Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN...

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN...

Beyinde bulunan insular korteks’in sigara bağımlılığını arttıran bölge olduğu tespit edildi. Sigara tiryakilerine sigarayı bırakmanın yeni yöntemi bulundu.

Beyninde bu bölümün zarar gördüğü hastaların sigarayı bırakması uzmanları harekete geçirdi. ABD’de yapılan araştırmaların sonucu ilginç. Felç geçiren hastalarda insular korteksi hasara uğrayan kişiler tiryakilikten kurtulduğu görüldü.

Araştırmaları yapan bilim adamları beynin bu bölümü hedef alınarak daha fazla inceleme yapılırsa tiryakiliğin sona ermesine yardımı olacağını söylüyor. Uzmanlar derin beyin stimülasyonu ve transkranyal manyetik stimülasyon adı verilen bu çalışmaların tedavi edici özelliklerinin araştırılması gerektiğini savunuyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde de benzer bir araştırma ile insular korteksi hasar gören hastaların sigarayı bıraktığını açıklaması araştırmaların bu yönde yoğunlaşacağını gösteriyor. Beynin bu bölgesinin duygularla ilişkisi olduğuna inanan doktorlar beyin taraması yapılan felç geçirmiş hastaların %70’inin sigarayı bıraktığını açıkladı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo