Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

UĞUR MUMCU ANILDI

UĞUR MUMCU ANILDI

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Ankara’da 24 Ocak 1993'te, evinin önündeki arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu öldürülmesinin üzerinden 26 yıl geçen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde düzenlenen törende anıldı.
Alınan bilgiye göre, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Sol Parti ve İyi Parti ilçe teşkilatları ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Hukukçular Derneği, Ereğli Gazeteciler Derneği, Ereğli Demokrasi Platformu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Alevi Kültür Dernekleri ve Eğitim-İş Şubesince Atatürk Anıt’ı önünde tören gerçekleştirildi.
ADD Şube Başkanı Yusuf Arslan, 'Adalet ve Demokrasi Haftası' etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, cinayeti işleyenlerin halen ortaya çıkarılmadığını hatırlattı. Diğer demokrasi şehitlerini anımsattığı konuşmasında  ‘adalet’, ‘hukuk’ ve ‘demokrasi’ vurgusu yapan Arslan, şu sözlerle konuştu:

“24 Ocak 1993'de araştırmacı gazeteciliğin öncüsü, Atatürk Devrim ve İlkeleri'nin ödünsüz savunucusu, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu; aracına konulan bombanın patlaması sonucu, haince-sinsice katledildi. Türkiye, ayağa kalktı. Milyonlar sel olup aktı. Türk milleti, tek yürek olup haykırdı. Türkiye laiktir laik kalacak. Uğurlar ölmez. Genciz güçlüyüz Atatürkçüyüz.
Siyasiler, namus sözleri verdiler. Dediler ki, ‘katil ya da katilleri bulacağız.’ İktidarlar değişti, aradan 26 yıl geçti. Bize göre katil ya da katiller malum ama, aydınlatılamamış bir cinayet olarak kaldı Uğur Mumcu suikastı. Uğur Mumcu, yaşamı boyunca Türk Aydınlanmasının önündeki engelleri yıkmak için çalıştı. Devletin itibarını düşünmek yerine düşüren politikacılara karşı çıktı. Terörün her türlüsüne savaş açtı.
31 Ocak 1990'da yine hainler iş başındaydı. Atatürkçü, ulusalcı, demokrat ve devrimci, hocaların hocası, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy, evine girecekken apartmanın içinde vücuduna yönelen kurşunlarla şehit edildi.
Atatürkçü Düşünce Derneğini kuralı henüz yedi ay olmuştu. Çalışmaları, çabaları belli ki karanlıktan beslenen güç odaklarını ürkütmüştü. Yok edilmesi gerekiyordu. Prof. Dr. Muammer Aksoy'un katledilmesi tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Önemli bir toplumsal önder bedenen ortadan kaldırılmıştı. Muammer Aksoy cinayeti, 1980 sonrası aydın katliamlarının ilk halkasıydı. Cinayet aydınlatılabilseydi, sonraki aydın katliamları yaşanmayacaktı.
Yine, siyasiler üzüntülerini ilettiler. Cinayeti aydınlatma sözü verdiler. Fakat sonuç değişmedi. Bizce malum olan hainler, açığa çıkartılmadı.
Prof. Dr. Muammer Aksoy'un öldürülmesi en başta Uğur Mumcu'yu derinden etkiledi. Uğur Mumcu, Muammer Aksoy için ‘kalpaksız Kuva-yi Milliyenin son temsilcisiydi’ demişti. Muammer Aksoy cinayeti aydınlatılamadığı için, Uğur Mumcu da maalesef aynı kaderi paylaştı.
24-31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kabul edildi. Karanlık odaklar, hain planlarını uygularken geride milyonlarca Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu'nun yetiştiğini tahmin edemediler. Karanlıktan ve kandan beslenen bu odaklar; yanlış hesap yaptılar. Yok ettikleri bedeni varlıklarıydı, düşünceleri mücadelemizde yaşıyor.
24 Ocak 2001 de Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan da şehit edildi. Ali Gaffar Okkan Cumhuriyet, Atatürk ve ulus devlet konularında hassasiyet sahibiydi. Yurttaşların sevgisini, saygısını ve güvenini kazanmıştı. Bir Emniyet Müdürü'nün hem ulus devleti savunması hem de Atatürk Devrimi'ne bağlılığı bölge ve Türkiye üzerine projeleri olan kesimlerce hoş karşılanmadı. Göz göre göre şehit edildi. Ali Gaffar Okkan cinayeti de faili belliyken meçhul kaldı. Diyarbakır'da 2001 de doğan 2.500 çocuğa Ali Gaffar adı verildi.
Ocak ayı, toplumsal hafızamızı yoklama zamanıdır. Ocak ayı, acıları bal eyleyerek, Atatürk Devrim ve İlkeleri'ne, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye her ne pahasına olursa olsun sahip çıkma zamanıdır.
Türkiye’de ki Tüm yurtsever kurum ve kuruluşları, yurttaşlarımızı Atatürkçü Düşünce çatısı altında güç birliği yapmaya, karanlık güç odaklarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. Bu Çağrımıza Kdz Ereğli den ses veren Değerli Sivil Toplum ve siyasi Parti örgütlerine Şükranlarımızı sunuyoruz ve diyoruz ki: 2019, Büyük Atatürk'ün eşsiz liderliğinde milli mücadeleye başlamamızın 100. yılı ve Adalet ve Demokrasi için mücadelenin tam zamanıdır.”

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün1
gülücük0
hayran0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın