Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Fındık üreticilerini uyardılar!

Fındık üreticilerini uyardılar!

Fındık üreticilerini uyardılar: "15 liranın altından fındık satmayın"


Zonguldak ili Alaplı ilçesindeki fındık temsilcilerinin ortak görüşünün yükseliş eğiliminde olduğu öne sürülen fındık fiyatının hafta sonundan itibaren gerilemeye başladığı yönünde olduğu bildirildi.
İHA’nın haberine göre, üretici Mehmet Koçak, fındık fiyatının artacağını belirterek şunları kaydetti:
"Şuanda fiyat 15.50 liraya gerilemiş durumda. Bu düşüşün nedenini ihtiyacı olan üreticilerin piyasaya ürünleri indirmesidir. Fındık fiyatı yeniden yükselmeye başlayacaktır. Bugünlerde yaşanan süreç piyasada rakamın yükselmemesi için baskı oluşturma çalışmaları. Boş çabalar bunlar. Bu sene ihracat her yönüyle önü açık. Bu yıl fiyat, tıpkı geçen sene olduğu aynı rakamlara görecektir." 

‘DOĞU KARADENİZ’, FİYATLARDA BELİRLEYİCİ OLUR MU?
Öte yandan, Doğu Karadeniz'de son günlerde hakim olan yağmurlu hava en çok fındık üreticilerini üzdü. Fındığını toplamakla zorlanan üretici, fındık bahçelerinde fındık ıslandığında alfatoksin tehlikesiyle karşı karşıya kalınacağını kaydedildi. 
Üretici Mehmet Gümüş, gazetecilere açıklamasında, yağmur nedeniyle fındık toplamakta zorlandıklarını ifade ederek şunları kaydetti:
“Fındık hasat sezonunun başladığı şu dönemde havaların yağmurlu gitmesi sebebiyle fındıklarımızı yeteri derecede kurutamıyoruz. Çok yağdığı zaman ise evimizde yağışların durmasını bekliyoruz. Bu işlem oldukça önemli. Havaların yağışlı geçtiğinden mahsulümüzü ıslak alan ve nemli zemin toprağında beklettiğimizde anda, Hem fındığın kalitesinin düşmemesi hem de alfatoksin tehlikesine karşı karşıyayız."
Üretici İsa Yavuz ise "bölgemizdeki yağış ciddi derecede bizlerin işlerini engelliyor. Fındık bahçesine gidemiyoruz. Şimdilik topladığımız ürünü naylon ve brandalar ile korumaya çalışıyoruz ancak uzun süre naylonun altında kalan fındık kızarıyor. Buda randevuda düşük sebebiyet veriyor. Kızan fındık da belli süre sonra küflenebilir. Bizim endişemiz bu yönde. İnşallah güneş bir an önce açar ve ürünümüzü istediğimiz gibi kuruturuz."

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük7
şaşkın1
kızgın1
hayran0
üzgün0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın