Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Elpek Bezi Japonya’da Sergileniyor

Elpek Bezi Japonya’da Sergileniyor

Karadeniz Ereğli’de el emeği göz nuruyla elpek bezini dokuyan kadınlara iş imkanı sağlanması hedefleniyor.


Karadeniz Ereğli’ye özgü değer olan “elpek bezinin” Japonya’da görücüye çıktığı bildirildi.
Edinilen bilgiye göde, 15 yıldır Japonya’da yaşayan Zonguldaklı iş adamı Murat Ensici Japonya’da kurduğu Gelişim Marble And Carpet Co şirketi ile Türkiye’nin el dokuması kilimlerinin ithalatını ve satışını gerçekleştiriyor. Şirketinin el dokuması kilimler konusunda uzmanlaştığını ve bu alanda Japonya’da geniş bir müşteri portföyüne sahip olduğunu belirten Ensici, 15 yıllık birikimini memleketi için de kullanmak istediğini belirtti. 
Bu yönde yaklaşık 5 yıl önce Kdz. Ereğli’den ilk defa elpek bezi ithalatını gerçekleştirdiğini anlatan Ensici, şunları kaydetti:
"Ancak işlerimin yoğun olması sebebiyle elpek bezinin tanıtımı ve satışı konusunda gereği kadar zaman ayıramamıştım. Kayıp bir beş yıl oldu. Ancak elpek bezini Japon müşterilerimize tanıtma amacıyla eşimle bir çalışma yaptık. Yaklaşık 6 ay önce eşim ve ben yakın tanıdığımız moda tasarımcısı ile görüşmelerimize başlardık. Japonya’da kaliteli bir pazara ulaşmak için elpek bezinin sadece dokunmuş haliyle değil ayrıca elpek bezinden ne tür ürünler yapılabileceği konusunda bir çok ürün tasarladık. İlk olarak ortaya çıkardığımız çanta ve cüzdanları satarak elpek bezi ürünleriyle birlikte ilk defa sergilemekteyiz. Şirketimizin 15. yıl dönümünde olması sebebiyle elpek bezinin tanıtımına ayrıca bir önem veriyoruz.
Memleketimize olan vefa borcumuzu ödemek için elimden gelen çabayı göstermeye çalışıyoruz. Has bel kader 15 yıl içerisinde ülkemizin ve memleketimizin tanıtımına katkı sağlamaya çalıştık. Ülkemizin imajını en yüksek seviyeye çıkartmak için mücadelemizden vazgeçmedik. Zonguldak’taki yetkili ve ilgililerimiz samimi ve gerçekçi olurlar da memleketimizin tanıtımı için bir taş koyarlarsa bende şahsım ve şirketim olarak üç taş koymaya her zaman hazır olduğumu ifade etmek istiyorum."
Sergi ise 15-19 Mart 2018 tarihleri arasında Japonya’nın Nagasaki Eyaletinin Ishaya şehrinde gerçekleştirildi. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
hayran1
gülücük0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın