Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

“MEME KANSERİ ERKEN TANI HAYAT KURTARIR” KONFERANSI

“MEME KANSERİ ERKEN TANI HAYAT KURTARIR” KONFERANSI

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi (BEÜ) Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak, "Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda en sık görülen tümör tipidir. Hayat boyu, özellikle yaşlanmayla birlikte artış gösteriyor" dedi.

Çakmak, BEÜ Doç. Dr. Şebnem Hanioğlu Kargı Konferans Salonu’nda düzenlenen "Meme Kanseri Erken Tanı Hayat Kurtarır" Konferansı’nda, meme sağlığının önemine vurgu yaptı.

Memenin, yaşam içerisinde çeşitli değişikliklerle karşı karşıya kaldığını bildiren Çakmak, şöyle konuştu:

"Bu değişikliklerinin tam olarak oluşması kanser riskini bir miktar azaltmakta. Kanserde hücreler kontrolsüz olarak çoğalıyorlar. Dolayısıyla vücudun kendini beslemesi, büyütmesi için kullanacak enerjinin bu kanser hücreler tarafından kullanılması söz konusu oluyor. Problemin boyutu çok büyük. Bu boyutla ilgili sayılara güvenmemiz lazım. Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda en sık görülen tümör tipidir. Hayat boyu özellikle yaşlanmayla birlikte artış gösteriyor. Her 8-10 kadından birinde dünyanın farklı coğrafyalarında biz meme kanseri görüyoruz. Meme kanseri hastalığını erken dönemde tanırsak yüzde yüz tedavi şansına sahip hale gelebiliyoruz. Ülkemizde kanser istatistikleri açısından hastalığının trendinin artma eğiliminde olduğunu biliyoruz. Sağlık çalışanları olarak sorumluluğumuz, bu hastalığın erken evrede tanınması halinde insanların memelerini kaybetmediklerini, hayat sürelerinin kısalmadığını ve hayat kalitelerinde herhangi bir değişiklik olmadan tedavi süreci sonucunda yaşam sürelerini sonuna kadar yaşayabileceklerini insanlara düzgün bir şekilde anlatmaktır. En önemli risk faktörü kadın olmak. Ama erkeklerde de meme kanseri görebiliyoruz."

Çakmak, elle meme muayenesinin yapılabileceğini dile getirerek, "Ayna karşısında ayakta dururken sağ memeyi sol elle, sol memeyi de sağ elle meme üzerinde ufak daireler çizecek şekilde ve çok bastırmadan, parmaklarınızın iç yüzleriyle temas ettirerek muayene ediniz" ifadesini kullandı.

Konferans, Çakmak’a teşekkür belgesi verilmesinin ardından sona erdi.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın