Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Süs tavukları mezadı

Süs tavukları mezadı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde satışa sunulan tavuklar kuzu fiyatına alıcı buldu.


Karadeniz Ereğli Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği tarafından mezat gerçekleştirildi.  Süs tavuklarının açık artırımı ile satışının yapıldığı etkinliğe, Türkiye’nin birçok ilinden katılım sağlandı. Satışa sunulan bazı tavukların fiyatları ise bir kuzunun fiyatından daha fazla olduğu ortaya çıktı.
 

3 kişi ile başladılar 40 kişi oldular 
Derneğin Kurucu Başkanı Hasan Gültekin, gazetecilere konuşmasında, Amaçlarının iyi hayvan yetiştirmek olduğunu söyledi. İlçede ilki yaptıklarını anlatan Gültekin şöyle dedi:
“Hobici arkadaşlarımız ile yaklaşık üç ay önce karar verdik. Bizi bu yola sürükleyen arkadaşlarımız Osman Özata Düzce Süs Tavukları Dernek Başkanımız, içimizde en eski ustamız, 10 yıldır yetiştiricidir Birol bey, Emrah abimiz sağ olsunlar bugün geldiler. Zonguldak olarak bugün burada bir ilki yapıyoruz. Derneğimizi hem de tanıtmak amaçlı, birlik beraberliği sağlamak ve daha iyi hayvan yetiştirmek. Profesyonel olarak değil ama yöre olarak çocukluğumuzdan beri hayvan yetiştiriyoruz. Ereğli olarak biz bu işe 3 kişi ile başladık. Şuan etrafımızda 40 kişi falan var”
Süs hayvanı yetiştiriciliğinde artış var 
Yaklaşık 10 senedir bu işin içerisinde olduğunu vurgulayan Düzce Süs Tavukları ve Kümes Hayvanları Derneği Kurucu Üyesi Birol Andaç ise şunları kaydetti:
“Düzce’den geliyoruz. Yaklaşık olarak 10 seneden beri bu işin içerisindeyiz. Bu işe girdiğimizden beri değerli abilerimiz, kardeşlerimiz sürekli bir araya geliyoruz, tartışıyoruz, muhabbet ediyoruz. Son 4 senedir Türkiye genelinde çok büyük bir artış var, özellikle süs tavukları kategorisinde. Bunlara karşı insanların büyük ilgisi var. İçerisinde tavuk sevgisi olanlar ve imkanı olanlar bizim sektörümüze ilgi duyuyorlar.” 
Bir ayda bir asgari ücret kazanıyorlar 
Düzce Süs Tavukları ve Kümes Hayvanları Derneği Başkanı Osman Özata da, süs tavuklarının fiyatlarının yüksek olduğunu, iki tavuğun asgari ücret kadar gelir getirdiğini sözlerinde şu ifadeleri kullandı:
“Çoğu arkadaşımızı tavukçuluk sayesinde tanıdık. Bu derneğin her ilde olması lazım, amaç dostluk arkadaşlık tabi süs tavuklarını iyi yerlere getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu kümes yapımı olur, hayvan gelişimi olur, ırkların çoğalması olur. Süs tavuğuna ne gerek var diyenler olabilir ama süs tavuğu beslenmesi, görülmesi lazım olan bir hayvan. Biz severek yapıyoruz, aşağı yukarı 100’e yakın ırk besliyoruz. 10.00 Biz geleceğe hobi bırakmak amacıyla bu işi yapıyoruz. Çocuklarımız zamanlarını kötü şeylerle geçireceklerine bahçede 2 tane tavukla uğraşmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Ticaret boyutuna gelince, dışardan çok basit geliyor ama asgari ücreti 1800 lira baz alırsak, bizim iki tane hayvanımız o değerdedir. Ben iki tane hayvana baktığımda 30 gün çalışan bir işçinin aldığı parayı alıyorum. Ama bununda getirisi bize kolay değil. Hayvanı kuluçkadan çıkardıktan sonra yemi, ilacı, bakımı, hastalığı bize baya bir maliyeti var." 
Dernek üyeleri, süs tavuklarını açık artırma usulü diğer illerde düzenlenecek organizasyonlarla satışa sunacaklarını dile getirdi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın