Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

ASKERDE ÖLEN OĞULLARI İÇİN HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTILAR

ASKERDE ÖLEN OĞULLARI İÇİN HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTILAR

-özel haber- ASKERDE ÖLEN OĞULLARI İÇİN HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTILAR


* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Edirne’de askerlik yaptığı sırada ölen Togay Gültekin için sıra dışı bir karara imza attı. Askeri mahkemenin her hangi bir ihmal olmadığını belirterek ailenin ‘şehitlik verilmesi’ ve ‘tazminat’ başvurusunu reddetmesine karşın AİHM, ölen askerin yaşam hakkının korunamadığına hükmetti.

 

           -ÖZEL HABER-      
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde anne Gülten ve baba Metin Gültekin’in 2 çocuklarından biri olan Togay Gültekin, vatani görevini yapmak için 2003 yılında er olarak Edirne Süloğlu Mekanize Piyade Tugayı’na gitti. Gültekin, iddiaya göre 17 Mart 2004’te rahatsızlanarak askeri revire kaldırıldı. 5 gün sonra 22 Mart 2014’te yeniden revire ardından ise İstanbul Haydarpaşa GATA’ya götürülen asker, aynı gün alındığı yoğun bakımda hayatını kaybetti. Cenazesi aileye teslim edilen Togay Gültekin, Karadeniz Ereğli’ye getirilerek Bölücek Mahallesi Kayra Sokak’ta bulunan aile mezarlığında toprağa verildi.
AİLESİ, HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI
Babası Metin Gültekin, Ereğli FM’e yaptığı açıklamasında, o günden sonra hukuk mücadelesi başlattığını söyledi. Asker olduğu sırada sarılığa yakalanarak ölen oğlunun bu yüzden şehit sayılmadığını öne süren Gültekin, durumdan özellikle anne Gülten Gültekin’in derinden etkilediğini anlatarak şöyle dedi:
“Oğlumuzu askere sağlam gönderdik, askerde sarılık mikrobuna yakalanmış. O’nu büyük bir hastaneye götürmemişler. Bir süre sonra fenalaşınca İstanbul GATA’ya götürmüşler. Oğlumuzun durumundan böylelikle bilgimiz oldu. Bana, ‘karaciğeri değişecek, bulmamız lazım’ dediler. ‘Bir hafta yaşasın, ona göre hareket edelim’ dediler. Çocuğumun tedavisini uygulamak için apar topar zaman içinde hemen evimi sattım. Bir hafta sonra çocuğum vefat etti, aldık defin ettik.
O günden sonra yarı yoluna gittik. Türkiye’de mahkemeyi kaybettik ve çocuğumuz haksız bulundu. Sonradan AİHM’e müracaat ettik. Mahkeme 7-8 senenin ardından 2016’da sonuçlandı ve kazandık. Bunun ardından ise maddi ve manevi tazminat davası açtık. Devletimiz bizi kabul etti, AİHM’in kararına ‘tamam’ dedi. Ama aradan geçen 2 sene içinde bize hiçbir şey denilmedi. Evrak gönderilmedi. Biz, çocuğumuza şehitlik mertebesinin verilmesini istiyoruz. Bunu sayın cumhurbaşkanımızdan istiyoruz.”
SESİNİ, RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN DUYMASINI İSTİYOR
Gözyaşlarına hakim olamayan anne Gülten Gültekin ise oğlunun askerde öldüğünün altını çizerek şu sözlerle konuştu:
“Oğlum askerde öldü. Şehit sayılmasını istiyorum çocuğumun. Ateş düştüğü yeri yakar. Allah, kimseye evlat acısı göstermesin. Cumhurbaşkanıma sesleniyorum, çocuğum askerken öldü, şehittir. Cumhurbaşkanım ‘şehitler benim, gaziler benim, asker benim’ diyordu. Bizimle ilgilenmesini istiyorum. Bize dönmesini istiyorum. Biz ona ulaşamadık o bize ulaşsın.”
Aile, oğullarının Bölücek Mezarlığı’ndaki kabri başına her gün giderek, kendilerine iletilecek iyi haberleri bekliyor.    
 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
üzgün13
gülücük1
kızgın1
hayran0
şaşkın0
Serkan RaNa

29 Haziran 2018 - 11:24

Kurt Allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun kardeşim rabbim ailene sabırlar versin

Hikmet Deniz

29 Haziran 2018 - 11:23

Allah rahmet eylesin allah tüm şehit ve ölen gazilerimizerahmet eylesin ailelerine ve tüm yakınlarına, türk halkına sabırlar ihsan eylesin amin

Kadir Emine Karaduman

29 Haziran 2018 - 11:23

Sayın yetkililer duyun sesimizi sayın değerli cumhur başkanım duy sesimizi

Ibrahim Güler

28 Haziran 2018 - 10:16

Suriye yardım göçmenlere yardım işte bizim şehitlerimize mehmetcimizin gözlü yaşlı babası sen doldur şehid baba osmanlı torunları var

Ibrahim Güler

28 Haziran 2018 - 10:15

Adalet adalet yok ki siginmacilara adalet yardım şehitlerimize unutulur sen ağlama abi biz osmanlı yorumu yüz yanındayız

İbrahim Çolak

28 Haziran 2018 - 10:15

Allah sabır versin mekanı cennet olsun

Yorum Yazın