Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

BİRBİRİNİ 5 GÜN GÖRMEYEN İKİ DOWN SENDROMLU DOSTUN KAVUŞMASI

BİRBİRİNİ 5 GÜN GÖRMEYEN İKİ DOWN SENDROMLU DOSTUN KAVUŞMASI

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Karadeniz Ereğli’de dünyaya gelen, Dünyayı ise farklılığı ile güzel yapan iki çocuk. Birinin adı Yusuf Ali Gökhan diğerinin ise Olcay Dönmez.
9 yaşındaki bu iki dost, Bölücek İlk Okulu’na gidiyorlar, sınıf arkadaşılar. Özel eğitimleri içinse biri Duyan Eğitim Merkezi diğeri İlk Adımlar Eğitim Merkezi’ne gidiyorlar.
Birbirlerini en son Perşembe günü görmüşler. Görüşemedikleri 5 gün, Dünya Engelliler Günü için düzenlenen bir etkinlikte son buldu.
Kürsüde güne ilişkin konuşmalar vardı. Belediye başkanı, belediye için yapılanları anlatıyor; “ama bunlar yetmez. Onlar daha iyisini hak ediyor” diyor.
Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı ise toplumun yüzüne adeta tokat gibi çarpacak sözler ederek, “biz engelliler olarak sizlerin asla görmemenizi, duymamanızı, yürüyememenizi ya da anlayamamanızı istemiyoruz. Görün, duyun, anlayın, koşun, yürüyün ama koşamayan, yürüyemeyen, duyamayan, göremeyen insanları lütfen anlayın. O insanların hayatı zaten zor, sizler de daha fazla zorlaştırmayın” diyor.  

Bunlar olup biterken ise bir ayrıntı Ereğli FM’in kamerasına takıyor.
Olcay, annesine ağlıyor. Çünkü 5 gündür göremediği dostu Yusuf’u göremedi ve o ayrı bir masada otuyor. Yanına gitmek istiyor. Gidemiyor.
Kameraya çekildiğini fark eden Olcay, kamera ekranında kendisini görünce üzüntüsünü bir anlığına unutup manken edası ile pozlar veriyor.
Onu gören başka bir arkadaşı Cansu Enteş de tabi ki durmuyor; yemeğine ara verip birlikte pozlar veriyor.
Ama Olcay, Yusuf’u yeniden hatırlıyor ve muhabirin elinden tutarak ısrarla can dostunun oturduğu masa götürüyor. “Yusuf’u da çek” diyor.
Sonrasında ne mi oluyor!
Öpüyor. Arkadaşını kokluyor. Sarılıyor, doyamıyor bir daha bir daha sarılıyor.
Dünya duruyor. Tüm sözler bitiyor. Gözler doluyor; bitmesini istemeyeceğiniz bir film izlerken gibi bakakalıyoruz. Onlar gibi sevemediğimiz için utanıyoruz.  

Evet onlar farklılar. Ama bizim düşündüğünüz gibi değil. Farklılar çünkü yargılamıyorlar.
Farklılar çünkü içlerinde kötülük yok.
Down sendromumlar. Çünkü onlar kimsenin kromozomunu saymıyorlar.
Onların bu sevgisi dünyaya yeter.
Çünkü farklılar, farkında mısın?

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün4
hayran1
gülücük0
şaşkın0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın