Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Denizer, ölümünün 19’uncu yılında anılacak

Denizer, ölümünün 19’uncu yılında anılacak

1999`da vurulduğunda 49 yaşındaydı...


1990 Büyük Madenci Grevi ve 4-8 Ocak 1991 Zonguldak-Ankara Madenci Yürüyüşü'nün öncüsüydü.
1999' da vurulduğunda 49 yaşındaydı. Şemsi Denizer, 1990'da yaşanan büyük işçi yürüyüşü sırasında kamuoyunca tanınmıştı.
TTK işçilerinin greve başlaması ve ardından on binlerce maden işçisinin aileleriyle birlikte Ankara`ya doğru yola çıkması büyük yankı yaratmıştı.
Yürüyüşün tanıkları 300 km'lik yolu yürümeye saatler içinde karar verildiğini, sendika dahil hiçbir kurumun veya işçinin yürüyüşe yönelik örgütlenmediğini belirtmektedir.
4 Ocak öğleden sonraya kadar, Zonguldak'taki birçok evden işçilere battaniye, ayakkabı gibi ihtiyaçlar sağlanır.
Şemsi Denizer, yürüyüşe katılmaya kararlı olan madenci eşlerine Zonguldak'ta kalmalarını söyledi ancak kadınlar bu öneriyi dinlemeyecek ve yürüyüşün en önemli aktörlerinden biri haline geldi. Yürüyüş başladı ve kitle, çevre ilçelerden geçtikçe katlanarak büyüdü. Yaklaşık 100 bin kişi Ankara'ya yürüdü.

 

Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Şemsi Denizer, ölümünün yıldönümünde mezarı başında anılacak.

Ağustos 1999’ta evinin önünde uğradığı hain silahlı saldırıda katledilen işçi lideri Şemsi Denizer, ölümünün 19’uncu yıldönümünde mezarı başında anılacak. GMİS Yönetim Kurulu’ndan 6 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek anma töreni için şu açıklamada bulunuldu:
“Şemsi Denizer'i özlemle anıyoruz. Sendikamızın önderi, liderimizi aramızdan ayrılışının 19. yıl dönümünde Çaycuma Gökçehatipler (Serdaroğlu) Köyü Anıt Mezarında 6 Ağustos 2018 tarihinde düzenleyeceğimiz törenle anıyoruz. Tüm madenci dostlarımızı ve madenci kardeşlerimizi pazartesi günü saat 13.30'da düzenlenecek anma törenine bekliyoruz.”

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük12
üzgün1
hayran0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın