazıları

Yaza kaldı 3 aydan kısa bir süre. Zayıflama telaşının yanında bayanların baş belası olan selülit; tıptaki adı ile hidrolipodistrofi uyluğun üst kısmı, diz ile bileğin iç kısımları, kaba et ile baldırların arkası ve üst bacaklarda görülen bağ dokuda sıvının lokal olarak toplandığı bir dolaşım bozukluğudur. Deride portakal kabuğu görüntüsü ile birlikte çukurlar oluşabilir. Başta hormonal bozukluk, genetik yatkınlık, sigara-alkol kullanımı ve yaşam tarzı gibi birçok faktör nedeniyle oluşabilir. Kadınlarda tiroid hormonlarındaki bozukluk ve FSH hormonunun fazla salgılanması selülit oluşumuna sebep olabilir. Korse kullanımı, dar kıyafetler selülit için davetiye çıkaran diğer nedenler arasındadır. Eğer hareketsiz bir yaşama da sahipseniz selülit sizin için kaçınılmaz bir son olacaktır.

Peki beslenmemizin selülit oluşumu üzerindeki etkisi nedir?

Yüksek yağ ve kalori içeren bir beslenme programı yağ dokusunun artmasına dolayısıyla dolaşım bozukluğuna neden olacaktır.Selülit oluşumun altında yatan dolaşım bozukluğu; aşırı yağlı ve kalorili besinlerle beslenme sonucu yağ hücrelerini arttırarak dokularda su toplanmasına neden olmasıdır. Mezoterapi, lazer terapi, liposuction vb. birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu tedavilerin yanında beslenme programınızı düzenlemezseniz; hepsi geçici çözümler olacaktır.

Vücudun toksinlerden arınmasının sağlanmasında ve cildin nemlenmesinde su önemli rol oynar. İyi bir kan dolaşımı için günde 2-2,5 litre su tüketimi selülit oluşumunu engelleyecektir.

Hareket etmek için her zaman bir bahane vardır. Ne kadar çok hareket o kadar hızlı kan dolaşımı ve selülitsiz bir vücut demek. Bu nedenle haftada 3-4 defa 45-60 dakikalık yürüyüşler yapmak yeterli olacaktır.

Şeker ve tatlı ihtiyacınız için porsiyon kontrolüne dikkat ederek meyvelere yönelin.

Diyetiniz içeriğinin posa miktarını bol sebze ve meyveler ile arttırarak; antioksidan etki sayesinde toksinlerden arınmış ve kan damarlarınız sağlıklı kalmasını sağlamış olursunuz.

Tek besin öğesinin ağırlıklı tüketildiği diyetler sağlıksızdır. Karbonhidrat, yağ ve protein günlük beslenme programınızda yeterli ve dengeli olacak bir şekilde ayarlanmalıdır. Protein ağırlıklı diyetler (yüksek hayvansal gıda içeren) damar sağlığınızı olumsuz etkileyerek; selülit oluşumunu arttıracaktır.

Hayvansal kaynaklı yağlar yerine; omega 3 gibi sağlıklı yağ asitlerini içeren zeytinyağı, ceviz, badem, keten tohumu gibi besinleri tercih edebilirsiniz.

 Bilinenin aksine kahve ve çay selülit yapmaz. Toplamda günde 3-4 fincan kadar tüketilmeleri metabolizma hızını arttırıcı etki gösterir ve yağ yakımını hızlandırır. Ancak aşırı tüketimleri sonucu; vücutta su tutulumuna ve dolaşım bozukluğuna sebep olur.

Selülit Düşmanı Besinler:

Kivi, portakal, çilek, mandalina, biber à Yüksek C vitamini etkisi

Maydanoz, ananas à Ödem attırıcı etki

Soğan, sarımsak à Kan dolaşımını hızlandırıcı etki

Badem, ceviz, fındık à Omega-3, E vitamini ve Çinko içerikleri sayesinde cilt sağlığı üzerindeki olumlu etkileri

Zencefil à Metabolizma hızını arttırıcı etki

Muz, kayısı à Potasyum içerikleri sayesinde kan basıncını düzenleyici ve vücutta su tutulumunu önleyici etki

Selülitsiz bir yaza hazırlanmak istiyorsanız öncelikle günlük fiziksel aktivitenizi arttırmalı ve sağlıklı beslenerek cilt sağlığınızı korumalısınız. Sağlıklı ve formda günler geçirmenizi dilerim…


Canlı Radyo