Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

MESLEKTE 13 YIL !

MESLEKTE 13 YIL !

Uzman Diyetisyen Deniz Özsan, meslekte 13. yılı geride bıraktı.


 

Ereğli FM Yayın Müdürü Arzu Tekin ve Haber Merkezi Yönetmeni Yusuf Zobar, meslekte 13 yılı geride bırakan Uzman Diyetisyen Deniz Özsan’ı 11 yıl önce açtığı ve sayısız danışanını ağırladığı ofisinde ziyaret etti.

 

Sağlıklı yaşamda, sağlıklı ve dengeli beslenme düzeninin gerekli olduğunu vurgulayan Özsan , “13 yıldır bazı şeylerin öğrenilmiş ve uygulanıyor oluşunu görmek mutluluk verici. Mesleğe başlangıç yıllarımdan bu yana iletişim halinde olduğum ve kilosunu koruyan danışanlarım var. Süreç uzun önemli olan bu süreci bir yaşam tarzı haline getirmek.” dedi.

 

Toplumda ‘Diyet’ sözcüğünün yanlış kullanıldığına da dikkat çeken Özsan “Diyet, bireylerin ve toplumun beslenme biçimini hangi sıklıkta, hangi besinleri tükettiğini anlatmak için kullanılan bir terim. Diyet yapmak, ‘bir şey yemiyorum, aç kalıyorum’ anlamına gelmiyor. ‘3 Beyaz’ olarak isimlendirilen un, tuz ve şekerden uzak durulması şehir efsanesi haline gelmiş. Oysa ki bu üç madde de aslında vücudumuzun ihtiyaçları arasında. Yeterli ve dengeli miktarda, porsiyon kontrolü sağlandığında çok da zararlı değil. Aşırısı ise her aşırı yapılan ve yenilen gibi zararlı.” dedi.

Özsan, “Ekmek tüketimi de bununla benzerlik gösteriyor. ‘Ekmek tüketmeyin’ uyarısı kesinlikle yanlıştır. Ekmeği yemediğinizde, vücudumuz su ve kas kaybediyor. Dolayısıyla ekmek yenilmeli ama sağlıklı olanı tercih edilmeli. Bunun için de tam buğday, çavdar, kepek türü ekmeklerin yenmesini öneriyoruz. Aslında ‘beyaz’ olarak isimlendirilen ekmekle aralarındaki tek fark, Beyaz ekmeğin daha çabuk acıktırması söz konusudur. Bu da daha fazla besin alımınıza sebep olur." İfadelerini de kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019

gülücük2
hayran2
kızgın1
şaşkın0
üzgün0
  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın

Canlı Radyo