Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ERDEMİR'DEN SONRA EN FAZLA İSTİHDAM

ERDEMİR'DEN SONRA EN FAZLA İSTİHDAM

Karadeniz Ereğli`de tersaneler bölgesi


Karadeniz Ereğli'de tersaneler bölgesinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında yapılan toplantı ile ele alındı.
Ereğli Gemi Tersanesi Sahibi Recai Hakan Şen, Ereğli Gemi'de gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, finansal krizin Ereğli bölgesinde ciddi istihdam sağlayan tersaneleri etkilediğini söyledi.  Tersaneler bölgesinde yatırımların yapıldığı kadar 7-8 bin civarında personele de istihdam edildiğini hatırlatan Şen, “çeşitli sayılarda yurt dışına ihracat yapılan, ekonomiye büyük katkı yapan, Erdemir'den sonra da bölgeye en fazla istihdam sağlayan bölge. 2008 Yılında yaşanan krizden sonra tabi bu sayılar azaldı, ancak tersaneler bölgesi olarak elimizden geldiği kadar istihdam sağlamaya devam ediyoruz. Bu istihdam sayısını daha da arttırarak devam etmek istiyoruz. Gemi inşa, hem emek hem sermaye yoğun bir sektördür" dedi.

DEVLET TEŞVİĞİ…
Dünyaya bakıldığında gemi inşa sektörüne devlet teşviklerinin yapıldığını hatırlatan Şen, şu sözlerle konuştu:
"Avrupa Birliği'nde tarım ve balıkçılıkla beraber gemi inşa sektörü stratejik bir sektördür. Türkiye'de henüz böyle bir şey yapılmadı. Dünyada yük taşımacılığının yüzde 90 gibi oranının denizlerden yapıldığı, ülkemize gelen yüklerin de önemli bir kısmını yabancı bayraklı gemilerle taşındığı dikkate alındığında ve bu son dönemde yaşanan hadiselerinde ticari açığı güçlendirmek için ne kadar önemli olduğu ortada. Sorunlarımızı dertlerimizi anlatıp, 'daha iyi neler yapabiliriz?' noktasında bir toplantı düzenledik."

“EREĞLİ'YE ÖZGÜ BİR SORUN DEĞİL”
Vali Bektaş toplantıyı düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür ederek, geçtiğimiz günlerde Zonguldak'ta yapılan bir toplantıda Kdz. Ereğli'deki tersanecilerin ısrarla bir toplantı talep ettiğini hatırlattığı konuşmasında şunları söyledi:
"Geçen bir toplantımız vardı orada ısrarla dediler ki biz Ereğli'de tersaneler sorununu görüşmek için toplantı düzenlemek istiyoruz dediler. Talep olunca biz de kabul ettik. Tabi ki bir sorun var. Bu sorun Ereğli'de, Türkiye'de ve dünyada var. Bu sorun Ereğli'ye özgü bir sorun değil. Arkadaşlarımız bir çare arıyor, çözüm arıyor. Şahsen bu konunun konuşulması beni mutlu eder. Yapılacak bir şey varsa elimizden geldiğince yapmaya çalışırız."
Yapılan sunumun ardından Vali Bektaş'a talep ve öneriler iletildi.

-KATILIM-
Toplantıya Ereğli Kaymakamı İbrahim Çorumluoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölge Başkanı İrfan Erdem, Ereğli Liman Başkanı Nevzat Direk, İlçe Gümrük yektkilisi, Erdemir yetkilisi, tersaneciler ve Ereğli Gemi yetkilileri katıldı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın