Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

Uysal,sizler bunu hak ediyorsunuz!.

Uysal,sizler bunu hak ediyorsunuz!.

Kdz.Ereğli İlçesinde ,Ereğli Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında 118 İşçiyi kapsayan 2 yıllık toplu iş sözleşmesi, imzalandı. Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen imza törenine, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Belediye-İş Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek, Belediye Başkan yardımcıları, daire müdürleri, sendika temsilcileri ile belediye işçileri katıldı.İmza töreni öncesi konuşma yapan Belediye-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek, Başkan Uysal’a teşekkür ederek, Belediye’de çalışan taşeron işçilerin sendikalı olması yönünde destek istedi.Çalışma hayatındaki ve örgütlenmedeki zorlukları anlatan Ayçiçek, “Türkiye’nin nüfusu 40 milyon iken, sendikalı işçi sayısı 4-5 milyondu. Bugün Türkiye’nin nüfusu 80 milyon ama sendikalı işçi sayısı maalesef 1 milyonun altında. Bu sadece Türkiye’nin de sorunu değildir, bu dünyada çalışma hayatından temel sorunlardan bir tanesidir. İşsizlik her hanenin sorunudur, dolayısıyla hepimizin sorunudur. Bütün bu sorunlara rağmen eğer bugün bir toplu sözleşmenin sonuçlanması nedeniyle bu havayı birlikte teneffüs etme imkanı varsa bunun bir nedeni vardır. Eğer bir işveren; ki ben belediye başkanlarına asla işveren demem, seçilmiş bir insandır, halkın içerisinden gelmiş bir kişidir. Bu anlamda belediye başkanlarımıza hiçbir zaman işveren gözüyle bakmam. Dolayısıyla bu toplu iş sözleşmesinin bağıtlanabilmiş olması tesadüflere bağlı şeyler değildir. Bütün bu sorunların olmuş olduğu yerde; eğer işçilerinin hak ve menfaatlerini koruma adına işçilerinin alım gücünü geliştirmek ve geçimlerini en iyi şekilde sağlama gayreti varsa birilerinde işte böyle birileri ancak bu toplu sözleşmeyi yapabilir.  İşçisiyle bütünleşmemiş, işçisini sevmeyen, saygı duymayan bir kişi bu toplu sözleşmeyi yapamaz.” diye konuştu.

AYÇİÇEK DESTEK İSTEDİ

Ayçiçek, Başkan Uysal’a teşekkür ederek, Belediye’de çalışan taşeron işçilerin sendikalı olması yönünde destek istedi.

Hükümetin taşeron işçilerinin de sendikalı olabilmesi için bir yasa çıkardığını hatırlatan Ayçiçek, Birçok yerde devlet kurumlarında ve özel sektörde taşeron işçilerimizi üye yapıyoruz. Şuanda Belediye-İş Sendikası olarak da 25 bine yakın taşeron işçimizi sendikamıza üye yaptık .Ereğli Belediyesinde çalışan taşeron işçilerin de üye yapılması talep ediyoruz “dedi.

UYSAL,TEŞEKKÜR ETTİ

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, toplu sözleşme sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Çok güzel bir sözleşme metni ortaya çıktı. Biz gereğini yaptık ve günlük yevmiyeye birinci yıl için 15 TL, ikinci yıl için 16 TL oranında bir artış teklif edildi. Ben de dedim ki işçilerimiz çok çalışıyor, 1 TL de ben şahsım adına ilave yaptım. Yani birinci yıl 16 TL, ikinci yıl da 17 TL olarak arttırdık. İki yılda yüzde 25 bir zam oranı belirlendi ama sosyal haklarla birlikte bu oran yüzde 16 ile 30 oranında artmış oldu. Alacağınız paraları ailenizle güle güle harcayın. Sizler bunu hak ediyorsunuz. ”diye konuştu.

UYSAL BU KONUDA ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Başkan Uysal ayrıca, Genel Sekreter Ayçiçek’in taşeron işçileri ile ilgili sözleri üzerine bu zamana kadar çalışanlarını ihmal eden hiçbir görüşün yanında olmadıklarını söyleyerek, sendika temsilcimiz sendikalaşma ile ilgili bir şeyler söyledi. Hükümetimizin çalışmaları var. Bu çalışmalar bittiği zaman zaten gereğini yapacağız. Çok büyük laflar etmeden iş üretmek bizim için daha önemli. Ama bu konuda da çalışmalarımız var. ”dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Uysal ve Genel Sekreter Ayçiçek, toplu iş sözleşmesini imzaladılar. Tören karşılıklı hediye takdiminin ardından  Toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

(Haber Merkezi )

 

 

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük0
hayran0
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın