Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

YÜRÜTME DURDURULDU

YÜRÜTME DURDURULDU

Karadeniz Ereğli Belediyesi projesi olan “Kent Meydanı”nın, mahkemece ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verildiği bildirildi.


CHP Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, ilçenin eski terminal ve eski adliye-hükümet binalarının bulunduğu alanı kapsayacak şekilde gündeme getirilen Kent Meydanı’na ve yeraltı otoparkına dönemin Meclisi’nde ‘olur’ verdiklerini hatırlattı. Kent Meydanı alanının halkın kullanımına ait olduğu, üzerine ise ‘kimseye sormadan’ kararlar verilmeye başlandığını anlatan Ocakcı, şunları kaydetti:

“…ADETA BİR İHANET…”
“Biz, öncelikli olarak kamuoyuna hatırlatmak istedik ki; kente dair karar verme süreçleri modern kentlerin olmazsa olmazıdır. Belediye Meclisinin üzerine konuşamadığı, yorum yapamadığı bu kadar önemli bir konuyu bir anda Ereğli Belediyesi Meclisine kimsenin diretemeyeceği ve Ereğli’nin öz malı olan Kent Meydanı ve katlı otopark alanı üzerinde söz sahibinin sadece Ereğli halkının olması gerektiğini hatırlatmıştık.
Ereğli Belediyesini yönetenleri ve bu kararlara imza atıp, ilçe halkının elinden Kent Meydanı’nı almaya çalışanlara, yapmaya çalıştıkları bu uygulamanın bu kente şehircilik anlamında adeta bir ihanet olduğunu, Şehircilik anlamında Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğine aykırı olduğunu, Kentsel, Sosyal donatı ve altyapı sistemine ilişkin planlama ihtiyaçlarının doğru çözümlenmesi gerektiğini, Meclis’te onaylanan plan değişikliğinin bölge şartlarına, planlama ilke ve esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı anlatmış olmamıza rağmen her türlü şehircilik ilkeleri yok sayılıp oldu-bittiye getirilmeye çalışılmıştır.

MAHKEME SÜRECİ
Karadeniz Ereğli halkımızın sahip olduğu kent meydanı ve yer altı katlı otoparkına sahip çıkabilmesi ve Ereğli’ye yapılacak hatalı planlama ile telafisi olmayan yapılaşmanın önüne geçebilmek, Ereğli’nin geleceğine sahip çıkabilmek için yapılan bu keyfi uygulamayı ve kararı mahkemeye taşıdık. Kent Meydanı alanımızın üzerinde herhangi bir yapı olmaması için, kentin sahip olduğu alanların hükmünün kent halkının olması için, birilerinin Ereğli öz varlıkları üzerinde keyfi hüküm sürmesini engellemek için, kent yönetmeninin kenti ve kenti oluşturtan alanların doğru yönetimi olduğunu anlaması ve öğrenmesi için ve Ereği’nin geleceği söz konusu olduğu için mahkeme sürecinde Ereğlimizi savunduk.

İMAR PLANLARINDA Kİ YERİNİN KORUNMASI
Mahkeme süresinde Ereğli kent meydanı ve yeraltı katlı otopark alanına gelen ve incelemelerde bulunan mahkeme bilirkişilerinin ilk raporu bizim şehircilik itirazımız lehinde gelmiştir. Ereğli belediyesinin ilk bilirkişi raporuna itirazı sonrasında tekrar farklı bilirkişiler tarafından incelenen ilgili konu 2. Bilirkişi raporundan da ‘Ereğli Belediyesi Meclisi’nin 06/10/2016 tarih ve 2016-12/154 sayılı 2 nolu kararıyla onaylanan plan değişikliği işleminin bölge şartlarına, planlama ilke ve esaslarına ile kamu yararına uygun olmadığı, görüş ve kanaatinde’ olarak mahkeme başkanlığına sunulmuştur.
Buradan görülmelidir ki, Ereğli CHP İlçe Başkanlığımız ve CHP Ereği Belediye Meclis üyelerimiz üzerilerine düşen sorumluluğu alarak; Cumhuriyet Halk Partisi, Ereğli’de şehir mimarisi ve kent konusunda uzmanlıkları ile yasal süreçleri tamamlayarak Ereğlimize yakışan Kent Meydanı ve yer altı katlı otopark alanının imar planlarında ki yerinin korunmasını hukuki olarak sağlamış bulunmaktadır.

YÜRÜTME DURDURULDU
Mahkemenin vermiş olduğu; Ereğlimizin ‘hukuka aykırılığı açık dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 sayılı kanunun27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.’ hükmü ile haklılığımız mahkemece de onaylanmış olup bu karar Kdz. Ereğli’mize ve halkımıza hayırlı ve uğurlu olsun.”

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük4
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın