Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Ereğli Kadın Platformu: “Emine Bulut isyanımızdır”

Ereğli Kadın Platformu: “Emine Bulut isyanımızdır”

Karadeniz Ereğli Kadın Platformu, 18 Ağustos günü Kırıkkale’de eski eşi Fedai Varan, 10 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklanarak katledilen Emine Bulut için oturma eylemi düzenlendi.


Katledilen Emine Bulut için tüm yurtta olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de protesto eylemi düzenlendi ve basın açıklaması yapıldı. Karadeniz Ereğli Kadın Platformu tarafından sahil bandındaki amfi tiyatroda düzenlenen protesto eyleminde yapılan basın açıklaması ve atılan sloganların ardından bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirildi.

“KADINLAR YASALAR UYGULANMADIĞI İÇİN
ÖLDÜRÜLÜYOR”

Ereğli’deki farklı sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği eylemde Kadın Platformu adına açıklama yapan Şenay İşeri, “Emine Bulut isyanımızdır diyerek şunları söyledi:
“Kadınlar, uygulanmayan yasalar ve iktidarın kadın politikası nedeniyle öldürülüyor. Çünkü yasalar uygulanmıyor. Çünkü kadına yönelik erkek şiddeti suç sayılmıyor. Çünkü Kadının yaşama hakkı erkek siyaseti tarafından yok sayılıyor.
Kadınlar yasta değil isyanda. Kadınlar, 6284’ü uygulatmak için sokakta. Kadınlar, yaşamak ve yaşam hakkı için sokakta. Kadınlar, İstanbul sözleşmesini uygulatmak için sokakta. Kadınlar, cezaları uygulanmayan yargıya karşı sokakta. Kadınlar, yasaları uygulamayan kurumlar karşı sokakta.
Emine Bulut cinayeti bir değil, bir kerelik değil, tesadüf değil. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız. Yasta değil isyandayız. Yaşasın kadın dayanışması.”
Açıklamanın ardından “korkuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “erkek adalet değil, kadın adalet”, “Yasta değil, isyandayız” sloganları atan kadınlar, ellerinde kadın cinayetlerini ve Emine Bulut cinayetini protesto eden afişlerle bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirdiler.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük3
üzgün2
hayran0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın