Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

UZUNMEHMET ANISINA MEVLİT OKUTULDU

UZUNMEHMET ANISINA MEVLİT OKUTULDU

Karadeniz Ereğli Belediyesi, taşkömürünü bulan Uzun Mehmet’in doğup büyüdüğü Kestaneci Mahallesinde yatsı namazı sonrası Uzunmehmet ve tüm maden şehitleri anısına mevlit okutturdu.

Başkan Uysal, taş kömürünü bulan Uzunmehmet için ilk kez doğup büyüdüğü mahallesinde mevlit programı düzenlendiğini ve bu programı geleneksel hale getireceklerini belirterek katılımlara teşekkür etti. Başkan Uysal mevlit sonrası yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

ERDEMİR BURAYA GELİR MİYDİ?

"Uzunmehmet olmasa burada taş kömürü bulunmasa buraya Karaelmas diyarı denir miydi? Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları buraya gelir miydi? İşçi olmadığı zaman emeğin başkenti denir miydi? Uzunmehmet olmasaydı bir kıyı kasabası olurduk. Belki de 10-15 bin nüfuslu yazın da 30-40 bine çıkan nüfus ile övünür dururduk. Uzunmehmet’i, kömürü hatırlamamak mümkün mü?

ENERJİNİN BAŞI UZUNMEHMET

Her şey enerji ve enerjinin başı Uzunmehmet. Büyüklerimize değer vermemiz gerekiyor. Anma törenlerinde sadece Uzunmehmet konuşulmalı. Tarihi kişilik bölgemizde var. Tarihi kimliğimiz var. Biz başka ne arıyoruz ki? Bunun kıymetini bilerek bundan sonra adımlar atmamız gerekiyor. Uzunmehmet anıtının yenilenerek modern bir görünüme kavuşması için de çalışmalarımız sürüyor. Kim bilir belki ucu müzeye kadar gider.

15 YILDIR YAPILMAYAN MEVLİT

Program, okunan Kur’an-ı Kerim ve dualarla sona erdi, katılımcılara şehitler için hazırlanan mevlit pilavı ve ayran dağıtıldı. Kestaneci mahallesinin sakinleri Başkan Uysal’a desteklerinden ötürü de teşekkür ederek, “Başkanım 15 yıldır bu işi söylüyorduk ama bir türlü yaptıramadık. Bir kere söyledik akşam Uzunmehmet’in anısına mevlit okuttunuz. Allah sizden razı olsun” 

MADEN İŞÇİLERİ DE KATILDI

Kestaneci Camisi’nde yapılan mevlit programına; Başkan Uysalve eşi Sevim Uysal, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Başer, Belediye Cenaze Hizmetleri ve Mezarlıklar Müdürü Metin Avcı, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Tayfun Özcan, Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat, Mahalle Muhtarı Ahmet Özer, GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez, Amelebirliği Armutçuk Şube Başkanı Çetin Yiğit, maden işçilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın