Kdz Ereğli Haber - Eregli FM Gazetesi

UYSAL’DAN TURİZM ATAĞI

UYSAL’DAN TURİZM ATAĞI

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “Karadeniz Ereğli olarak üzerimize düşen payı almak için tarih, kültür ve doğa turizmi alanında çalışma başlattık. Basın, tarihçi, yazar, ne kadar sivil toplum kuruluşu ve bu işe gönül verenler varsa, birlikte çalışmayı teklif ediyorum” dedi.


Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin Kasım ayı Meclis Toplantısı’nın son oturumu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Uysal, gündem maddeli öncesi konuşmasında, turizm alanında hak ettiği yeri alabilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Meclis üyeleri ile tüm ilgililere, yapılan çalışmaya katkı vermeye davet eden Uysal şöyle dedi:
“Biz artık şehrimizin hikayesini yazmak, hikayeleştirmek zorundayız. Bizim yeniden, yerelden yapılaşmaya ihtiyacımız var. Yerel değerlerimizi, ortak miras ve geleceğimizi tayin ederken, dikkati çekmek için bir hazırlığa başladık. Beraber bir masanın etrafında toplanalım, beraber karar verelim. Herkesten katkı bekliyoruz.  Mesela Bozhane hamamı. Mesela Göztepe. Yıllardır böyle. Biz buraları dışarıdan gelen misafirlere ve insanla buluşturmanın mücadelesini veriyoruz. Çünkü ben şuna inanıyorum. Eğer biz bunları koruyacaksak, gelecek nesillere aktaracaksak kesinlikle etrafını tellerle çevirerek değil, içini insanla buluşturarak yapabiliriz.”

Tarih, doğa ve kültür turizmi
Ereğli’nin turizmini kültürel değerlerle kalkındırmak için çok güzel destinasyonlarının olduğunu öne süren Uysal, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“İlçenin hem tanıtımı, hem turizmi hem de istihdamına katkı sağlayacak bir çalışma başlattık. Ereğli’de basın, tarihçi, yazar, ne kadar stk ve bu işe gönül verenler varsa, birlikte çalışmayı teklif ediyorum. Bizlerin geleceği bu eserleri korumamızda ve tanıtmamızda. Bunu birlikte başarmalıyız. Onun için diyorum ki bu şehrin hikayesini yazalım, hikayeleştirelim. Bizim kurtuluşumuz yerelden, yeniden bir planlama yeniden var olanı keşfetmekle başlaması lazım. Buyurun hep birlikte çalışalım. Dünyada Türkiye olarak 6. gezilen ülkesi haline geldik. Bizlerde Ereğli olarak bundan üzerimize düşeni alalım. Mesala 2030’lu yıllara doğru dünyada 2 milyara yakın insan turist olarak gezecek. Madem 6. Ülkeyiz bizde bugünden itibaren destinasyonumuzu ona göre hazırlayalım istiyoruz. Çünkü konaklama demek, istihdam demek, yemek sektörü demek. Turizm ve kültür destinasyonlarımızı doğru yönde kullanarak Kdz.Ereğli’yi hem tanıtmak hem de Dünyada gezilen 6. Ülke olan Türkiye içinde üstümüze düşeni almak istiyoruz.”

AK Parti ve CHP grubundan meclis üyeleri görüşlerini belirterek yapılacak çalışmalara katkı vereceklerini açıkladılar.
Konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçilerek Kasım ayı meclis toplantısı tamamlandı.

WHATSAPP İHBAR HATTI 24-12-2019
EREYLİN 18-01-2019
Mobil Uygulama Banner

  • Ereğli FM Mobil Uygulamalarımız Yenilendi!
    Hemen Deneyin!
gülücük1
hayran1
şaşkın0
üzgün0
kızgın0
İlk Yorumu Siz Yazın!
Yorum Yazın