Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

COVİD-19 VE SAĞLIKLI BESLENME

Uzm.Dyt.Deniz ÖZSAN

Tüm Yazıları
COVİD-19 VE SAĞLIKLI BESLENME

Dünya sağlık örgütünün de artık pandemi olarak kabul ettiği Covid-19 ülkemiz de ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturmakta ve oluşturmaya devam etmekte. Peki, kişisel olarak; beslenmemiz ile Covid-19 ‘a karşı nasıl önlemler alabiliriz?

Tabii ki de bağışıklığımızı düzenli ve dengeli beslenmenin yanında, düzenli uyku ve fiziksel aktivite ile güçlendirerek… Bu süreçte alınan besinlerin protein, lif/posa, vitamin-mineral ve antioksidan yönünden zengin olması önemli.  Özellikle A, C, D, E vitaminleri, selenyum ve çinkodan zengin besinleri tercih etmek bağışıklığımızı güçlendirecektir.

Ara öğünlerinizde yağlı tohumlar grubu olan ve selenyum, çinko, E vitamini yönünden zengin badem, fındık, ceviz tüketebilirsiniz. Tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmek önemli. Yapılan çalışmalar obez bireylerin koronavirüs ile mücadelesinde daha zayıf kaldıklarını göstermiştir. Havaların yavaştan soğumaya başlaması ile birlikte C vitamini kaynakları; limon, portakal, mandalina, greyfurt ve kivi gibi meyveleri günlük beslenme rutininize mutlaka ekleyin.

 Bağırsaklarımız ikinci beynimiz diyoruz. Bağırsak florası da bağışıklık sistemimiz için çok önemli. Bağırsak mikrofloramızı beslemek için yüksek posa/lif içeren gıdaları tüketmeliyiz. Başta tam tahıllı besinler, taze sebze ve meyveler bağırsak florası için bol miktarda posa içerir. Bağırsak floramıza iyi gelen bir diğer grup fermente besinlerdir. Aynı zamanda protein içeriği de yüksek kefir, yoğurt gibi ve bunların yanında turşu, kombucha fermente besinlere örnektir.

Yüksek oranda C vitamini içeren turunçgiller, limon, portakal, greyfurt, mandalina gibi meyveleri ve brokoliyi kışın öğünlerinizden eksik etmeyin. Antibakteriyel ve antiviral özelliğe sahip sarımsağa öğünlerinizde bol bol yer verin. Zencefil ve zerdeçal gibi anti-enflamatuar ve hastalık önleyici baharatları yoğurtlarınıza karıştırarak ve hep söylediğimiz yüksek antioksidan etkiye sahip yeşil çayı günde mutlaka 2 fincan tüketin.

Bunların yanında beslenmemiz bağışıklığımızı güçlendirmek için tek başına yeterli değil. Düzenli uyku; düzenli spor, stres ve üzüntüden uzak durarak bağışıklığımıza destek olabiliriz.

Sağlıklı ve formda günler geçirmeniz dileğiyle…

 


Canlı Radyo