Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Valilikten ‘kaçak maden ocağı’ açıklaması

Valilikten ‘kaçak maden ocağı’ açıklaması

www.ereglifm.com.tr -BÖLGENİN NABZI-


Zonguldak’ta, işletme izni veya redevans sözleşmesi olmaksızın maden ocağı açılması ve üretim faaliyetinde bulunulması süreçlerinin maden kanununda belirtilen hükümler gereği titizlikle takip edileceği bildirildi. 
Zonguldak Valiliğince yapılan açıklamada, Zonguldak genelinde ‘kaçak maden ocağı işletmeciliği’ olarak bilinen ve maden kazaları dahil bir dizi olumsuzluğa neden olan süreçlerle mücadelenin her boyutta devam ettiği belirtildi. 
3213 Sayılı Maden Kanunu’na atıfta bulunularak, “3213 Sayılı Maden Kanununun Ek Madde 15 kapsamında:
“İşletme izni veya Bakanlıkça şerh edilmiş rödevans sözleşmesi olmaksızın, maden ocağı açılması, maden üretilmesi veya faaliyetleri durdurulmuş maden sahalarında üretim faaliyetinde bulunulması fiillerini işleyenlere üç yıldan beş yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası verilir. Bu suçlardan hüküm giyenler, infazın tamamlanmasından itibaren on yıl boyunca madencilik faaliyeti yapamazlar’ hükmü getirilmiştir. Bilindiği üzere ilimizde oldukça sık maden ocakları kazaları olmakta bunların büyük bölümü de kaçak işletilen maden ocaklarında meydana gelmektedir. Bu yüzden yukarıda sözü edilen kanun gereği olası olumsuz sonuçların önüne geçilebilmesi için konunun Valiliğimiz ve ilgili kurumlarca titizlikle takip edileceği hususunun kamuoyunun bilgisine sunulması gerekli görülmüştür” ifadelerine yer verildi. 
Öte yandan geçtiğimiz günlerde ruhsatsız olarak işletildiği iddia edilen maden ocağında meydana gelen patlamada 5 işçiden 3’ü yaşamını yitirmiş, olayda İ.A. tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük2
şaşkın2
hayran0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın