Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Gümeli’de Karantina bilmecesi!!!

Gümeli’de Karantina bilmecesi!!!

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Haber/Şafak Negüzel

Zonguldak ili Alaplı ilçesi Gümeli beldesinde iki adet küçükbaş hayvanın telef olması olayı ile ilgili yapılan iki farklı açıklama kafa karıştırıyor. Belediye başkanı ‘yok öyle bir şey’ diyor Zonguldak Tarım ve Ormancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ‘karantina var’ diyor.
Alınan bilgiye göre, Devlet eliyle yerel üreticiye verilen koyunlardan hastalanan iki tanesi, veterinerlerin müdahalelerine karşın iyileşmeyince Alaplı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin duruma dahil olduğu öne sürüldü. Süreçte ise hasta koyunlardan alınan örnekler Ankara’ya gönderildi.
Ardından beldede karantina prosedürü uygulansa da beldenin belediye başkanı Ahmet Saydam, bu yönde çıkan haberlere tepki (!) gösterdiği sosyal medyada, şunları kaydetti:
“Bu haberi yapan kimse internete ne niyetle yazmışsa sakıncalıdır beldede yaşayan insanlar onurlu insanlardır... haberin içeriğini insanların anlayacağı dilden yazmadan haber yapıyorlar bazı insanlarda gaza geliyorlar....devletin hatasını benim garip insanlara cevakar insanlarıma ödetiyorlar gumelide uç koyun üreticisine devlet kredi çıkarıyor koyunları Manisadan getiriyor gelen koyunlardan bir kaç tanesinde veba görülüyor veteriner kontrolünde tedavi ediliyor tedavisi devam ediyor buna haberci vatandaş başlık atıyor GUMELİ beldesi karantinada diye.”
HABERLERİ YOK!!!
Bunun üzerine ise 'karantinaya' ilişkin telefonla bilgi almak için Alaplı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü aransa da, müdür Rafet Yılmaz’ın inceleme için sahada bulunduğu, müdür yardımcısının izinde olduğu bildirildi. Bunun üzerine müdürlükte telefonda konuşan ve kendisinin ziraat mühendisi olduğunu söyleyen kişi ise durumdan zaten (!) haberinin olmadığını ileri sürdü, bilgisi olsa dahi bilgi veremeyeceğini ifade etti.

 

               HABER İSE ŞÖYLE:                              
Konuya ilişkin İHA’nın servis ettiği haber ise şöyle:    
*Keçi-koyun vebasına rastlanan beldede çalışmalar sürüyor. Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde 2 koyunda görülen keçi-koyun vebasının ardından bölgedeki çalışmalar sürüyor. 
Edinilen bilgiye göre, beldede yaklaşık 10 gün önce genç çiftçi projesi kapsamında dağıtılan iki koyunda keçi-koyun vebasına rastlandı.

Koyunlardan alınan örnekler Ankara'daki laboratuvarda incelendi. İnceleme sonucunda Alaplı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekimleri bölgede aşılama çalışması gerçekleştirdi.
Genç çiftçi projesi kapsamında verilen koyunlardan ikisinin öldüğünü anlatan Necdet Yıldızsever, "görmüş olduğunuz gibi devlet 34 koyun verdi. Çok şükür hastalık yok. 2 zayiat verdik ama veteriner hekim geldi kontrollerini yaptı. Bulaşıcı veya hiçbir hastalıklarının çıkmadığını söylediler. Karantina altına alındığına dair kamuoyunda haberler oldu. Ancak öyle bir şey yok. Hayvanların hepsinin sağlığı yerinde. Kontrol altındalar şu an. Evimizin altında bakıyoruz, görüldüğü gibi bir hastalık yok" diye konuştu. 
Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam ise "Gümeli beldesinde veba konusunda bir haber çıkmıştır. Bu konu 10 gündür bildiğimiz konudur. Tarım İlçe Müdürlüğü veteriner hekim kontrolünde çalışmalarını sürdürüyor. Veteriner kontrolünde çalışmalar devam ediyor" diyerek kamuoyunda çıkan keçi-koyun vebası haberlerinin doğruyu yansıtmadığını iddia etti. 
Öte yandan Zonguldak Tarım ve Ormancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, 21 günlük süre boyunca karantina çalışmasının kanunen yapıldığını belirttiler. 10 kilometre çapındaki bölgede küçükbaş hayvanları aşılama çalışmalarının devam ettiğini dile getirdiler. *

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
şaşkın1
gülücük0
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın